Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do tří let bude Hradiště chráněné před velkou vodou. Tlumačov to štěstí nemá

  17:45aktualizováno  17:45
Uherské Hradiště a Tlumačov často bojují s velkou vodou. Je tu ale jeden rozdíl. Zatímco Hradiště si brzy oddechne, protože Povodí Moravy tam dokončí protipovodňové zábrany, Tlumačov zůstane i nadále nechráněný. Několik lidí totiž odmítá prodat pozemky, na nichž mají hráze stát.

Velká voda ohrožuje Tlumačov na Zlínsku téměř pravidelně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Uherské Hradiště a hlavně bezpečnost obyvatel zajistí o třicet centimetrů vyšší hráze a nové valy. Práce začnou příští rok. Jen první etapa výstavby bude stát 200 milionů korun. Peníze přijdou z evropských dotací. "Celkově jde o tři stavby, které budou hotové do roku 2013," nastínila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Velké záplavy město pořádně potrápily před čtyřmi i třinácti lety. Naposledy voda z Moravy zaplavila letos na jaře místní část Sady. "Proto potřebujeme vybudovat protipovodňovou ochranu," vysvětlil místostarosta Květoslav Tichavský.

Lidi ochrání zídky, úprava koryt i vyšší břeh

Stavbaři začnou nejdříve pracovat na levém břehu Moravy v úseku od čistírny odpadních vod po Jaktáře. Na pravém břehu potom od zaústění Salašky po slepé rameno Kobylica včetně rozšíření koryta na Trávníku a hráze kolem Rybáren. Postaví tam betonové zídky.

"Podobné mohou lidé vidět mezi mostem a lávkou nad přístavištěm. Vystavíme ale také zatravněné zemní valy," popsala Grodová.

Pak dělníci postaví hráze v úseku od čistírny odpadních vod po násyp silničního obchvatu. Tam vznikne asi 1,5 metru vysoký val, který bude chránit město od jihu. Poslední částí hrází bude zpevnění hrází na pravém břehu Moravy od Jarošova po zaústění Kudlovického potoka.

Hráze v Hradišti budou do tří let

"Jsme těsně před dokončením územního řízení. Pak připravíme projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Věřím, že do roku 2013 se to stihne dokončit," uvedl starosta Libor Karásek.

Na podobné plánování můžou zatím zapomenout v Tlumačově. Přestože obec i Povodí Moravy tady už roky chtějí postavit protipovodňové hráze, zatím se jim to nedaří. Brzdí je výkupy pozemků.

Ještě letos na jaře je odmítalo prodat devět majitelů, kteří za ně chtěli více peněz, než jim mohlo Povodí Moravy nabídnout. Teď už jsou to sice jen tři, ale i tak je to překážka. "Je to špatné. Nebezpečí hrozí při jarním tání i přívalových deštích v létě," řekl starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

Obec byla zaplavená při povodních v letech 1997 i 2002. Některé domky se ocitly z části pod vodou i letos na jaře. "Nejhorší to bylo v roce 1997, voda sahala k oknům. Čekali jsme, že nám barák spadne," zavzpomínala Marie Hánová z Tlumačova.

Tamní obyvatele může ochránit pouze 3,5 kilometru dlouhá hráz za 80 milionů korun. Ta se ale zatím stavět nebude. "Byli jsme už vytopení a nechci, aby se to opakovalo," přeje si Zdeněk Kokotík.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz