Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nemocnice dostane pokutu, dávala pacientům vyšší dávku ozařování

Někteří z pacientů, kteří se léčili s rakovinou v Krajské nemocnici Tomáše Bati, dostali výrazně vyšší dávku ozařování, než je povoleno. Nemocnice pak porušila své povinnosti, když o události neinformovala příslušný úřad. Za prohřešek, který by neměl poškodit zdraví pacientů, dostane pokutu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

keděd

Nadstandard

To je ale skutečně věcí servisů, který asi nebyl takový, jaký by měl být.:-(

0/0
1.12.2010 15:41

bmira

Baťův pohřební ústav

Nemocnice dostane pokutu, stát si pomůže a co pacienti, kterých se to dotklo nejvíce? Ti ostrouhají mrkvičku?;-O

0/0
1.12.2010 13:50

dennidavkapravdy

A bez příplatku? Na co si stěžují?

Některé nemocnice halt nabízí víc než jiné, to je přeci dobré ne?

0/0
1.12.2010 11:54

majkl1

Hm.

tak o co vlastně jde? Normálně se všechny přístroje minimálně jednou ročně protokolárně kalibrují a verifikují. To z 99% provádí servisní firma. Uživatel také většinou ani k servisním nastavením nemá přístup, natož možnost zásahu. Podobné systémy mívají zabudovanou autotestovací diagnostiku a pokud vám oznámí "System OK", musíte to brát jako fakt, že přístroj je schopen provozu. Jestliže byl přístroj více jak 3 roky špatně nastaven, pak to svědčí o systémové chybě, čímž mám na mysli nejen stav vlastní "mašiny", ale i systém SOP (standardníchoperačních postupů). Zdá se, že větší část chyby, ne-li celá, leží mimo nemocnici. Jenže tam "ouřad" nemůže zřejmě zasáhnout a tak to holt odnese špitál. Tomu ostatně odpovídá i nález policie. Jinak by muselo padnout obvinění minimálně z obecného ohrožení nebo něčeho takového!

0/0
1.12.2010 11:31

arnost-ek

Re: Hm.

No nevím, kdo mimo nemocnici by měl zjistit, že je blbě nastavený přístroj?

Dovedu si to živě představit, něco se koupí, udělá se onkocentrum kvůli prestiži nemocnice a místních politiků, zácházet s novými přístroji nikdo pořádně neumí, poukázat na problémy se každý (zaměstnanci) bojí. Po nějaké době už někomu rupnou nervy, protože se na to  nemůže dívat, na problém poukáže veřejně a je označen za viníka a vyhozen. Vzhledem k tomu, co se o situaci v té nemocnici pořád píše, bych se tomuhle scénáři vůbec nedivil.

0/0
1.12.2010 12:33

majkl1

Re: Hm.

Píši to přece v samém začátku. A to jsem se ještě nezmínil o kontrolách či auditech třetích stran. Někdy až absurdních. Osobně jsem se setkal s tím, že se mne pracovnice SUKLu ptala, jak kontrolujeme výsledky matematických operací po počítači. Na můj dotaz, jak to dělá ona se svou kalkulačkou, na to mi nedokázala odpovědět. Obávám se toho, že jde v tomto případě o šlendrián servisní firmy, případně o důsledek nevhodného šetření.

Co se uživatele zdravotnické techniky týče, je na pozici řidiče moderního automobilu. Ví, jak ten vehikl uvést do chodu a používat a zná předpisy "silničního" provozu. Nic víc, ani míň. Na to, že už z fabriky má špatně nastavené vstřikování, to zjistit nemůže. Od toho jsou tu právě ty "servisní prohlídky". A co se jejich kvality týče.......

0/0
1.12.2010 12:52

Arnie

Re: Hm.

Za stav fyzikalnich zarizeni i v nemocnici nekdo zodpovida. Typicky je to vystudovany fyzik, ktery se stara o pravidelne kalibrace a nastaveni. Neni to nutne externi servisni firma. Naopak - co je mi znamo, vetsina vetsich nemocnic si plati vlastni fyziky. To nic nemeni na tom, ze to nekdo brutalne odflakl - minimalne ten, kdo to mel udelat a ten, kdo to mel zkontrolovat. Ale verim, ze papiry nafixlovali dobre a ze byly v pravidlene revizi a kalibraci paiprove kazdy pul rok.

