Část ohořelé baťovské budovy ve Zlíně půjde k zemi, zbytek čeká oprava

  12:01aktualizováno  12:01
Část 103. budovy v baťovském areálu ve Zlíně, kterou před rokem poškodil obří požár, půjde k zemi. Demoliční práce začnou v polovině února. Buď zde vyroste nový objekt, nebo tento prostor poslouží jako manipulační plocha. Novější, sedmipatrovou stavbu společnost Cream opraví.

Představa architektů, jak by také mohla vypadat 103. budova baťovského areálu. | foto: vizualizace Cream Real Estate

Do starší, pětipatrové části vyhořelé 103. budovy se bagry zakousnou 14. února. Poslední lednový den ji majitel - zlínská společnost Cream - předal k demolici. Zhruba čtrnáct dnů potrvají přípravné práce, než dělníci budovu na základě statického posudku strhnou.

V areálu bývalých Baťových závodů to není jediné bourání. Těžká technika dokončila demolici 24. a 26. budovy (více o bourání čtěte zde), nyní se otočí ke 103. budově, kterou loni v lednu zasáhl silný požár (více o požáru zde).

Fotogalerie

"Použitá technologie se stejně jako v případě budov 24, 25 a 26 obejde bez bouracích kladiv a bude maximálně šetrná. Demolice bude zahájena odstraněním východní stěny starého objektu," popsala mluvčí společnosti Cream Jaroslava Němcová.

Zboží vyžaduje ekologickou likvidaci

Požár kvůli vadné žárovce způsobil škody za stovky milionů korun. Před rokem zachvátil centrální sklad elektroniky firmy HP Tronic. Zatímco z novější části 103. budovy už HP Tronic nebezpečný elektroodpad odklidil, starší část budovy na vyklizení ještě čeká.

"Musíme počkat, až začnou bourací práce. Do budovy platí zákaz vstupu. Z jednotlivých pater se musí vybrat zboží a odvézt k ekologické likvidaci," řekl mluvčí společnosti HP Tronic Bohuslav Komín.

Demoliční práce se potáhnou do půlky dubna. Co vyroste na místě sedmipatrové budovy, zatím není jasné.

"Zvažujeme nový objekt, nebo místo nechat jako volnou manipulační plochu. Nová budova by zřejmě nebyla už v původní kubatuře, postavili bychom dvoupatrovou, která by mohla být využívána jako sklad nebo podniková prodejna," řekl jednatel společnosti Cream Martin Jarolím.

Památková zóna

Celý baťovský areál včetně 103. budovy leží v městské památkové zóně. Zatímco s bouráním části, kterou zničil požár, památkáři problém neměli, k záměru postavit novou budovu se staví zdrženlivě.

"K jakémukoliv stavebnímu záměru v památkové zóně musíme vydat souhlasné stanovisko. Nemůžu předjímat, jaký postoj bychom v tomto případě zaujali," uvedla vedoucí odboru kultury magistrátu Kateřina Pešatová.

Novější, sedmipatrovou část 103. budovy plánuje firma opravit a zateplit. Na zateplení využije šestimilionovou evropskou dotaci. Celkové náklady na 103. budovu Cream odhaduje na 150 až 200 milionů korun.

"Pokud bychom stavěli nový objekt, počítáme s horní hranicí nákladů. Pokud by na tom místě zůstala jen manipulační plocha, je reálná dolní hranice," upřesnil Jarolím.

Obří požár, největší v poválečné historii Zlína, vypukl 9. ledna loňského roku. Stoupající dým bylo vidět na kilometry daleko. Z centra Zlína musely být dokonce evakuovány mateřské školy a lidem bylo doporučeno nevětrat.

Přes 50 hasičských jednotek s ohněm bojovalo skoro tři dny. Požár zničil elektroniku firmy HP Tronic za více než 200 milionů korun. Podle vyšetřování policie jej zavinila vadná zářivka.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

Auto vjelo ve Zlíně pod vlak, řidička i spolujezdec jsou zranění

Škoda na autě a vlaku je vyčíslená na 200 tisíc korun.

Ve Zlíně vjelo v noci auto pod vlak. Lokomotiva po srážce tlačila vozidlo několik desítek metrů. Řidička i spolujezdec...

Baťova nemocnice staví nový centrální příjem, pacientům zkrátí čekání

Vizualizace nové podoby úrazovky ve zlínské nemocnici T. Bati.

Pacienty ve zlínské Baťově nemocnici čekají změny. V tomto týdnu totiž startuje rekonstrukce budovy číslo 23, ve které...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz