Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí s poruchou řeči přibývá, na logopeda musí čekat až tři měsíce

  9:09aktualizováno  9:09
Nedávné zápisy upozornily na rostoucí počet dětí s logopedickými vadami. Rodiče ale často nevědí, kam se obrátit o radu a k čemu slouží logopedické třídy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Sabině bude zanedlouho šest let, má za sebou zápis do první třídy a každá zmínka o škole ji nadchne. K narozeninám si ze všeho nejvíc přeje aktovku, přesto její rodiče uvažují o odkladu.

„Sabinka špatně vyslovuje. Na logopedii chodíme už rok a dělá pokroky, ale nevím, jestli do září stihneme sykavky,“ obává se maminka dívky ze Zlína.

Podobně uvažuje hodně rodičů. „Logopedické vady bývají nejčastější příčinou odkladů povinné školní docházky,“ upozornil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Rodičovská poradna iDNES.cz: ŘEČ

Špatná výslovnost ale sama o sobě důvodem k žádosti o odklad není.

Vad výslovnosti však přibývá. Ačkoliv na to neexistují tabulky, potvrzují to zkušenosti učitelů.

„Je to problém a letos při zápisech do prvních tříd už to bylo opravdu velmi zřetelné,“ všiml si Michal Molek, ředitel vsetínské základní školy na Sychrově.

Ve Zlínském kraji provozuje praxi zhruba dvacítka klinických logopedů, ke kterým se rodiče mohou s dětmi objednat. Seznam jmen i kontaktů je k dispozici na webu Asociace klinických logopedů.

Na vyšetření se čeká od dvou týdnů do tří měsíců, v krajském městě jsou lhůty delší. Důvodem je fakt, že naprostá většina klientů chce odpolední termín.

Odpolední logopedie vyjde na 249 korun za hodinu

Rodič si pro dítě může vybrat klinického logopeda podle vlastního uvážení. Před první návštěvou by si však měl vyzvednout žádanku u pediatra. V takovém případě totiž službu hradí zdravotní pojišťovna.

Logopedická péče ve Zlínském kraji

  • Klinických logopedů pracuje v kraji zhruba dvacet, jejich kontakty jsou přístupné na webu klinickalogopedie.cz.
  • Před vyšetřením je vhodné požádat dětského lékaře o poukaz na vyšetření, v takovém případě péči hradí zdravotní pojišťovna.
  • Krajská pedagogicko-psychologická poradna Zlín nově nabízí logopedii v odpoledních hodinách. Protože jde o nadstandardní službu, doplácejí ji rodiče. Jedna lekce vyjde na 249 korun.
  • Nabízejí ji všechna pracoviště poradny, kterých je v kraji šest a nacházejí se ve Zlíně, Slavičíně, Vsetíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Holešově.

Druhou možností, kterou rodiče mají, je Krajská pedagogicko-psychologická poradna. Na sedmi pracovištích - kromě bývalých okresních měst i ve Valašském Meziříčí, Slavičíně a Holešově - logopedii nově nabízejí právě v odpoledních hodinách.

„Chceme vyjít vstříc, logopedů je v kraji málo. Protože to je ale nadstandardní služba, kterou nabízíme nad rámec naší práce, je s finanční spoluúčastí rodičů,“ vysvětlil ředitel krajské poradny Miroslav Orel. Jedna lekce vyjde na 249 korun.

Péče samotná je na obou místech velmi podobná a vždy vyžaduje přítomnost rodiče.

„Musí u toho být, jemu i dítěti totiž ukážeme, co a jak má dělat. Je ovšem nezbytné, aby mezi návštěvami u nás cvičili doma, a proto musí vědět, jak to dělat správně,“ objasnil klinický logoped z Otrokovic Aleš Reichel.

Ještě před pár lety nabízelo logopedii ve Zlíně i Speciální pedagogické centrum pro vady řeči, to se však soustředí více na děti s vadami sluchu a ty, u kterých je předpoklad, že budou potřebovat intenzivní péči v logopedické třídě.

