I několik dní po dešti byla v podchodu kaluž.

I několik dní po dešti byla v podchodu kaluž. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Podchod ve Zlíně má nedostatků víc, potíže jsou s trávníkem i dlažbou

  • 17
Zatékání, špatné terénní úpravy, potíže s dlažbou. To jsou hlavní nedostatky, které zůstaly po nákladné rekonstrukci zlínského podchodu u náměstí Práce. Město bude chtít uplatnit reklamaci.

Podchod v centru Zlína u náměstí Práce, který město opravilo za skoro padesát milionů korun, má k ideálu pořád daleko.

Začátkem týdne po vydatných deštích do něho začala zatékat voda ze silnice, která vede nad ním (více zde). A objevily se i další nedostatky, jež se musejí rychle odstranit.

Dlažba v podchodu barevně neladí, protože byla zřejmě nerovnoměrně natřena přípravkem proti vlhkosti. Některé dlaždice nedaleko vstupu do podzemí jsou nestabilní, a tím pro chodce nebezpečné.

Nepovedly se ani terénní úpravy, a tak trávu místy přerůstá bujnější plevel. Navíc je patrná vlhkost u stropu nad schodištěm u náměstí Práce, což mohlo způsobit špatně nastavené zavlažovací zařízení.

„Závlahový systém kropil vodu na betonovou stěnu zídky, přes kterou vlhkost pronikala dolů,“ popsal stavbyvedoucí Zdeněk Ondrůšek ze společnosti OHL ŽS, která podchod opravila. „Je to částečně naše vina, napravíme to,“ ujistil.

Firma už zavlažovaní odpojila, teď ho upraví. Pracuje také na odstranění dalších závad a musí to udělat co nejdřív. Přesný termín však nemá.

„Nejsme spokojení se zelenými plochami. Není vyhubený plevel a hlína není rozsypaná tak, jak by měla být. Dále je dlažba různě barevná, protože se na ni nerovnoměrně nanášela penetrační vrstva, která odpuzuje vodu,“ vyjmenoval architekt a projektant přestavby pochodu Pavel Chládek.

To vše jsou drobnější věci, které se dají vyřešit v rámci reklamace a město by neměly stát žádné peníze.

Město chce uplatnit reklamaci i na zatékání

Horší je to se zatékáním do podchodu přes špatnou izolaci ze silnice. V tomto případě bude stavební zásah složitější a otázka je, zda ho město vyřeší v rámci reklamace, kterou chce zřejmě uplatnit vůči projektantovi i dodavateli.

Chládek si myslí, že to nepůjde, protože závada se týká cesty, ne podchodu.

Kadeřábek: Z podchodu už se stalo politické téma

Opravu podchodu má na radnici na starosti náměstek primátora Jiří Kadeřábek. Technické nedostatky ho trápí, nicméně si nemyslí, že by město projekt nezvládlo. "Je to velká stavba, při níž můžou nastat problémy," říká Kadeřábek.

Do podchodu zatéká, jsou tam potíže s dlažbou, zelení. Nezdá se vám těch nedodělků příliš?
Když jsem stavěl rodinný dům, také tam byly nedodělky. To se stává vždycky. Když se ukázalo, že dlažba v podchodu není v dobrém stavu, tak se to napraví. Trávník se už řeší a projektant hledá způsob, jak zabránit zatékání.

Víte, kde se stala chyba v případě zatékání, což je hlavní závada?
Přemýšlel jsem o tom, ale nevím. Projektant tvrdí, že se voda objevila ať teď. Budu chtít zjistit, jestli to mohl předpokládat a měl navrhnout řešení už v projektu. Teď by měl najít nejjednodušší možné opatření, které budeme moci provést zespodu. Pokud by se to nepodařilo, bylo by nutné rozebrat cestu, což by byla záležitost několika desítek milionů korun.

Budete to vyřizovat reklamací?
Zadal jsem to právníkům. Na konci příštího týdne by měla být reklamace připravena. Budeme ji zřejmě uplatňovat vůči projektantovi i dodavateli. Na druhé straně bude, aby dokázala, že nepochybila. Těžko říct, jak to dopadne.

