Diskuze

Modlitbu žádný voják na misi neodmítl, říká hlavní armádní kaplan

Okamžiky velké radosti, ale i ty, z nichž mrazilo, prožil na zahraničních misích vojenský kaplan Jaroslav Knichal z Nedachlebic na Uherskohradišťsku. Vánoce mimo domov strávil celkem čtyřikrát – v Iráku, Kosovu a dvakrát v Afghánistánu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Na každý den, každou hodinu si mohu vymyslet sto různých věcí, které by bylo podle MĚ dobré udělat. Co je mi do toho, co někdo řekl v kulturně a technicky úplně jiném světě před 2000 lety. Mám mozek k přemýšlení a nepotřebuji otrocky papouškovat nesmysly z jednoho prastarého a v mnoha ohledech lživého zdroje a snažit se je za každou cenu resuscitovat a posouvat jejich význam do dříve křesťany zcela nepřístupných poloh.

Církevní představitelé musí být už z principu fungování náboženství vlezlí a snažit se ostatní nakazit vírou. Zajímalo by mě, jaké procento vojáků si bez kaplanů nedovede svou službu představit. Řekl bych, že zanedbatelné.

5 3
možnosti

Mám dojem, že se snažíte dívat na náboženství a všechno, co s touto problematikou souvisí, očima dnešního ateistického IT specialisty. Dobře, dívejte. Ale ne všichni v civilizovaném světě vyrostli v ateistickém Československu.

2 1
možnosti

„Nikdy se mi nestalo, že by voják odmítl, když jsem ho požádal, jestli se za něj můžu pomodlit,“

... to je slušnost, neodmítnout. Když panu kaplanovi to pomodlení udělá dobře...

2 0
možnosti

Ono to pomůže i tomu ateistovi, protože ač si to nechceme přiznat, něčemu věříme. A jak tam říká o té modlitbě - co kdyby se nepomodlil, tak voják nebyl jen zraněný ale mrtvý. A v to je to "kouzlo", že téměř vždy se dá zdůvodnit proč to bylo tak a ne jinak.

Vánoce a další svátky jsou často převzaté ze starších náboženství než je křesťanství a i z pohanských dob. Před chvilkou jsem sledoval pořad o Irsku, kde před 4 tisíci lety již měli systém na pozorování zimního slunovratu (dnes období Vánoc). Takže ty zimní svátky jsou pod kůží zaryty po tisíce let. A pokud jsme vyrostli v takové kultuře, že v tomto období se schází rodiny, dávají dárky - víra ne víra - je to hodně těžké období pro každého kdo je mimo rodinu. A nemusí být ani ve válce.

Pokud někomu pomůže dobré slovo - nebral bych mu to. Ale bral bych to s rozumem odpovídající dnešní době a znalostem

0 0
možnosti

Panu Chrastinovi níže bych rád připomněl, že to byl Ježíš, kdo schvaloval otroctví nebo hlásal podřízenost žen.

České vánoce mam rad právě proto, že se oprostily od církevních dogmat a jsou svátky rodiny a shledavani. Češi mohou být v tomhle na sebe hrdí.

3 5
možnosti

J80a77k57u43b 46K49o73r57e74c

24. 12. 2016 17:24

To co bylo hlasano musite uvazovat v kontextu dane doby. Karel IV byl treba intrikar, ktery nechaval vyvrazdovat, presto ho ale dnes vynasime do nebes.

2 0
možnosti

Trochu duchovnosti k Vánocům patří, ale nesmí se nikomu nutit. Pokládám se za věřícího, do kostela sice nechodím, ale víra pro mne znamená převzít kousek odpovědnosti za stav světa a držet se Ježíšovy morálky založené na lásce, milosrdenství a odpuštění. Držím se jednoho známého sloganu - Kdyby nebylo Ježíše, byl bych ateista. Ježíš je maják lidskosti, právě tím nám připomíná, že zavržením křesťanství jsme mravně klesli. Křesťanské hodnoty vystřídalo sobectví, peníze, kariéra, lež, kradení ve velkém, neúcta k životu, lhostejnost, nemáme kritérium dobra a zla, proto je možné cokoliv... Právě proto západní civilizace chřadne a vymírá. Než mě ukamenujete minusy, zkuste se nad tím aspoň chvilku zamyslet. Přeji všem krásné Vánoce.

9 0
možnosti
Foto

"zavržením křesťanství jsme mravně klesli"

...no, taková první světová vznikla v Evropě křesťanských států, začala ji silně katolická, slabě sekularizovaná monarchie.

Frankistické španělsko také bylo křesťanským státem.

Dál do historie k 30ti leté válce, husitským válkám, kruciátám atd. ani chodit netřeba.

Zkrátka, křesťanství není záruka ničeho, spíš si myslím, že je to naopak.

5 5
možnosti
Foto

Jsem ateista, ale na dotaz "Dovolíš mi se za tebe pomodlit?" Bych taky odpověděl "Pro mě, za mě.. ":-)

4 2
možnosti
Foto

Vidím to stejně.

I když já bych asi začal otázkou: "A čemu to pomůže?"

0 0
možnosti

Ten katolík lže. Zhruba 86% nás vojáků v akci ten nesmysl jako modlitba odmítla. K čemu jim slouží taková lež? I mezi vojáky jsou slušní lidé, tak proč by měli být věřící?

7 11
možnosti

P87e46t95r 76H62o57r49á92k

24. 12. 2016 11:48

Lhaní je jeho obživný prostředek. Ale možná to myslí i upřímně.

4 5
možnosti

Nic nemám proti tomu, když se někdo modlí, ale ať se modlí za své. (peníze)

2 1
možnosti

Pane Antoníne, přiznám se, že Vám nerozumím. Není mi jasné, co touto glosou máte na mysli nebo jak to myslíte. Mohu se tedy jenom domnívat: Křesťanství je součástí naší kultury, stejně jako výtvarné, hudební nebo třebas divadelní umění. Přestože například všichni Češi nejsou milovníky výtvarného umění, dotuje je stát prostředky z našich daní. Podle Vaší logiky by to pak znamenalo, že malíři, sochaři, milovníci umění obecně, by si měli na své výtvory sami vydělávat. Pak bychom museli zavřít všechny galerie a výtvarníky ponechat vlastnímu osudu, protože bez pomoci státu by umění zaniklo nebo by jen živořilo. To by pak podle Vašeho mínění vypadalo !

1 1
možnosti

Často slýchávám, že jsme nejateističtější země, ale já na vojácích vidím, že to tak není

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/armadni-kaplan-jaroslav-knichal-irak-kosovo-afghanistan-p24-/zlin-zpravy.aspx?c=A161223_2294586_zlin-zpravy_ras. R^R^R^R^

7 2
možnosti

J46a29k38u22b 26K36o96r93e98c

24. 12. 2016 16:58

Podle me to plati nadale. Na vanoce chodi do kostela i lide, kteri bezne nechodi.

0 0
možnosti