Shánět peníze na sport je v současnosti stále těžší, kluby jsou vděčné za jakoukoliv pomoc (Ilustrační snímek)

Shánět peníze na sport je v současnosti stále těžší, kluby jsou vděčné za jakoukoliv pomoc (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Díky i za to málo peněz, vzkazují vděční sportovci v Uherském Brodě

  • 0
Uherský Brod rozdělil peníze sportovním klubům a organizacím ve městě. A přestože zastupitelé často museli jejich požadavky výrazně "ořezat", vděční sportovci radnici vzkazují: Děkujeme, v těžké době jsme rádi za každou pomoc.

Kdo by procházel jednotlivé žádosti sportovců z Uherského Brodu o peníze od města a porovnal je se skutečně přidělenými penězi, zjistil by, že onen rozdíl je občas hodně velký.

Přesto sportovci společně říkají: Vzhledem k současné všeobecné finanční krizi jsme s přidělenými penězi spokojeni. "Klobouk dolů před městem, že peníze pro nás sportovce nesnižuje, jsme vděčni za to, co dostaneme," prohlásil Petr Šot z TJ Tatran Havřice.

Peníze pro sportovce

Peníze od Uherského Brodu nakonec dostalo na první půlrok celkem 13 organizací, největší částka směřuje do TJ Spartak, kde se můžou těšit na téměř 620 tisíc korun.

Například oddíl plavání potřebuje přenosné ozvučení nebo startovací pistole, volejbalisté ruční ukazatel skóre, fitcentrum těžší činky a šachový oddíl blíže nespecifikované šachové pomůcky.

Přitom Tělovýchovná jednota žádala na celý rok přes dva miliony korun a nakonec dostala na první půlrok "jen" 313 tisíc, z čehož víc než polovina jde na zaplacení energií.

"Jsem si vědom, že jsme žádali podstatně víc, ale nedá se nic dělat. Akce, které jsme chtěli dělat, holt počkají, nebo musíme zkusit sehnat peníze jinde," krčí rameny Šot. Mezi takové akce patří oprava střechy za půl milionu nebo zateplení fotbalových kabin za více než 300 tisíc korun.

Sehnat peníze je problém

V podobném duchu odpovídá i Josef Hamšík, předseda Českého sportovního klubu, pod kterým se sdružují fotbalisté. "Nikdo nemáme peníze, nejsou ani sponzoři. Všichni se vymlouvají na ekonomickou situaci. O to více jsem ale rád, že město dotace pro sportovce nesnížilo," říká Hamšík.

Fotbalisté dostávají od radnice druhou nejvyšší částku - 365 tisíc korun na první půlrok. Ale 125 tisíc automaticky posílají Orlu za to, že hrají na jejich stadionu. Ze zbývající částky musejí ještě zaplatit přes 70 tisíc korun za energie.

"Snažíme se shánět peníze, kde se dá. Hledáme drobné sponzory, určitou spoluúčastí pomáhají rodiče dětí, vybíráme malé členské příspěvky. Pokud se ale nenajde silný partner, bude to stále těžší. Doprava je dražší, energie, platíme trenéry, není toho málo," vyjmenovává a přimlouvá se za to, aby v průběhu roku pomohlo město ještě penězi, které bude nově dostávat ze zdaněných loterií.