Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trnky ve zlínské části Štípa dožívají, Arnika zde chystá třešňovou alej

  14:59aktualizováno  14:59
Třešňovou alej chtějí na konci října mezi zlínskými částmi Štípa a Velíková vysázet dobrovolníci ze sdružení Arnika. Nahradí zhruba padesátileté trnky, z nichž už mnohé u cesty chybí a další jsou ve špatném stavu. Aktivisté uvítají od veřejnosti pomoc a finanční podporu.

Alej mezi zlínskými částmi Štípa a Velíková. | foto: Marcela Klemensová

Mnozí obyvatelé si možná ještě pamatují, jak je sadili. Zhruba padesát let jsou totiž staré švestky, které lemují silnici mezi zlínskými místními částmi Štípa a Velíková.

„Dnes už je alej ale velmi prořídlá a celé úseky jsou bez stromů,“ upozornila vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

Původní trnky navíc už nejsou v příliš dobrém stavu.

Alej mezi zlínskými částmi Štípa a Velíková.

Alej mezi zlínskými částmi Štípa a Velíková.

„Letos budeme muset další stromy vykácet a ty, které zůstanou, už také před sebou nemají moc dlouhý život,“ zdůraznila Věra Jašková z odboru městské zeleně zlínského magistrátu.

Proto se dobrovolníci z Arniky rozhodli, že aleji pomohou. Vyhlásili sbírku Lopatka pro alej, do které mohou zájemci přispět různě vysokou finanční částkou.

Za 190 korun může Arnika koupit třeba rýč a pracovní rukavice pro jednoho kopáče, 370 korun stojí nátěr, který ochrání stromy před okusem od zvěře a větrem, a dva třešňové stromy vysadí za 1 200 korun. Ten, kdo se rozhodne darovat 3 700 korun, se stane patronem nově vysazeného stromu.

Potřebují vybrat 70 tisíc korun

K tomu, aby dobrovolníci stromořadí obnovili, potřebují vysadit 27 mladých třešňových stromů. Což znamená zhruba částku 70 tisíc korun.

„To by mělo stačit na výsadbu, pronájem techniky, odborný personál, základní zázemí pro pracovníky nebo potřebný materiál,“ upřesnila Klemensová.

S obnovou chtějí aktivisté začít ještě letos na přelomu října a listopadu. Pomáhat by měla nejen Arnika, ale i děti ze školy ve Štípě a další místní obyvatelé.

Sdružení Arnika se dlouhodobě snaží zachraňovat a chránit aleje kolem silnic. Podle statistik z těchto míst zmizelo za poslední roky více než 150 tisíc stromů.

Před čtyřmi měsíci se třeba podařilo vybrat peníze, které aktivisté použili na nákup barvy na stromy u Uherského Ostrohu. Díky tomu budou pro řidiče lépe viditelné a nebude nutné je kvůli vyšší bezpečnosti kácet (více zde).

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Najdete na iDNES.cz