Reklamací bude ale mnohem víc.
Ano, většinou však půjde o drobnosti. To, že jedna tryska stříká na betonovou zídku, není nic zásadního. Horší je, že se z podchodu stalo politické téma. Přitom když jsem nastoupil na radnici, tak jsem prodloužil záruční dobu na stavební akce ze dvou na pět let. Takže i další případné nedostatky můžeme reklamovat. Ale ať člověk udělá cokoliv, tak se na webech objeví negativní diskusní příspěvky.

„Reklamaci přesto budeme chtít v tomto případě uplatnit. Uvidíme, jak to dopadne,“ reagoval náměstek primátora Jiří Kadeřábek ze Zlínské volby.

Jisté je, že město má s podchodem jen starosti. Nejprve se nedohodlo s obchodníky na opravě jejich obchůdků (více zde) a teď řeší technické nedostatky. Za obojí si radní vysloužili ostrou kritiku od opozice.

„Město tento projekt nezvládá,“ myslí si zastupitel za ČSSD Boris Popesko. „Když zůstaly obchůdky neopravené, tak se tím celý projekt znehodnotil. A co se týká zatékání, tak mělo město brát v úvahu všechna rizika,“ doplnil.

„Bohužel se z toho stala politická záležitost,“ posteskl si Kadeřábek. „Jde ale o velkou stavbu, kde se závady mohou objevit. A pokud se to stane, tak je musíme odstranit. Na stavební zakázky máme pět let záruku,“ upřesnil.

Z podchodu se stalo politické téma už před čtyřmi lety, když se po volbách měnilo vedení radnice. To minulé v čele s ČSSD a ODS chtělo, aby přestavbu zpracovala světoznámá architektka Eva Jiřičná, která je ve Zlíně podepsaná také pod Kongresovým a Univerzitním centrem (více o návrhu Jiřičné na opravu podchodu čtěte zde).

Noví radní ale vypsali architektonickou soutěž, v níž uspěl Chládek. Jeho střídmý návrh, který pracuje s pohledovým betonem, ale mezi částí veřejnosti nenašel pochopení.

Teď i na něho míří kritika za problémy se zatékáním do podchodu.

„Nešlo to udělat jinak,“ brání se Chládek. „Most se opravuje shora, nelze to dělat zespodu.“

Do dvou týdnů by měl přijít s řešením. V podstatě existují dvě možnosti: buď se zacelí díry, kterými zatéká, nebo se voda odvede mimo podchod. Od konkrétní metody se bude odvíjet cena úprav.

Dělníci ale už ve čtvrtek upravovali špatnou dlažbu a postupně budou odstraňovat další drobnější závady.

Architekt: Při tak složité věci mohou nastat potíže

Město podchod u náměstí Práce upravovalo devět měsíců a největší změnou oproti původnímu stavu je, že zmizela jeho nadzemní část.

Chládek mluví o svém návrhu jako o minimalistickém. Odstranil zastřešení schodiště, což lidé také kritizovali. Novinkou je výtah a sociální zařízení je komfortnější.

Pozitivní změny jsou ale aktuálně zastíněny technickými nedostatky přestavby, především zatékáním.

„Vím, že to působí špatně, ale jde o složitou věc, při níž může nastat spousta potíží,“ míní Chládek.

„Mostovku jsme nemohli izolovat, protože není v majetku města. Dodavatelská firma dělala práce v souladu s projektem,“ doplnil architekt a projektant přestavby.

Podle stavbyvedoucího Ondrůška do podchodu zatékalo už dříve, což bylo patrné i během stavebních úprav. Dělníci to částečně vyřešili, avšak po přívalových deštích bylo jasné, že problém je daleko větší. Izolace proti vodě pod frekventovanou silnicí má nejlepší roky za sebou a už neplní funkci, jakou má.

„Voda protéká na zhruba pěti místech, ale nejsme schopni říct, kolik přesně jich je,“ doplnil Chládek.

Když lidé nyní procházejí podchodem, musejí se u výstupu k náměstí Práce vyhnout mosazné cedulce teprve nedávno umístěné v dlažbě. Obsahuje informaci o tom, že rekonstrukci zaplatila z velké části Evropská unie.

„Kdyby věděli, jak to dopadne, tak sem peníze z Bruselu možná ani nepošlou,“ utrousil starý muž, který tudy chodívá každý den.