Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čunek vytvořil koalici ve Zlínském kraji, Gazdík v radě nebude

  19:21aktualizováno  19:21
Jiří Čunek s vítěznou KDU-ČSL definitivně dohodl vznik krajské koalice. Zlínskému kraji bude vládnout spolu s hnutími ANO a STAN i s ODS. V krajské radě budou z vlastního rozhodnutí chybět oba nejpopulárnější politici STAN, zlínský primátor Miroslav Adámek a poslanec Petr Gazdík. Nechtějí kumulovat funkce.

Jiří Čunek přivedl KDU-ČSL k vítězství v krajských volbách ve Zlínském kraji. | foto: Jan SalačMAFRA

Že utvoří ve Zlínském kraji vítězní lidovci koalici s hnutími ANO a STAN, bylo prakticky jasné hned po volbách. Dohromady by dali většinu 26 z 45 zastupitelů.

Později lídr vítězů Jiří Čunek k jednáním trochu překvapivě přizval i trojici občanských demokratů.

Závazné memorandum o vzniku koalice stvrdili představitelé všech čtyř stran v pondělí večer ve Vsetíně. Finální dohodu koaliční smlouvy by měli představit zhruba do týdne, pravděpodobně v pondělí. Stvrzení dohody zapili zástupci stran a hnutí po vsetínsku slivovicí.

V opozici skončí sociální demokraté i komunisté, třetí člen dosavadní krajské koalice, Strana práv občanů, se do zastupitelstva tentokrát vůbec nedostala.

Adámek by upřednostnil pouze funkci hejtmana

V koaličních jednáních nyní bude následovat fáze obsazení krajské rady konkrétními lidmi a rozdělení jejich kompetencí.

Rozstřel

Jiří Čunek bude v úterý od 14 hodin hostem pořadu Rozstřel na iDNES.tv. Na jeho úspěch i plány do budoucna se můžete ptát už nyní zde.

Jisté však je, že v krajské radě nezasedne zlínský primátor Miroslav Adámek. Jeho tvář přitom shlížela z billboardů v mnoha městech, protože to byl kandidát hnutí STAN na hejtmana. Ve Zlíně zajistil svému hnutí 30 procent hlasů, preferenčních hlasů měl v celém Zlínském kraji přes 4 500.

„Jsem rád, že jsem dostal tolik preferenčních hlasů. Od začátku jsem ale tvrdil, že pokud vyhrajeme, stanu se hejtmanem, jinak že zůstanu na radnici,“ argumentuje Adámek.

„Nejsem pro kumulaci funkcí. Budu pracovat v krajském zastupitelstvu, kde bych se chtěl postarat o větší transparentnost kraje,“ doplnil.

Podobný přístup zvolila i dvojka kandidátky STAN, jeho předseda a poslanec Petr Gazdík. Také on se vzdal místa v radě a argumentuje tím, že nechce kumulovat funkce.

„Záleží mi na tom, jak se bude kraj vyvíjet, rád budu pracovat na úrovni výborů v zastupitelstvu. Osobní ambice jsou druhořadé,“ řekl Gazdík.

„Snad to zlínští voliči pochopí“

Otázkou ale je, zda to tak budou vnímat i voliči. STAN získal ve volbách skoro 12 procent hlasů. Má šest zastupitelů a zřejmě bude mít dva radní, z nichž jeden bude náměstkem hejtmana. Suverénně nejvýraznější tváře hnutí v regionu, které se postaraly o jeho úspěch, to však nebudou.

„Nepovažujeme to za podraz,“ říkají Adámek s Gazdíkem.

Primátor pouze připouští, že to nemusí být po chuti zlínským voličům, u nichž má už několik let největší podporu. „Snad to ale pochopí,“ věří.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci by to voliči chápat měli, protože v krajských volbách se na rozdíl od senátních či prezidentských volí politické strany, nikoliv osobnosti. A na stranách pak je, koho vyšlou do krajské rady, přičemž pořadí na kandidátce není směrodatné.

„Takže bych to, jak k tomu přistoupili Adámek s Gazdíkem, nevnímal negativně,“ míní Šaradín. A nepovažuje za nefér hru s lidmi ani fakt, že hlavně díky Adámkovi hnutí ve volbách uspělo. „Každá politická strana využívá možnosti, jak oslovit voliče. STAN vsadil na zlínského primátora,“ dodal Šaradín.

Může však nastat paradoxní situace, že v radě usednou sice lidé z kandidátky STAN, ale z jiných hnutí. Čtyřkou je Milan Plesar z Nového Impulsu, pětkou Ivo Frolec z hnutí ZVUK 2012. U Plesara by to bylo o to zvláštnější, že dříve dělal mluvčího končícímu hejtmanovi Stanislavu Mišákovi z ČSSD.

Plesar řekl, že vyjednávání o místech v radě nechává na Gazdíkovi. „Věřím ve smysluplné vytvoření koalice ve prospěch občanů,“ doplnil.

Kdo nakonec usedne v radě, bude jasné zřejmě až v příštích dnech, kdy budou známé kompetence radních pro jednotlivé strany. STAN nasadí své lidi podle toho, jaké resorty mu připadnou.

Ve volebním štábu Jiřího Čunka se 8. října po volebním úspěchu zpívalo:

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

VIDEO: Králičí parkur má deset překážek, skokan někdy potřebuje postrčit

Závody ve skoku králíků přes překážku na kroměřížském výstavišti Floria (24....

Ušatí závodníci změřili v sobotu formu na kroměřížském výstavišti Floria. Konaly se tam závody ve skoku králíků přes...

Najdete na iDNES.cz