Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrovolníci se chystají na úklid odpadků. Lesy jsou jich po zimě plné

  15:08aktualizováno  15:08
Začínají jarní dobrovolnické úklidy lesů, parků i veřejných prostranství. Podle lidí, kteří pomáhají odpad sbírat, to je věčná a nikdy nekončící práce.
Dobrovolníci ve Zlínském kraji se pustili do úklidu přírody, je to nekončící kolotoč. (Ilustrační snímek)

Dobrovolníci ve Zlínském kraji se pustili do úklidu přírody, je to nekončící kolotoč. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když před pár dny procházel místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík spolu s několika dalšími dobrovolníky naučnou stezku na Královec u Valašských Klobouk, nestačil se divit.

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Celorepubliková akce, během níž se týmy dobrovolníků vydávají odklidit z krajiny nepořádek a černé skládky.

Uskuteční se v sobotu 16. dubna. Informace o jednotlivých úklidech lze najít na webu.

Nachází se zde i mapa celé republiky, kde si zájemce může vyhledat svoji obec či město a podívat se, kdy a kde se úklid koná, kdo je organizátorem nebo kolik je momentálně volných míst.

„Pořádali jsme jarní úklid okolí této stezky. Člověk až žasne, co všechno se dá v přírodě najít. Kus záchodu nebo televize. Proč se s tím chce někomu tahat do lesa?“ nechápal Janík.

Spolu se stovkami dalších nadšenců v celé zemi se zapojil do republikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, během níž se týmy dobrovolníků vydávají odklidit z krajiny nepořádek a černé skládky.

„Je to asi jediná možnost, jak si kolem sebe udržet čisto,“ říká Janík.

Zabránit vzniku černých skládek či hromadění odpadků mimo určená místa se však dost dobře nedá. Své o tom ví i parta lidí, která o minulém víkendu sbírala odpadky podél cyklostezky z Otrokovic do Zlína. Jen na třech kilometrech otrokovického úseku vysbírali skoro 300 kilogramů odpadu.

„Nejčastěji to byly PET lahve, plechovky od piva, obaly od sladkostí a jiných potravin, ale také textilie, polystyreny a další. Mezi odpadky jsme našli také mobilní telefon a pyžamo,“ vylíčila Lenka Žemlová, která se akce účastnila s celou rodinou. Podle ní odpad nepochází jen od neukázněných cyklistů.

„U Dřevnice se setkává mládež, břehy často okupují rybáři a část nečistot přinese také řeka,“ všimla si.

Najít viníka je často nemožné

Jen ve Zlíně odklidili pracovníci města za loňský rok padesát tun odpadu. Nejčastěji šlo o bioodpad, stavební suť a velkoobjemový odpad, což je například nábytek, koberce či elektrotechnika. Město za odstraňování černých skládek ročně zaplatí statisíce korun.

„Černé skládky nejčastěji vznikají tím, že lidé začnou odkládat nepotřebné věci u nádob na komunální odpad. I proto jsme do chatových oblastí umístili nádoby o velikosti 1 100 litrů pro chataře,“ informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Město navíc organizuje velký dobrovolnický úklid lesíku na Jižních Svazích. O čistotu krajiny v okolí Hostýna se už několik let stará Rescue team Hostýnské vrchy. Do dubnové akce Hostýnsko čisté, kterou pořádá, se zapojují žáci z bystřických škol.

„Působí to jako prevence. Děti se celkem nadřou, ale zároveň si uvědomí, kolik je za úklidem práce a že vyhazovat smetí do přírody je špatné,“ vysvětlil náčelník Rescue teamu Michal Zicháček.

Letos se zaměří na trasu vedoucí k rozhledně na Kelčském Javorníku. „Je to velmi navštěvované místo, tak jsem zvědav, jak jsou jeho návštěvníci ukáznění,“ řekl Zicháček.

Sám si ale uvědomuje, že udržet pořádek v krajině dlouhodobě je nemožné. „Člověku někdy zůstává rozum stát. Běžně se setkávám s tím, že lidé vyhazují odpadky z auta otevřeným oknem. Třeba dětské pleny nebo svačinu od McDonald’s,“ kroutí hlavou.

Velkým problém je, že na výtečníky, kteří po sobě odpad zanechávají, se jen málokdy přijde.

„Vypátrat toho, kdo skládku založil je poměrně složité,“ přiznal krajský policejní mluvčí Petr Jaroš. Pomoci můžou svědecké výpovědi, kamerové záznamy či fotopasti.

Ani termín černá skládka není zcela jasně definovaný - v zákoně se uvádí: „Přestupku se dopustí ten, kdo neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa.“ Za to hrozí pokuta do 50 tisíc korun.

Odhození nějakého odpadku se dá řešit i jako přestupek proti veřejnému pořádku, za což je až dvacetitisícová sankce.

Původce nepořádku se ovšem podaří odhalit jen výjimečně. „Stalo se, že jsme v odpadcích narazili na stopy vedoucí ke konkrétnímu člověku, ale to se povede jen málokdy,“ poznamenal Janík.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Grafton Recruitment Praha
IT SUPERVISOR - výroba automotive

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz