Senátorští kandidáti Ivo Valenta a Jan Pijáček při debatě se studenty Stojanova gymnázia ve Velehradě. | foto: Facebook Iva Valenty

Senátorští kandidáti debatovali ve škole. Hrozí, že tím porušili zákon

  • 5
Na půdě církevního Stojanova gymnázia ve Velehradě se konaly dvě besedy se čtyřmi kandidáty do Senátu. Studenti s nimi diskutovali o kampani i jejich politických vizích. Školský zákon to přitom zakazuje. Někteří z kandidátů účast odmítli, jiní pozvaní nebyli.

Z deseti kandidátů do Senátu za Uherskohradišťsko a Veselsko vybral ředitel školy šest. A pozval je na začátku tohoto týdne na besedu. Čtyři pozvání přijali a se studenty Stojanova gymnázia na Velehradě mluvili zhruba hodinu.

Činnost politických stran a hnutí či jejich propagaci ve školách, však zakazuje zákon.

„Prověříme to. Rozhodnout od stolu nemohu, ale zdá se to minimálně nešťastné a naráží to na etiku,“ reagoval na dotaz MF DNES náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Senátorští kandidáti Alessandro Alagia (vlevo) a Pavel Botek při debatě se studenty Stojanova gymnázia ve Velehradě.

„Nešlo o propagaci konkrétních kandidátů, ale o výchovu studentů k občanské odpovědnosti,“ hájil nápad ředitel gymnázia Michal Hegr. „Chci je naučit, aby si kandidáty vyslechli, poznali, jak přemýšlejí, a neřídili se jen hesly na plakátech,“ dodal.

Zároveň ale Hegr přiznal, že kromě jiných témat byla na besedě řeč také o předvolební kampani či o tom, co chtějí jednotliví kandidáti v případě zvolení prosazovat.

„Diskutovali jsme o tom, proč jsem se rozhodl kandidovat do Senátu, jak kampaň probíhá a podobně. Došlo na priority mého volebního programu,“ potvrdil na Facebooku jeden z kandidátů Alessandro Alagia.

Účastníci v diskusi problém nevidí

Besedy se konaly dvě a na každou z nich ředitel pozval dvojici kandidátů. Zároveň s Alagiou debatoval Jan Pijáček (ODS). Druhou dvojici tvořil Ivo Valenta (nezávislý za Stranu soukromníků ČR) a Pavel Botek (KDU-ČSL).

Vystřídali se na nich všichni studenti gymnázia, některé otázky měli připravené z vyučování. A nutně musely mířit na politické názory kandidátů.

Cílem ředitele totiž bylo, aby se studenti dokázali rozhodnout, kterému z nich dát hlas. Zúčastnění kandidáti však problém se zákonem nevidí.

„Nejsem politik, ale byznysmen,“ reagoval Valenta. „Jsem přesvědčen o tom, že v případech, kdy na podobných setkáních padnou mimo dotazů na téma folkloru například otázky na politická témata, nejedná se kvůli tomu hned o politickou propagaci,“ dodal.

„Kdyby pozvali jen mě, viděl bych v tom propagaci konkrétního kandidáta a odmítl bych,“ doplnil Pijáček. Podle něj na besedě nebyla loga jednotlivých stran a ani předvolební letáky.

Doupovcová: Podobná debata ve škole není vhodná

U dvou oslovených kandidátů Hegr narazil. Hana Doupovcová (ČSSD) besedu odmítla, protože měla jiný program. „Kromě toho se mi nezdá vhodné dělat takové besedy ve škole, obzvlášť před volbami,“ uvedla Doupovcová.

O příslušném paragrafu, který propagaci a činnost politických stran ve škole zakazuje, ví.

„Se studenty debatuji vždy mimo školu. A pokud se chci dozvědět třeba to, jaký dopad mají přijaté zákony na školy, kontaktuji vedení,“ popsala.

Nepřijal ani ředitel gymnázia v Uherském Hradišti Zdeněk Botek, nestraník kandidující za ANO. Ne však proto, že by beseda mohla narážet na zákon.

„Výběr diskutujících se mi nezdál odpovídající tomu, abych tam byl,“ vysvětlil Botek.

Besedu samotnou by kolegům z Velehradu nevyčítal, pokud by se však týkala jiných než politických témat.

„V minulosti jsme měli ve škole několik politiků, kteří přijeli přednášet na konkrétní téma. Vždy jsem je upozornil, že pokud odbočí, budu muset debatu ukončit,“ popsal Botek. Na své škole podobné besedy před volbami nepořádá ani je neplánuje.

„Jako ředitel školy a zároveň kandidát do Senátu je ale pan Botek denně ve škole mezi studenty. To zákonu nevadí,“ upozornil Alagia.

Jenže možnost kandidovat zaručuje Listina základních práv a svobod.

„Samotná kandidatura ředitele školy problém není. Musí však striktně dodržovat zákaz konání kampaně ve škole,“ vysvětlil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Ředitel Hegr chtěl studentům přiblížit politiku

Ředitel velehradského gymnázia je přesvědčený, že jednal správně.

„Jen otvíráme studentům dveře, aby se uměli zajímat o politiku. Je povinností občana vybrat si kandidáta, který jej bude zastupovat,“ tvrdí Hegr.

Besedou se někteří kandidáti pochlubili na sociálních sítích, kde se okamžitě strhla ostrá výměna názorů.

„Pokud se budou studenti držet v apolitickém vakuu, tak se nemůžeme divit, že v České republice není zájem o veřejné dění,“ hájila besedu diskutující Petra Jenišová.

„To, že pan Alagia chce diskutovat, je sice hezké, ale taková diskuse nepatří do školy, není to žádný odborník, který by studenty mohl něco naučit. Pokud chce se studenty diskutovat o svých politických názorech, může je pozvat do kavárny, nebo udělat diskusi v kulturním domě,“ mínil Jakub Matuštík.