Diskuze

Včelí mor děsí chovatele ve Zlínském kraji, cena medu vzroste

Téměř celý Zlínský kraj postihla nebývale rozsáhlá nákaza včelím morem. Řešení je jediné: chovatelé musejí svá včelstva spálit. Důvodů, proč kilo medu podraží až o třicet korun, je ale víc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Já vidím problém v snížení výnosnosti včelaření.

Dřív bylo včelaření poměrně výdělečný koníček. I jenom 2 - 4 produkční včelstva, což je takové minimum pro trvalý chov udržovaný vlastním rozchovem  a množením svých včelstev, chovaná u baráku na zahradě, dokázala dříve přinést výrazný finanční příspěvek do rodinného rozpočtu. A takový chov zvládl i poměrně churavý důchodce.  20 chovaných včelstev, třeba na dvou stanovištích, na zahradě a někde v lese , dokázalo už za socíku přinést rodině výnos ve velikosti pár měsíčních průměrných platů.

60 - 100 produkčních včelstev by tehdy stačilo k pohodlnému uživení, pokud by tehdejší socialistický režim takovou možnost povolil.

S rozvojem tržní ekonomiky a jak se čím dál víc lidí snažilo živit včelařením, se díky konkurenci a vlivu evropských a světových cen medu snížila výnostnost včelaření na zhruba desetinu.

Dneska výnoc z cca 20 produkčních včelstev je teprve  trošku vidět v rodinném rozpočtu, výnost z 60 - 100 včelstev  je rovný pár měsíčním průměrným výdělkům a aby se rodina uživila, musí včelařit s nejméně několika stovkami včelstev.

Jenže včelaři  jsou pořád ještě zvyklí na dřívější výnostnost včelaření. Kdo tedy dnes ještě pořád včelaří, snaží se toho dosáhnout zvyšováním počtu včelstev na svých stanovištích, snižováním času vynaloženého na ošetřování jednoho včelstva inákupem chovných včelstev místo vlastním chovem. Na stanovištích je tak větší hustota včelstev než dříve , početně  i vzhledem k úživnosti okolí stanoviště a zásahy ve včelstvech jsou prováděny v rychlosti a ve spěchu a genetická diverzita chovaných včelstev celkově je mnohem nižší.

Včelstva jsou tak podstatně víc stresována převčelováním i ošetřováním včelstev a jsou tak náchylnější k nemocím a parazitům.

0 1
možnosti

A pre úplnosť: varroáza správne varroóza je napadnutie parazitom (klieštik varroa destructor) a mám pocit že napadnutie parazitom sa nenazýva infekciou.

Predpokladám, že dobrí novinári posielajú články na kontrolu tomu s kým bol vedený rozhovor. Alebo odborníkovi. Ale čo keď v elektronických médiách nieje zvyk to poslať ani korektorovi alebo si to prehnať aspoň spellcheckerom.

1 0
možnosti

A proti varroóze sa neočkuje....

0 0
možnosti

mohou ho způsobit i roztoči.

Áaa, idnes investovalo do výskumu...už aj roztoči spôsobujú mor?

To potom aj labute spôsobujú vtáčiu chrípku....

Vliv může mít i stres ve včelstvech po zimním očkování proti infekční varroáze.

Infekčá varroáza je vlastne tiež mor. Nieje to náhodou injekčná varroáza? A navyše to včely v zime strasne zle znášajú keď spia v brlohoch spolu s medveďmi.

0 0
možnosti

Drobná chybka se vždy vloudí.

Očkovat přes zimu tisíce včel asi bude chvilku trvat. A navíc ty mršky bodají.

0 0
možnosti

O14t93o 73N78o41v36ý

20. 8. 2014 14:49

tak jako lidem škodí rafinovaný cukr, tak si myslím, že krmení včelstev přes zimu roztokem bílého cukru oslabuje včelstva

včelám by se měla poslední snůška nechat na zimu

0 0
možnosti

To jo, hlavne melicitózny med.

Po ňom ubudne problémov so včelstvami.

1 0
možnosti