Zdeněk Jurásek inicioval vznik dvou filmů o americké Route 66, ten novější jde právě do kin.

Zdeněk Jurásek inicioval vznik dvou filmů o americké Route 66, ten novější jde právě do kin. | foto: Archiv Zdeněk Jurásek

Propadl americké Route 66, do kin o ní posílá už druhý film

  • 6
Legendární silnici, která vede napříč USA od jednoho oceánu k druhému, projel Zdeněk Jurásek ze Zlína už jednadvacetkrát. Kouzlu Route 66 zcela propadl a vytvořil kvůli ní i tým filmařů.

Dvakrát ročně tam jezdívá jako průvodce, založil českou asociaci, provozuje webové stránky a do kin míří už druhý film, na němž se podílel jako producent. Celovečerní dokument nazvaný Route 66 Revisited vytvořil štáb filmařů ze Zlínska, v čele s režisérem Tomášem Zindlerem z Tečovic.

„Zdeněk Jurásek mi o Route 66 pověděl už asi před šesti lety. Od té doby jsme si pohrávali s myšlenkou zpracovat tohle téma do filmu. V roce 2010 jsem se tam poprvé vydal a natočili jsme o tom dokument,“ popisoval Zindler.

Právě úspěch prvního filmu, který mnohokrát reprízovala Česká i Slovenská televize, a pocit, že o Route 66 ještě neřekli všechno, přiměl letos zlínské filmaře natočit pokračování. Má jít do větší hloubky.

„Je víc o příbězích, o konkrétních lidech, kteří se kolem Route 66 pohybují,“ říká režisér. „Uvidíte například, jak jeden účastník výpravy, šéfkuchař Jiří Vítek, vařil klasická česká jídla ve slavné restauraci Ariston nebo jak se profesionální americký jedlík Patrick Bertoletti utkal se členy výpravy v pojídání jablkových koláčů,“ prozradil.

První český film o nejslavnější silnici světa má prý i v Americe plno fandů. I proto se místní rádi podíleli na druhém dílu. Letošní natáčení ale bylo o dost složitější než to první.

Kdo si chtěl zahrát, musel cestu znát

„Harmonogram jsem musel vytvořit dlouho dopředu, Američané pro nás nachystali spoustu speciálních akcí. Museli jsme si pozorně hlídat přesuny,“ líčil Zdeněk Jurásek, který legendární silnici projel poprvé v roce 1998 na kole.

Pro Čechy a Slováky, kteří ve filmu chtěli účinkovat, platilo jediné pravidlo - alespoň jedno tažení po Route 66 museli už mít za sebou.

Díky Zlíňanům, kteří Route 66 navštěvují, mají Češi ve Spojených státech skvělou pověst. „Američané nás milují. I ten nejpřísnější americký imigrační úředník zjihne, když uvidí vaše tričko s emblémem Route 66,“ tvrdí Zdeněk Jurásek.

Čtyři tisíce kilometrů dlouhou Route 66 znají lidé z filmů a knih. Vznikla ve 20. letech minulého století z Chicaga do Los Angeles, lemují ji typické motely a benzínové pumpy. V roce 1985 ji však vyškrtli z amerického dálničního systému, nahradily ji modernější dálnice.

„To ale neznamená, že se z ní stane jen pomník minulosti. Už zase tam proudí život, otevírají se nové podniky a zná ji čím dál víc lidí,“ míní Jurásek, který se do Ameriky opět chystá v květnu.

Jestli vznikne o Route 66 ještě třetí pokračování, filmaři zatím nechtějí předjímat. „Nikdy neříkej nikdy,“ naznačil režisér Zindler.