Ve Zlínském kraji chybí defibrilátory na veřejných místech, přístroji většinou disponuje pouze záchranka a policie. Ilustrační foto

Ve Zlínském kraji chybí defibrilátory na veřejných místech, přístroji většinou disponuje pouze záchranka a policie. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Defibrilátorů je v kraji málo, upozorňují záchranáři

  • 0
Veřejně přístupné příruční defibrilátory, kterými zachrání život člověku i naprostý laik, mají jinde v kinech, divadle nebo městské hromadné dopravě. Ve Zlínském kraji je ale vlastní jen záchranka či policie. Chybí i jejich registr.

Zdravotníci upozorňují, že v některých případech by defibrilátory hodně pomohly. Největší pravděpodobnost, že masáž srdce bude úspěšná, je totiž v případě, že defibrilátor je použitý do tří minut.

Záchranáři přitom tvrdí, že použití a ovládání automatického externího defibrilátoru zvládne i člověk, který jej nikdy předtím neviděl. "Přístroj po člověku chce jen zmáčknutí tlačítka, které výboj spustí. Zachránci dává jasné a přesné namluvené pokyny, co má dělat, včetně návodu, jak správně oživovat," vyzdvihl výhody AED náměstek lékařské péče krajské záchranky Dorián Pfeifer.

Registr přístrojů chybí, kraj ví jen o těch v nemocnicích

Na většině veřejně přístupných míst ale chybí. "Je to proto, že ve Zlíně má záchranka velmi krátkou dobu dojezdu. Preferujeme také, aby takový přístroj obsluhoval odborník," vysvětlila Marie Masaříková, mluvčí zlínské radnice.

Defibrilátory mají v kraji automaticky záchranáři, získala je rovněž městská policie například ve Zlíně a Uherském Brodu. Jeden pak používají dobrovolní hasiči v Halenkově. Další přístroj je například na ošetřovně Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně. Deset příručních defibrilátorů dostane i státní policie ve Zlínském kraji.

Kde ale najde defibrilátory veřejnost, to nikdo neví. Registr přístrojů chybí. "Máme přehled jen o defibrilátorech v nemocnicích. Počet a umístění příručních přístrojů mimo nemocnice není kde hodnověrně ověřit," vysvětlil mluvčí kraje Milan Plesar.

Podle záchranky nemá nikdo, kdo si automatický externí defibrilátor pořídí, povinnost nahlásit to úřadům. "Odborná společnost urgentní medicíny bojuje o zřízení registru na ministerstvu zdravotnictví. Legislativa ale není připravena," objasnil Pfeifer.

Oproti cizině je v Česku defibrilátorů velice málo

Někteří lidé ale přiznávají, že defibrilátor by se báli použít. "Asi bych zavolala na záchranku, ať mi po telefonu říkají, co s tím mám dělat," zapochybovala o svých schopnostech Irena Dolejší z Uherského Hradiště.

I taková verze použití přístroje podle zdravotníků připadá v úvahu. Má ale svá úskalí. "Dispečer bude určitě zachránci v rámci telefonicky asistované resuscitace pomáhat. Problém může nastat, když dispečer neví, s jakým typem defibrilátoru zachránci pracují, takže s použitím neporadí. Registr skutečně chybí," naznačil Pfeifer.

Česko má co dohánět například oproti Japonsku. Tam na 100 tisíc obyvatel připadá 69 příručních defibrilátorů a jsou i v MHD. "Kdyby byl Zlínský kraj na srovnatelné úrovni, měl by jich mít 400," dodal Pfeifer.