Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize odvysílá dokument z Hradiště hledající divadelního boha

  10:37aktualizováno  10:37
Režisér Pavel Jirásek připravuje dokument o oblíbeném Slováckém divadle z Uherského Hradiště. Potrvá 30 minut a Česká televize jej odvysílá už 16. a 19. března.

Muzikál Cikáni jdou do nebe ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Snad každý ze zaměstnanců Slováckého divadla se ocitl před kamerou České televize a odpovídal na Jiráskovy dotazy. Ústředním tématem je hledání "divadelního boha", kterého zde při práci s místními herci objevil režisér Radovan Lipus.

Mimořádné atmosféry, která v souboru vládne, si Jirásek všiml už dřív, když tu pro televizi natáčel divadelní představení v režii J. A. Pitínského. Pak slyšel, že podobné dojmy si z Hradiště přivezli i jiní tvůrci, kteří v něm hostovali.

"Řekl jsem si, že zkusím zjistit, v čem ta mimořádnost spočívá a jestli ji vnímají jenom lidé zvenčí, nebo i ti, kdo tu pracují či sem pravidelně chodí," uvedl Jirásek.

Ponorka je tam, kde panuje pnutí, míní režisér

To, co není v souborech úplně obvyklé, je podle něj ochota herců k téměř jakémukoli uměleckému experimentu, snaha pochopit záměr tvůrce a dát mu život.

"Jsou nejenom nadaní, ale také velice otevření a zároveň odolní a trpěliví," zamýšlí se Jirásek, kterého zaujala i samotná nevelká budova divadla.

"Jsou divadla, která na vás působí byrokraticky a studeně. Tady je cítit blízkost. Mezi herci navzájem, ale i blízkost k divákovi," všiml si autor mnoha dílů kulturního televizního magazínu Divadlo žije.

Jenže i přílišná blízkost má úskalí a hrozí v ní třeba ponorková nemoc. "Podle mě ponorka vzniká tam, kde je nějaké pnutí. Ať už mezi herci nebo mezi souborem a režisérem nebo vedením. Jsou to různé odstředivé síly," přemýšlí.

"Tady se mi zdá, že se vzácně sešly povahy, které jdou jedním směrem a chtějí dělat dobré divadlo za jakýchkoli okolností," pochválil scénu, které stále přibývají předplatitelé a na festivalu České divadlo letos získala tři nominace ze čtyř.

Podle Jiráska má soubor v malém okresním městě výhodu v tom, že jej nerozbíjejí lukrativní nabídky na účinkování v televizních seriálech. "To podle mě přirozenému divadelnímu životu moc nesvědčí," dodal.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Najdete na iDNES.cz