„Děti s lehkými vadami výslovnosti většinou pouze vyšetříme, ale z kapacitních důvodů je nemůžeme přijmout do pravidelné ambulantní péče,“ uvedla krajská koordinátorka logopedické péče ve školství Hana Žůrková.

S otázkou, kdy se s dítětem na logopedii vydat, pomůže pediatr, který rodiče upozorní nejčastěji při pětileté preventivní prohlídce. Často to ale udělá také učitelka v mateřské škole.

Logopedická třída ve zlínských školkách

Některé školky logopedickou péči přímo nabízejí. Učitelky - a to ani ty, které mají kurz logopedické asistentky - tam sice nemohou dělat nápravu řeči, tedy vyvozovat jednotlivé hlásky, zato mohou procvičit motoriku mluvidel, ohebnost jazyka a artikulaci nebo rozvíjet slovní zásobu.

Logopedové je za takovou péči chválí. U předškoláků to totiž může stačit, aby začali správně vyslovovat. Jako povinnost to ale školky nemají a nedělají to všechny.

„Ve Zlíně tato péče funguje velmi dobře,“ zhodnotila ředitelka mateřské školy v Loukách Ivana Vymětalová.

Právě tady funguje už sedmnáct let speciální třída pro děti s logopedickými vadami.

Donedávna byla jediná ve Zlíně, v tomto školním roce přidala další třídu i mateřská škola Na Vyhlídce, která spadá pod školku v Malenovicích na třídě Svobody.

„Na město velikosti Zlína je to zoufale málo. Zájem je mnohem větší,“ podotkla ředitelka školky Ivana Pilátová.

Třídy jsou přitom jen pro děti, které mají vážnější nebo kombinované vady řeči a výslovnosti. Namátkou rozštěp patra, koktavost nebo narušený vývoj řeči.

„Rodiče si často myslí, že když dítě ve dvou a půl letech nevyslovuje všechny hlásky, musí do logopedické třídy. Tak to ale není,“ upozornila Pilátová.

Vyšetření je v kraji možné na pěti místech

V případě, že má dítě vážnější obtíže, by se rodič měl obrátit na Speciální pedagogické centrum, které sídlí ve Zlíně v Bartošově čtvrti.

Vyšetření však mohou absolvovat také ve Valašském Meziříčí, Uherském Hradišti, Kroměříži a Bystřici pod Hostýnem. Teprve tady totiž mohou dát doporučení k přijetí do speciální třídy.

Ve Zlíně, Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti je celkem devět logopedických tříd v mateřských školách a šest tříd ve školách základních. Většinou jsou plné. Ze základních škol ve Zlíně je nabízí jen škola Slovenská.

„Je v nich maximálně dvanáct dětí a logopedii se věnují několikrát týdně v první a druhé třídě. Ve třetí už přecházejí do běžné třídy,“ řekl ředitel školy Otto Procházka.Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Samopaly z Vrbětic kradlo více lidí, policie rozšířila obvinění

Při domovních prohlídkách policisté zajistili zbraně z Vrbětic.

Osm lidí místo původních dvou nakonec obvinili policisté v souvislosti s loňskými krádežemi poškozených zbraní z areálu...

KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Další z rubriky

Bývalá advokátka dostala za zpronevěru peněz klientů a podvod 7,5 roku

Zlínská advokátka Marcela Tobolová u krajského soudu.

Na sedm a půl roku poslal Krajský soud ve Zlíně do vězení Marcelu Tobolovou. Podle obžaloby jako advokátka zpronevěřila...

Rušnou křižovatku v Otrokovicích blokovala nehoda kamionu s hašeným vápnem

Nehoda nákladního auta převážejícího hašené vápno na křižovatce v otrokovické...

Na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve Zlínském kraji v Kvítkovicích se v úterý srazil kamion s osobním...

Zlínský kraj si polepšil na daních, čtvrt miliardy navíc jde na investice

Zámek v zoologické zahradě ve Zlíně-Lešné.

Zlínský kraj dostal loni od státu ve sdílených daních o 265 milionů více než v předchozím roce. Částka půjde na...

Najdete na iDNES.cz