Starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová je spokojená s tím, že společná...

Starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová je spokojená s tím, že společná akce měla smysl. Zanedbané prostranství prokouklo. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bylo to jako akce Z, lidé v obci sami navrhli a postavili dětské hřiště

  • 1
Špuntov. Tak lidé ve Francově Lhotě, obci s 1 600 obyvateli na Vsetínsku, říkají své nové chloubě. Odpočinkovou zónu s dětským hřištěm, lavičkami a výsadbou přitom vybudovali namísto zanedbaného prostranství okolo kulturního domu vlastníma rukama.

Nenápadná valašská vesnice stranou od hlavních cest, to je Francova Lhota. Má necelé dva tisíce obyvatel a skládá se v podstatě z domů podél hlavní cesty, vedle níž bublá říčka Senice.

Na první pohled klasická konzervativní ves, kde mají lidé své neměnné zvyky. Ovšem chybělo tam místo, kde by si mohly posedět maminky s kočárky nebo hrát menší děti.

"Dlouho jsem přemýšlela o tom, že bychom s tím mohli něco udělat," přiznala starostka obce Kateřina Trochtová.

Do prací se zapojily desítky místních obyvatel.
Hřiště u dětí okamžitě vyvolalo velký zájem.

Radnice vybrala místo u kulturního domu, kde původně byla jen tráva a beton. "Mrtvá plocha bez funkce," glosuje starostka.

Jenže: co tam? A kdo to zaplatí? Našel se nakonec grant Nadace Via, který měl však jednu zásadní podmínku.

"Do přípravy návrhu i do prací na něm se mají zapojit místní," popisuje Trochtová.

Z toho měla docela velké obavy. "Nevíte, jestli to vezmou za své nebo jak se k tomu postaví. Dopadlo to ale dobře," těší ji.

Díky místní učitelce dostaly děti úkol ve škole vytvořit model hřiště, jaké by se jim líbilo. A také vymyslet název. Tak vznikl Špuntov.

Na brigádu dorazily desítky lidí

Práce na hřišti se dá přirovnat s nadsázkou k dřívějším akcím Z. Tady se lidé sešli a řešili, co by na prostranství chtěli. Pak to prošla architektka, za měsíc donesla návrh a opět se diskutovalo.

"To už bylo podrobnější, řešili jsme, kde bude jaká lavička, kam posadit strom," vzpomíná Trochtová.

Do prací na Špuntově se zapojili dospělí i děti. Na druhou brigádu, při které
Na dětském hřišti mají své místo i vodní korýtka se zvířecími postavičkami.

Přes léto úřad vyřídil "papírování" a na podzim mohly začít brigády.

"Byla jsem strašně nervózní, jestli někdo přijde. Radši jsem obvolala hasiče a myslivce, aby vůbec někdo dorazil," směje se starostka.

Na první brigádu však dorazilo čtyřicet lidí. "Proč bych nepřišel? Chtěl jsem prostě pomoct, nevidím na tom nic zvláštního, spíš jsem rád, že se tu něco děje," říká Jiří Bystrý, který má pět dětí a doma zemědělskou techniku, se kterou na brigádách pomáhal. "Vozil jsem hlínu," shrne skromně dvě dvoudenní brigády.

To, že se mohli lidé zapojit do vymýšlení i prací na Špuntově, oceňuje i Hana Změlíková. "Je to skvělý nápad, takže na brigádu jsem šla automaticky," podotýká matka dvou dětí. "S tím menším pětiletým tam určitě zajdu. Moc se těšíme, nic takového tu nebylo," říká.

Přes počáteční obavy se tak ve Francově Lhotě podařilo vytvořit něco, na co může být obec hrdá. "Vedení obce do toho bylo zapálené a dokázalo nás přesvědčit, že to zvládnou," upozorňuje Ondřej Šindelář, manažer Nadace Via.

Ta na projekt uvolnila 300 tisíc. Celý Špuntov však stál zhruba o půl milionu víc. Část peněz se podařilo sehnat od sponzorů, část putovala z obecní pokladny. Na jaře ještě zbývá položit trávník, přivézt už hotové lavičky a vysadit květiny.