Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou možná skončí jako čára na papíře

  10:16aktualizováno  10:16
Nedostavěný úsek dálnice D1 z Lipníka nad Bečvou do Přerova se může stát jen zbožným přáním všech řidičů. Stát má sice vykoupeny pozemky a všechna povolení, stavět se ale možná nezačne. Dálnice totiž chybí v takzvané superstrategii ministerstva dopravy.
Dálnice z Lipníku nad Bečvou do Přerova se řidiči hned tak nedočkají. Ilustrační snímek

Dálnice z Lipníku nad Bečvou do Přerova se řidiči hned tak nedočkají. Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Ministerstvo tak se stavbou 24,4 kilometrů dlouhého úseku počítá až po roce 2025. Jenže do té doby všechna povolení propadnou.

Politici napříč stranami i celým regionem to považují za jeden velký přešlap. Všechna povolení mají totiž jen dočasnou "trvanlivost". Pokud propadnou, maraton jejich shánění bude muset začít znovu.

"Stavba je připravena tak daleko, že už jsou uzavřeny i výkupy pozemků nebo jejich vyvlastnění. Pokud stavba nebude zahájena, propadnou povolení. Tím pádem hrozí žaloby a snaha o navrácení pozemků," varoval náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín, který má dopravu na starosti.

K tomu, aby byla dálnice D1 kompletní, zbývá dostavět přesně 24,4 kilometru. Zhruba čtrnáct kilometrů je z Lipníka do Přerova a dalších deset pak z Přerova do Říkovic. Dálnice pomůže nejen odlehčit dopravu v ucpaném Přerově, ale také přilákat investory, kteří se městu zatím vyhýbají.

Přestože ministerstvo dopravy tvrdí, že i pro něj je D1 klíčová, v superkoncepci dostaly přednost jiné stavby. Dvacetikilometrový úsek kolem Přerova skončil na seznamu těch silnic, na které nejsou peníze.

Ministerstvo možná ještě změní názor

To, že dálnici hrozí zbytečné komplikace, potvrdila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. "Tím, že stavba není zatím zařazena do superkoncepce ministerstva dopravy, reálně hrozí, že mohou propadnout pravomocná stavební povolení," uvedla.

Zatímco na úseku z Lipníka do Přerova má stát vykoupeno 99,9 procenta pozemků, u zbývající části do Říkovic výkupy ještě neskončily.

Oba chybějící úseky dálnice mají takzvaná zakotvená územní rozhodnutí, která propadnout nemohou. Dálnici z Lipníka do Přerova však může zdržet nové vyřizování stavebních povolení.

"Jak dlouho to bude, nevím. Někdy to bývá kvůli problémům s pozemky i deset let, pokud jsou ale pozemky a pravomocné územní rozhodnutí, je to v řádu měsíců," vysvětlila Vápeníková.

"Já doufám, že Česká republika dostane rozum a nejpozději v příštím roce zahájí stavbu Lipník-Přerov a v dalším roce pak Přerov-Říkovice. Vždyť není možné, aby na čtyřsetkilometrové dálnici s mezinárodním významem nebylo dostavěno dvacet kilometrů!" nešetří kritikou starosta Lipníka Miloslav Přikryl.

Ministerstvo dopravy nicméně připouští, že seznam priorit se může ještě změnit. Přispět k tomu může například schůzka zástupců ministerstva s Asociací krajů, která bude příští čtvrtek.

"D1 považujeme samozřejmě stále za klíčovou stavbu. Nicméně chceme k ní v rámci objektivnosti přistupovat stejně jako k ostatním důležitým dopravním stavbám, proto použijeme i multikriteriální analýzu, která objektivně zhodnotí potřebnosti staveb," sdělil Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva.

Nedostavěný úsek dálnice D1 z Lipníka nad Bečvou do Přerova.

Nedostavěný úsek dálnice D1 z Lipníka nad Bečvou do Přerova.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz