Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Moderní pavilon postavíme i splatíme, věří si šéf nemocnice v Hradišti

Plánovaná stavba centrálního pavilonu Uherskohradišťské nemocnice za více než půl miliardy začne na jaře. A nemocnice dokáže obří úvěr splácet sama, aniž by to pocítili pacienti. Alespoň to slibuje její ředitel Antonín Karásek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

a_j_a

rezonance

pan ředitel si asi myslí, že ty jeho plky čtou jen lidi, kteří do systému plateb ve zdravotnictví vůbec nevidí. Hradiště má rezonanci novou, tedy jim teď běží náběhové období, kdy jsou placeni výkonově - čím víc vyšetření udělají, tím dostanou více reálných peněz (nemají paušál). a vyšetřit cokoli, i každou zbytečnost, je pro ně momentálně výhodné. také z toho důvodu, že z náběhového období jim potom bude vyčíslen paušál na další období. kdežto kdyby třeba v tom Zlíně jeli také 16 hodin místo běžných 8, které měli v minulém srovnávacím období (rok 2009), dělali by 8 hodin zcela zdarma, paušální platba se jim nezvýší.

takže tvrdý manažer má tendenci z nás dělat natvrdlé bezmozky ;-O

0/0
5.12.2011 13:39

a_j_a

a ještě něco

Moc nechápu, proč má Karásek v každém mediálním výstupu potřebu navážet se do nemocnice ve Zlíně, to je přece nemocnice úplně jiného typu. on tam má základní obory a to ještě mnohdy bez lůžek, tak to snad je nesrovnatelné. Trpaslíček se vymezuje proti obrovi, do kterého se samozřejmě pošle všechno, na čem se nevydělá, stejně jako dělají odkladiště agelácké nemocnice z fakultek v Olomouci a Ostravě.

No až si postaví centrální pavilon, tak bude čas na privatizaci, to je snad každému, už i vcelku nezúčastněnému člověku-potenciálnímu pacientovi, jasné. Stejně jako to, kdo bude privatizovat, samozřejmě říďa + ti, kdo mu prachy z kraje poslali - vicehejtman pro investice a radní pro zdravotnictví ;-). ale co, je to jen 600 mega z naší kapsy, to je kapka v moři ;-D

0/0
5.12.2011 13:43

pajass

Re: a ještě něco

A dovolím si reagovat na Váš další příspěvek, je patrné že asi budete velký fanda padající "hvězdy" nem.Zlín...

"nemocnice úplně jiného typu" - můžete prosím vysvětlit jaký jiný typ je nemocnice Zlín?? Pokud myslíte krajskou tak je to jenom o názvu a ne službách. 

"on tam má základní obory" - pokud si projdete stránky nemocnic zjistíte že v UH je dokonce víc oborů než ve Zlíně! Mít lůžka pro každé oddělení je nesmysl a proto pojišťovny, ministerstvo tlačí na slučování lůžek.....ale to přece víte.

"do kterého se samozřejmě pošle všechno, na čem se nevydělá" - toto Vám napovídal kdo?? Ten to fakt je naprostý mýtus... pokud menší nemocnice překládal (UH) tak z 90% do fakultních nemocnic kde jsou opravdu odborníci kteří mají patřičnou zkušenost a vybavení. Ekonomická stránka nehraje roli navíc nákladní pacienti jsou hrazeni jinak  viz. úhradová vyhláška.

600 mega z naší kapsy raději dám do zdravotnictví něž flákačům na dávkách.

0/0
5.12.2011 21:17

strejndz_dyzajr

Re: a ještě něco

takže:

- nejsem fanda zlínské nemocnice, ale je to nemocnice se všemi obory+specializovaná centra MZdr. roční objem vykázané péče ve Zlíně je stejný jako v UH+KM+VSE dohromady. není tedy ZL někde úplně jinde než UH?

- které jsou ty obory navíc v UH? nemyslím to, co je ambulance s jedním člověkem. je tam nějaké centrum, které vyšlo ve Věstníku MZdr? je tam skutečně fungující oční, plastika, neurochir, ušní..a další? ne.

- to že něco prohlásíte za mýtus, neznamená, že je to mýtus. počet hospitalizovaných pacientů z okresů UH, VSE, KM ve zlínské nemocnici je dle údajů tvůrců koncepce zdravotnictví v ZK 35-40%.

- nákladní pacienti jsou hrazeni zvlášť, ale jen pokud přesáhnou výkonově a na materiálu 1 milion. o těch se bavit nemusíme, je jich v ZK jen stovka ročně. bavme se o těch běžných statisícových, co se vozí každý den na ARO, traumatologii atd. viz úhradová vyhláška, vtipálku ;-D

0/0
5.12.2011 22:04

pajass

Re: a ještě něco

v něčem máte pravdu jinde ne...

proč není v UH oční atd. to je otázka na pojišťovnu a MZ. je pravdou že nemůžou byt všechny odbornosti všude...

Hodně rozhodnutí je politických - to proč jsou centra ve Zlíně ale to je zároveň kvůli dojezdnosti tu má Zlín nejlepší.

Jenom je škoda že toho neumí využit naplno - a zaplacené to mají... proto vítám plán Zl.Kraje na rozhození odborností - viz článek tady na idnes.

Vždy jde o úhel pohledu a osobně nevěřím ani jedné nem. ve Zlínském kraji...

0/0
5.12.2011 22:33

strejndz_dyzajr

Re: a ještě něco

já si také nemyslím, že by kterákoli nemocnice ve ZK byla jako MayoClinic v Rochesteru.Léčit bych se nenechal v žádné z nich, pokud by nešlo o nějakou prkotinu.

