(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Deza investovala miliardy, přesto dál chrlí do ovzduší karcinogeny

  • 4
Chemička Deza ve Valašském Meziříčí už do ekologických opatření investovala miliardy korun. Stále ale vypouští do ovzduší množství karcinogenů a řadí se k největším znečišťovatelům v republice.

Miliardy už vložila chemička Deza z Meziříčí do ekologických opatření. Přesto se stále řadí podle aktuálních údajů organizace Arnika k největším znečišťovatelům v republice. Množství karcinogenů v ovzduší není pro obyvatele Valašského Meziříčí vůbec povzbuzující.

"Deza aktuálně skončila na prvním místě znečišťovatelů po stránce prokazatelně i potenciálně karcinogenních látek, které vypouští," uvedl vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů organizace Arnika, která údaje o čistotě ovzduší sleduje, Jindřich Petrlík.

"To, že figurujeme v těchto žebříčcích, není nic příjemného pro žádnou firmu. My děláme maximum pro to, aby se to změnilo. Pravidelně investujeme do ekologizace svých výrob," reagoval mluvčí společnosti Jaroslav Obermajer.

Od 90. let vynaložila chemička na ekologii 2,6 miliardy korun, to je třetina veškerých investic.

Podle sdružení Arnika by se ale Deza měla snažit ještě víc. "Slibovali, že sníží emise naftalenu. Navíc zvýšili úniky benzenu o tři tuny meziročně. Jsou technologie, jak škodliviny omezit," uvedl Petrlík.

Do dvou let se Deza z prvního místa znečišťovatelů stáhne

Deza se brání, emise snižují průběžně od počátku 90. let, postupně snížili emise benzenu na desetinu původní hodnoty. "V současné době se jedná pouze o zbytkové koncentrace a meziroční výkyvy souvisejí s různou produkcí v daném roce," vysvětluje Obermajer.

Chemička se snaží stále hledat možnosti, jak tyto emise dále snížit. Příkladem může být rok 2010, kdy produkce benzenu byla oproti roku 2009 dvojnásobná. Nárůst emisí byl pouze o jednu třetinu.

A to je možná základ problému. Protože jde výroba dopředu, není možné tak rychle emise snižovat. "Ke zvyšování výroby je nikdo nenutí," podotkl Petrlík.

Veškeré zákonné limity však Deza ostře dodržuje, při porušení totiž hrozí vysoké pokuty. Zároveň slibuje, že množství škodlivin bude nižší. "V datech za rok 2011 a 2012 už by se měl díky novému zařízení promítnout pokles emisí naftalenu. Přední místo tohoto žebříčku tak Deza do dvou let opustí," uvedl Obermajer.