Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Obyvatelé Zlína chválí novou autobusovou linku, po níž volali 20 let

Obyvatelé zlínských místních částí Lhotka a Chlum, ale i lidé z Tečovic, si nemohou vynachválit novou autobusovou linku. Vozy s číslem 52 začal zlínský Dopravní podnik do "odtržených" částí posílat úplně poprvé v historii, od 1. listopadu do mají k dispozici deset autobusů denně, což pomáhá především školákům a starším lidem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Najík

Tečovice se mají na provozu finančně podílet

Zavedení nové linky je samozřejmě dobré. Není ovšem vpořádku, že na tuto linku nepřispívají Tečovice. Otrokovice dotují MHD, Želechovice přispívají na linku č. 12, jen Tečovice ne? Takto obyvatelé Zlína, Otrokovic a Želechovic přispívají ze svého na občany cizí obce. Není argumentem, že do Lhotky a Chlumu se jinudy než přes Tečovice nedá dojet. Silnice, po které autobus jezdí, není majetkem obce, proto není třeba žádné schválení autobusu ze strany Tečovic. V případě, že obec nechce linku platit, může autobus obcí jen projíždět.

0/0
10.11.2011 13:06

jarda4161

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

naprosto souhlas, hlavně v době, kdy malé obce chtějí mít rozpočty stejné jako statutární města. tím vlastně město říká, osamostatněte, zlín vám všechno uhradí a vy se budete mít lépe. je to nefér od nové městské  koalice hlavně v době, kdy nejsou peníze téměř na nic, navíc je to signál pro současné městské části, že vlastně nemá téměř smysl být městskou částí, protože zlín zacvaká vše ze svého rozpočtu i potenciálně samostatné obce. hlavně je to pozitivní signál pro kostelec, protože ten může začít pracovat opět na odtržení, protože jeden z důvodů, proč referendum tehdy neuspělo, byla právě hrozba, že pokud by se kostelec odtrhl, tak by obcí MHD pouze projížděla.

0/0
10.11.2011 16:03

mirRa

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

Zdá se mi hloupé, nechat autobusy projíždět Tečovicemi bez zastavení, více lidí = více peněz za jízdné (i když se jedná o nepodstatnou částku). Na druhou stranu by bylo na místě, aby Tečovice zaplatily za spoje alespoň nějakou symbolickou částku ze slušnosti, např. stejnou, jako platí za běžné autobusové linky, tzn. těch zhruba 90 000 (skutečná cena spojů by byla minimálně dvojnásobná). Ale je mi jasné, že na slušnost se v tomto státě nehraje :)

0/0
11.11.2011 7:03

Pickelstein

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

naproto to chápu, ale vem to zase takhle, když už to přes ty Tečovice jede, tak proč nevyužít toho, že nějaký Tečovičák by toho využil a koupil si lístek. Sice DSZO nezíská peníze přímo od Tečovic, ale i tak na té trati vydělá o něco víc, protože to pár desítek lidí určitě využije.

Nevím, jak je to případně se zastávkama řešené, ale DSZO s tím, že zastaví v Tečkách nemá žádné náklady navíc (jen větší spotřeba nafty při rozjezdu) ;)

0/0
11.11.2011 10:05

Najík

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

Tady jde hlavně o princip. Občané platí daně svému městu, proto má město podporovat své občany. Snahou města by mělo být chovat se tak, aby se počet jeho obyvatel zvětšoval, alespoň jiná krajská města se tak chovají a snaží se lákat okolní obce  pro připojení tím, že jim nabídnou různé výhody. Zlín ale dělá vše přesně naopak: samostatným obcím nastavuje stejné podmínky, jako mají občané města. Nejdřív jim sníží příspěvek za umístění dětí do jeslí, teď jim začíná nabízet MHD bez příspěvků. Pak občané těchto obcí nejen že nemají důvod usilovat o spojení s městem, ale bude to naopak lákat i další místní části k odtržení. Všechny dosavadní výhody města jim zůstanou a navíc ještě budou dostávat peníze z daní od státu.

0/0
11.11.2011 11:13

mirRa

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

To se nedá takto říct. V případě Tečovic jde o výjimečnou situaci. Málokdy projíždí městská linka obcí mimo město. O tom, že obcím, které se odtrhnou, zůstanou výhody z dob pod městem se dá také pochybovat. Řekněte mi příklad, kdy tomu bylo podle vás.

0/0
11.11.2011 11:32

jarda4161

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

Naprosto s tím nesouhlasím. Teď se uvažuje o zavedení linky do městské části Klečůvka. Želechovice mají úplně stejný návod jako teď Tečovice, aby na MHD nemusely přispívat, protože mohou argumentovat úplně stejným způsobem. To samé bylo referendum za odtržení v Kostelci před dvěma lety, kde spousta lidí hlasovala proti odtržení jen díky hrozbě zrušení, respektive projíždění vozů MHD, pokud by si za to nezaplatili. Teď mohou začít pracovat na odtržení znovu, protože město jím dalo signál, že za MHD by vlastně platit nemuseli, protože Zlín zajišťuje městskou dopravu do Velikové a stejně by tam ty vozy jezdily. Chápu tady nesouhlasné názory obyvatel okolních obcí, každopádně pokud si Zlíňáci budou stěžovat na nedostatek kultury, eventuelně na evergreen chodníky, tak je rád odkážu na naši současnou politickou reprezentaci a její nadmíru velkorysosti k okolním obcím.

+1/0
11.11.2011 12:51

mirRa

Re: Tečovice se mají na provozu finančně podílet

Já jsem ze Želechovic a nikdo s tímto nekalkuluje. Samozřejmě v případě, že by taková situace nastala, naše obec by mohla požadovat stejnou cenu, tedy 0. Na druhou stranu by se klidně mohlo stát, že MHD by prostě v Želechovicích zastavovat přestala. Což by se obratem dost možná stalo následně i v Tečovicích. Ona taková situace, která je nepřirozená a výrazně nevýhodná pro jednu stranu, by se velmi rychle upravila samovolně tak, že by to začalo fungovat jak má, anebo by to nefungovalo vůbec. Jsem si ale jistý tím, že MHD rozhodně není hlavní důvod k odtržení, zůstání či návratu pod město pro žádnou obec v okolí, kde panuje alespoň trochu zdravého rozumu. Kostelec se neodtrhl především proto, že k tomu neměl jediná vážnější důvod. Žil jsem nějakou nezanedbatelnou dobu (2009 - 2011) ve Štípě a mohu vás ujistit, že situace ve Štípe a Kostelci (údržba, MHD, investice) je s Želechovicemi před odtržením nesrovnatelná ;)

0/0
11.11.2011 14:30Najdete na iDNES.cz