-jak píšete, bohužel je tu na prvním místě politika, a to je zlé. ta centra ve Zlíně opravdu nejsou kvůli dojezdu, ale proto, že jiné nemocnice to personálně ani technicky ani počtem provedených výkonů nemají šanci splnit. koneckonců, na centra se vypisují konkurzy, do kterých se může přihlásit každá nemocnice. buď to dostane, anebo ne. je fakt, že třeba ve Zlíně takto nebyl obnoven statut traumatolog. centra. a bude problém ho znovu získat.

-pokud vím, zaplacené to ve ZL tak úplně není. centrová péče jako taková (třeba cytostatika nebo biologická léčba nádorů) snad ano, i když jsou tam různá omezení, ale ta navázaná péče ne. vždyť na onkologické centrum je navázaná spousta dalších odd., která pečují o onkolog. pacienty, ale ZL nemá paušál na úrovni řekněme centrové (regionální, krajské) nemocnice. Má tolik, co malá okresní.

0/0
5.12.2011 22:55

strejndz_dyzajr

Re: a ještě něco

- to rozhození odborností (podle mě) jen podkopává možnost vybudování a fungování ZL jako skutečné krajské nemocnice na úrovni FN. a proto se s tím vylezlo, respektive to tak prezentovali ti dva v článku,aby tím oslabili "konkurenta", tedy Zlín. v návrhu koncepce, který se tam vzpomínal (četl jsem ho) se o něčem takovém vůbec nepíše. obecně je ve zdravotnictví decentralizace speciální péče nesmysl a je to tak i v té slavné koncepci, kde se jasně píše Zlín jako centrální nemocnice se všemi odbornostmi + 3 menší nemocnice kolem. Pokud v těch malých chtějí dělat něco speciálního a mají na to lidi a techniku, ať to dělají, ale ne na úkor centra, kde musí být všechno. nelze mít jeden obor třeba v UH (KM) a nikde jinde. to jsou jen takové nestandardní nesystémové nápady, které se zrovna někomu hodí do krámu.

- je to smutné pozorovat, co se děje. pacient je až na posledním místě :-/

0/0
5.12.2011 23:08

pajass

Re: rezonance

je zavádějící používat slovo paušál. Je pravdou že v UH "nemají" srovnávací období ale výrábět body do nekonečna taky nejde(je očekáván určitý počet výkonu dle podobné nemocnice v ČR). Navíc v roce kdy bude limitní rok 2011 bude muset splnit počet bodů-rezonancí jako v letošním roce...  Zlín by mohl dělat více MR jde jenom o domluvu s pojišťovnou ale o tom příště...  Příště než něco plácnete přečte si úhradou vyhlášku ;)

0/0
5.12.2011 21:08

strejndz_dyzajr

Re: rezonance

- kde tvrdím, že lze vyrábět body do nekonečna? když nic jiného, je to omezeno délkou trvání výkonu, kterou udává sazebník a 24 hodinami každého dne. vše, co tento počet nepřesáhne, je na dohodě s VZP, přesně jak píšeš, a tu mají v UH bezpochyby zmáknutou. podobné nemocnice bych do toho nepletl, vždy jsou to jen pomocná čísla - pokud VZP nechce nastavit paušál příliš vysoko, použije tyto hodnoty "podobných" nemocnic. ale to není tento případ.

- než bude srovnávací období rok 2011, uplyne hodně vody. ono stačí za rok snížit provoz z těch 16 na 8 hodin, a je polovina paušálu zdarma v kapse. ale to ti nemusím vysvětlovat, že?

- úhradovou vyhlášku znám velmi dobře, bez obav :-P

0/0
5.12.2011 22:15

pajass

Re: rezonance

Snížit z 16 na 8 není reálné pojišťovna není blbá na tolik aby si nepohlídala rozdíl mezi roky... a navíc první dva roky jsou na tvorbu "paušálu" tak že nejde pokles bez následku - pokud znáte vyhlášku tak víte že když se nesplní body tak se vrací...

Zajímalo by mě z jakých dat čerpáte.

0/0
5.12.2011 22:40

strejndz_dyzajr

Re: rezonance

asi takhle - za tu dobu, co se kolem financování nemocnic motám, už jsem ze strany ZP zažil dost. a vím, že hodně věcí je možné na bázi osobní dohody, různých vyjímek, zdůvodnění apod. Takže když schopný manažer, a to K. zcela jistě je, vytíží tímto způsobem nový přístroj s velmi drahým provozem, jistě ví, co dělá, a co mu to přinese. nějaká dohoda tam tedy musí existovat. dál bych to nerozebíral ;-)

0/0
5.12.2011 23:18

Christopher Bastard

Úvěr z provozu

Netvrdím, že nemocnice UH nezvládne splácet úvěr z běžného provozu. Možná ano, možná ne. Problém vidím jinde. Když to nemocnice nezvládne, tak ředitele odvolají, a on si v klidu otevře soukromou ambulanci a bude bačovat dál. Kde je nějaká osobní zodpovědnost za prostředky, které půjdou z veřejného zdravotního pojištění. Jinými slovy pan ředitel a jeho kamarádi z velké krajské koalice (Lukáš, Mišák, Příleská) riskují maximálně to, že nebudou dále ve funkcích. A navíc jde o veřejnou stavbu, takže si nedělám iluze, že by byla postavena za cenu, za kterou by ji byl schopen postavit někdo, kdo by měl zájem na co nejnižší ceně. Proč asi Karásek s Lukášem na tu stavbu tak tlačí. Spěchají, než půjde ODS od válu?

+1/0
5.12.2011 13:24Najdete na iDNES.cz