Diskuze

Hluboký tón – a pak ticho. Varhany z Domu umění se stěhují na Slovensko

V koncertní síni Domu umění ve Zlíně, kterým se ještě před pěti lety rozléhaly majestátní tóny symfonií, je ticho. Narušují ho jen občasná slovenská slovíčka a drobné nárazy. Parta specialistů ze Slovenska právě demontuje varhany, které převeze do malé obce Lendak nedaleko Vysokých Tater.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DL

Předmětné varhanybyly postaveny v roce 1983 s opusovým číslem 3.539 výrobnímzávodem Továrna na varhany Krnov pod značkou Rieger – Kloss.Obsahují 44 znějících rejstříků s jednou transmisí do pedálu.Dispozici avariabilní průběhy menzur všech píšťal navrhl ing. BohumilPlánský (umělecký poradce podniku) ve spolupráci s prof. KarlemPokorou (tehdejším zakladatelem a vedoucím varhanního odděleníKonzervatoře v Kroměříži) jenž byl i garantem celkovéhodohledu stavby varhan ze strany objednatele. Pro zajímavost, ing.Plánský byl členem světové umělecké asociace stavitelů varhana varhanních mistrů "International Society ofOrganbuilders"(ISO). Vyhotovením kompletní výkresové atechnické dokumentace byl pověřen konstruktér Přemysl Morys.Intonaci a ladění varhan provedl Rudolf Hanzlík. Původně mělybýt varhany postaveny do nově plánovaného Domu kultury. Jelikožbyla stavba odložena na později, bylo přijato řešení, že novévarhany budou sice dispozičně navrženy pro daleko větší budoucísál Domu kultury ale nástroj byl postaven pro přechodnou dobu vjiž tehdejším Domě umělců a nahradí původní varhany z roku1956. Varhany se tedy prozatím intonačně zeslabily a přizpůsobilypodmínkám menšího sálu v Domě umělců s tím, že připřestěhování do nových plánovaných prostor budou intonačnězesíleny a ještě se do pedálu přistaví rejstříky Kvintbas 102/3‘ a Podstav 32‘. Plánovaná kapacita hlavního sálu v Doměkultury byla asi 650 posluchačů, do revoluce se již stavbanestihla uskutečnit. Navíc akustika sálu v DÚ není zrovna prokoncertní varhany nejvhodnější, také jeho původní účel bylzcela jiný. Samotné varhany jsou zkonstruovány v kombinovanémzásuvkovém systému elektrické rejstříkové a mechanické tónovétraktury. Ve své podstatě i dnes svým provedením splňujípožadavky pro kvalitní koncertní nástroj.

0 0
možnosti
JZ

Chcem dať plne za pravdu p. Ivanovi Kantorekovi - organ (varhany) je skutočne veľmi špecifický hudobný nástroj a naozaj sa stavia pre určitý konkrétny priestor. Dúfam, že pre priestor v Lendaku bude zlínsky ogan vhodný svojou dispozíciou, možno však budú majstri organári musieť nástroj upraviť .  Prajem mestu Zlín, aby dokázalo  pre novopostavený priestor zabezpečiť vhodný nový nástroj, a to čoskoro.

0 1
možnosti
Foto

Pokud měly varhany ve starých prostorách dobrý zvuk, dá se předpokládat, že v nových by měly ještě lepší, ale protože zlínská radnice chce ne lepší, ale nejlepší zvuk, budeme si muset počkat, až na to budeme mít, otázkou je, co je to za dobu, kdy se vyhazuje vše staré a vyzkoušené a nahrazuje se různými sliby a zdůvodněními, ve výsledku však nevyzkoušeným s pofiderními výsledky. Lidé, vezměte už konečně v úvahu i prostý selský rozum, vždyť filharmonie se přestěhovala se všemi nástroji i s lidmi do nového, a nic zvláštního se nezměnilo v reprodukci hudby pro občany. a neslyšel jsem o tom, že by si nějaký hudebník stěžoval na to ,že by si musel do nových prostor koupit nový hudební nástroj se zdůvodněním, že mu na novém neladí. :-)

2 2
možnosti
IK

Nevidímdůvod nevěřit odborníkům, když říkají, že "vjem varhanního zvuku je silněpoznamenán akustickými vlastnostmi daného prostoru". Pokud se sály Domu umění a současného sídla FBM liší po všech stránkách, nedává stěhování koncertního nástroje smysl. Totéž je patrně i důvodem obtížného prodeje nástroje postaveného pro určitý prostor. Na druhou stranu je výsledek (využití nástroje jinde, pro jiné účely) lepší (kulturnější), než ho odvézt za cenu materiálu do sběru.

4 2
možnosti
ŠP

Takže ve Zlíně se nevyplatí stěhovat staré varhany do nových prostor. Na Slovensku se to vyplatilo  :)) Jak dědeček měnil, až vyměnil - to je slavný Zlín 3. tisíciletí - prošustrovat cokoli, co ještě k prošustrování zbývá...

3 1
možnosti
KC

Takže jestli tomu dobře rozumím, nové varhany můžeme čekat někdy na svatého Dyndy. Připomíná mi to povídačku o dědovi, který měnil tak dlouho hroudu zlata, až domů přinesl kohouta.

3 1
možnosti
KE

K57a95r35e44l 34E63h57l

19. 7. 2015 16:14

No paráda nové za 30 000 000 a staré funkční prodají za cenu železa...

To je zvláštní, že jinde v jiném prostoru nakonec asi hrát budou dobře když je chtějí...

7 1
možnosti