0/0
1.12.2010 18:55

majkl1

Re: Hm.

To jste vedle, příteli. Uvědomte si stav techniky, jen namátkou: RTG, CT, MR, operační roboty, gama-kamery, ozařovače, laboratorní analyzátory a desítky dalších přístrojů - to prostě není v silách jedince. A to nemluvím o jejich řídící výpočetní technice. Většinou se to řeší tak, že na každém oddělení je jeden nebo více pracovníků pro kontrolu kvality a ti, krom jiného, objednávají verifikace, kontrolují monitory a pod. Bude vás možná zajímat, že se průběžně monitorují např. i chladničky, kde jsou uskladněna léčiva či diagnostika. A pro vaši představu - např. denní výstup tisků z analyzátorů jediné laboratoře představuje 60 a více stran A4, které vedoucí pracovník kontroluje a viduje. A vše se samozřejmě archivuje řadu let. Každý přístroj má provozní deník, kam se denné zapisují provedené úkony včetně servisních a k verifikačním testům vydává testující ještě další zprávu, takže ono se toho moc "nafixlovat" nedá.

0/0
2.12.2010 2:29

Jindrich II.

Re: Hm.

Přístroj sám o sobě byl v pořádku. Přítomnost chybného vzorce pro výpočet ozařovací dávky nikdo netušil. Chyba vznikla změřením dávky v hlobce 2 cm a nepřepočítáním na hladinu. Zkoušky provozní stálosti každý měsíc dělala externí firma, zkoušky dlouhodobé stability každým rokem licencovaní fyzici. Po čase jsem z vlastní iniciativy dělal své měření a zjistil, že něco nehraje. Podle doporučení SÚRO  se však při měsíční zkoušce měří jen dávkový příkon, což ověří stabilitu přístroje. Protože se neměří vlastní dávka, nebylo z tohoto způsobu měření možno na chybu přijít. Při ročních zkouškách dlouhodobé stability externí fyzici měli vlastní přístroje a měřili poněkud jiným způsobem, tedy nic nezjistili.  

Příčiny: 1. SÚRO měl doporučit měření dávky i při měsíčních zkouškách.  2. Dává se přednost externím firmám před kmenovými pracovníky (externí firmy to mají dobře zaplacené). 3. Způsob vedení onkologického centra. Zejména po organizační stránce je co zlepšovat.

Mgr. Jindřich Žaludek

0/0
2.12.2010 11:10

Přesvědčený socialista

Kdo se v tom trochu vyzná

tak ví, že ani záření vyšší o 43% je nemohlo ohrozit na životě. A prokázat zdravotní újmu by bylo rovněž složité.

0/0
1.12.2010 11:19

WaterSlider

Re: Kdo se v tom trochu vyzná

v tu dobu tam servisák chodil  jenom na kafe a oblbovat sesřičky :-P

0/0
1.12.2010 11:22

PLSFS

Re: Kdo se v tom trochu vyzná

To jim reknete za patnact/dvacet let, vy chytraku..Inu "kvalitni" zdravotnictvi zdarma..

0/0
1.12.2010 12:30

libl3

Viníky odeslat pracovat třeba do Německa!

NEDĚKUJEM, ODEJDĚTE!

0/0
1.12.2010 10:25

fitzie

na tohle mají být nemocnice pojištěny

a vyplácet odškodné.

0/0
1.12.2010 10:11

Huckelberry Švédd 4

Já nic, já muzikant

"byla to jen fyzikální chyba" ... panu primáři Kohoutkovi bych v tom případě dal taky dávku .... ratatatatatatatatata ;-O;-O

0/0
1.12.2010 10:04

libl3

Výsměch

Pokuta? Zavřít ty, co to lidem způsobili!

0/0
1.12.2010 10:02

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: Výsměch

zavřít rakovinu?

0/0
13.12.2010 17:20Najdete na iDNES.cz