Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrt století trvalo, než se do Vizovic vrátily dva z ukradených obrazů

  10:02aktualizováno  10:02
Do vizovického zámku se vrátily dva obrazy, které zloději ukradli před 25 lety a prodali je do Rakouska. Zájemci je nastálo uvidí od příští sezony.

Po 25 letech se na zámek ve Vizovicích vrátily dva ukradené obrazy, dalších dvacet zůstává ztracených. | foto: Zdeněk Němec, MAFRAMAFRA

Chrání je bublinková fólie a šero zámecké komnaty. Na běžné světlo nebo třeba vzdušnou vlhkost si obrazy musí zvykat postupně. Pětadvacet let byly ztracené, domů, do zámku ve Vizovicích, se vrátily teprve před pár dny.

Něco takového se stane velmi zřídka. „Chodíme kolem nich po špičkách,“ usmívá se kastelánka zámku Jana Pluhařová. Opatrně odhaluje větší z obrazů, nazvaný Muž v kožešinové čepici. Autorem je dost možná Jan Kupecký, nebo také Jacob van Schuppen, Kupeckého současník tvořící v Rakousku, který byl neméně významný, ale u nás ne tolik známý.

Fotogalerie

Autorství menšího obrazu nazvaného Dva hoši nahlížející přes zábradlí je ještě záhadnější. Podepsán není, jen jeho rám nesl nápis Sereta. Protože ale malíř toho jména neexistuje a písmena se dají číst také jako Screta, mohl by autorem být Karel Škréta.

Potvrzené to však není a odborné posudky zatím ani nejsou v plánu. Ze všeho nejdřív se obrazy musejí aklimatizovat a vrátit do svých rámů. Ten větší je provizorně k vidění už nyní, přes vánoční svátky.

„O návratu jsme vyjednávali dva roky, než se to podařilo,“ poznamenala Dagmar Šnajdarová, mluvčí Národního památkového ústavu, který vizovický zámek spravuje.

Elektronické zabezpečení v zámku nebyl

Stát za ně musel zaplatit 360 tisíc korun, mimo jiné proto, že je majitelé v Rakousku nechali zrestaurovat. Díky tomu se vrátily ve velmi dobrém stavu. Jejich skutečná hodnota je samozřejmě násobně vyšší, jen větší z obrazů znalci po krádeži vyčíslili na milion korun.

Zloději do zámku vnikli v noci na 1. července roku 1990 mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Někde v podzámčí ukradli žebřík a vyřadili z provozu světla namířená na zámek. S poplašným zařízením neměli žádnou práci. „Elektronické zabezpečení v té době v zámku nebylo. Vylezli na balkon a poměrně dlouho se jim nedařilo prolomit dřevěné žaluzie,“ popsala Pluhařová.

Když nakonec přece jen povolilo, šli najisto, několikrát tady byli na prohlídce a pečlivě vybírali obrazy, které průvodce nejvíce cenil. Z rámů pak vyřízli 22 olejomaleb, k nim přibrali 12 florentinským mozaik z kulečníkového sálu a s lupem za víc než 10 milionů korun bez potíží odešli. Auto se slovenskou značkou měli zaparkované za benzinkou.

To všechno se bezpečně ví. Kromě Vizovic totiž řádili ještě v Lednici, Buchlovicích a Rájci nad Svitavou. Další na řadě měl být hrad Sychrov. Při přípravě páté loupeže je ale zadržela policie. Odsouzení byli na devět a deset let a po polovině trestu je pustili na svobodu. Ukradené věci ale nevrátili.

Po ukradených dílech pátrají detektivové

Ty z vizovického panství skončily hned po krádeži za rakouskými hranicemi, kde je prodali hluboko pod cenou. Prý aby měli na nerezové nádobí, s nímž kšeftovali. „Bylo štěstí, že nedošli až do místnosti s nejstarším obrazem celé sbírky. Ten je z roku 1513,“ podotkla Pluhařová.

Obrazy a mozaiky, které zmizely, se okamžitě dostaly na seznam hledaných uměleckých děl Interpolu a během let se jich pár objevilo. I poslední majitel zámku, hrabě Franzi Boos-Waldeck byl zván k identifikaci děl, stát ale dosud nikdy neměl zájem zaplatit za jejich zpětný odkup. O florentinských mozaikách žádné zprávy nejsou.

„V rámci Národního památkového ústavu pracuje skupina expertů, kteří po ukradených dílech neustále pátrají po celém světě. Dokud ale není jistota, že je lze získat zpět, nedozvíme se to ani my,“ vysvětlila Šnajdarová.

Oba obrazy, které se do Vizovic vrátily, se objevily předloni v aukční síni Dorotheum ve Vídni. Přesněji řečeno, byl tam jeden, až když se památkáři vydali na místo osobně, objevili i druhé z děl.

Později vyšlo najevo, že tam obrazy byly uschovány už v roce 1992, když je soukromý sběratel nabídl k prodeji. Soud to ale zatrhl a obrazy skončily v depozitu aukční síně. Teprve po smrti sběratele znovu vypluly na povrch.

Od příští návštěvnické sezony už budou součástí zámeckého prohlídkového okruhu A.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Najdete na iDNES.cz