Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kroměříž vykácí stovky stromů, kvůli alergikům zmizí lípy i topoly

Kroměříž připravuje rozsáhlou obnovu městské zeleně. Plánuje pokácet stovky stromů, které jsou v havarijním stavu. Současně ale vysadí stromy nové, ovšem vyhne se těm, které způsobují potíže alergikům. Práce začnou příští rok, hotovo bude do roku 2014.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

habr

Do českého politika a stromu člověk nevidí.

Ale v posledních letech do módy přichází názor několika arboristů, že ve městě staré stromy nemají místo s ohledem na jejich provozní bezpečnost.

Nicméně za stromy a škody které vzniknou odpovídá vlastník pozemku. Když praskají plechy aut, střechy domů - dá se to napravit. Ale když praskají kosti lidí a teče jejich krev, nikdo vlastníkovi stromů nic nepromine. Asi je proto rozumnější předběžná opatrnost, ale neměla být až moc přehnaná.

Pokud tady místní píší, že leta stromy nikdo neošetřil, tak otázkou je, proč údržbu stromů nepožadovali a písemně

0/0
3.7.2011 14:42

majklos123

Devastace kvůli možnosti dosáhnout na europeníze

To, že obnova v určitých mezích je potřebná, je jasné. Ale je na místě obava, že kvůli možnosti dosáhnout na "levný" zdroj peněz - eurodotace, se do projektu zahrne co nejvíc stromů, bez ohledu na jejich zdravotní stav, stejně jako např. ve Valticích.

Další příklad: Slovanské náměstí. Zdejší stromy, na kterých ještě dožívají cedulky, že jde o památné stromy, neviděly udržovací řez a ani nějaké dendrologické ošetření už roky a bude tak nyní velmi snadné prohlásit jeijci stav za špatný, přitom za to může nulová údržba v minulých letech.

Ad alergie: Skutečně by mně zajímalo, který ze zastupitelů tuhle perlu vypustil z úst. To je skutečně výrok na nějakou cenu "kroměřížský hlupák/hlupaňa roku". To už rovnou můžeme zkoušet sázet umělohmotmé stromy jak v NY, nebo vyšlechtit nějaké nekvetoucí, případně dovážet kultivary vůbec nepatřící do české krajiny. A to jsem sám alergik.

0/0
3.7.2011 11:56

p_n_2

Re: Devastace kvůli možnosti dosáhnout na europeníze

Přesně to mě u Slovanského náměstí také napadlo.

Kdyby se město raději nějak angažovalo ohledně hrůzy, co kdysi bývala Restaurace Slovan, bylo by to 100x lepší než  řešit stromy, na jejichž údržbu se roky kašlalo.

0/0
3.7.2011 16:43

p_n_2

Nesouhlasím.

Které stromy např. na Sokolovské jsou na tom tak špatně? Dopadne to jako na Vrobelově - krásné stromy se vymění za chcíplé větve.

0/0
2.7.2011 22:57

Keltman4u

Pro alergiky to bude špatné

Problém je v tom, že čím míň se tělo vystavuje nepříznivým látkám ím méně je odolné, takže takové stromy jako lípa by měly zůstat a ne dělat skoro monokultury. Dále na Braunerově žádné stromy nerostou, takže co tam kácet?

0/0
2.7.2011 20:57

Mirek-M

zbytečná devastace

Tady jde jenom o získání peněz z evropských dotací, jiný smysl kácení (stovek stromů) nemůže mít. Nikomu se lépe dýchat nebude, protože úbytek vegetace znamená více prachu, smogu a celkově zhoršené mikroklima, v létě větší horko. Tzn. více infarktů a dýchacích potíží. V havarijním stavu nejsou stromy, ale soudnost vedení radnice. ;-O

0/0
2.7.2011 14:27

jacobsen

lípa není alergen

bříza ano, borovice ano

0/0
2.7.2011 13:23Najdete na iDNES.cz