Vsetínský vynálezce Josef Sousedík | foto: Archiv MF DNES

Valašsko se nevzdává, opět Zemanovi navrhne vyznamenat hrdinu Sousedíka

  • 2
Jména dvou hrdinů z druhé světové války, Josefa Sousedíka a Aloise Dubce, jsou navržena na státní vyznamenání udělovaná 28. října. Sousedík se na seznamu objeví už poněkolikáté.

Znovu po roce se na seznamu osobností ucházejících se o státní vyznamenání objeví jméno vynálezce, továrníka, odbojáře a někdejšího starosty Vsetína Josefa Sousedíka.

O ocenění muže, kterého v prosinci 1944 zastřelilo gestapo, přitom jeho rodina i politici usilují už řadu let. Prozatím bez úspěchu.

Žádost o Sousedíkovo ocenění Řádem T. G. Masaryka hodlá prezidentské kanceláři adresovat senátní podvýbor pro státní vyznamenání. S tímto návrhem se na něj opakovaně obrátil senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek.

K návrhu na ocenění se přidá také město Vsetín. „Tento týden jsme to schválili na radě,“ přiblížil Čunek.

Půjde minimálně o šestý pokus prosadit Sousedíkovo jméno na prestižní seznam vyznamenaných.

„Je smutné, že se to dosud nepodařilo. Zvlášť když od prezidenta dostávají vyznamenání lidé, jejichž jména vyvolávají u velké části společnosti úsměv,“ poznamenal Sousedíkův syn Tomáš.

Sousedík byl zapálený vlastenec, hodnotí historik

Úřadující prezident Miloš Zeman opomněl Josefa Sousedíka při udílení vyznamenání loni i předloni. Na rok 2014 přitom připadlo 70. výročí zabití a zároveň 120 let od narození vynálezce v oboru elektrických strojů, který si vysloužil přezdívku valašský Edison.

Své lidské kvality prokázal Sousedík především za druhé světové války.

„Jako úspěšný podnikatel měl hodně peněz a mohl proto zůstat stranou. Byl ale zapáleným vlastencem, který šel do rizika a pomohl založit rozsáhlou odbojovou organizaci. To, že nemyslel jen na sebe, ho pak stálo život,“ přiblížil historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň.

„Angažovanost Josefa Sousedíka ve veřejném životě přesáhla jeho statečným působením v odboji hranice obyčejného lidského konání. Vyznamenání si jednoznačně zaslouží,“ doplnil Čunek.

Zeman už o letošních vyznamenáních přemýšlí

To, že se někteří uchazeči na kandidátských seznamech objevují opakovaně, není výjimečné a nijak to nesnižuje jejich význam. Miloš Zeman i jeho předchůdci ale doposud upřednostňovali jiná jména.

A prezidentská kancelář důvody svých rozhodnutí v případě udělení řádů nevysvětluje.

„Pan prezident už samozřejmě o osobnostech, které by mohl vyznamenat letos, přemýšlí,“ sdělil krátce na dotaz MF DNES mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.

Celou věc dále komentovat nechtěl. Vyznamenání prezident tradičně uděluje na státní svátek 28. října.

Veřejnost navrhuje vyznamenat i letce Dubce

Za první republiky zaměstnával Sousedík ve svých továrnách stovky lidí. Jako vynálezce je podepsán pod 129 patentovými přihláškami, z nichž 45 úřady uznaly.

Kromě vylepšování elektromotorů se mimo jiné podílel také na vývoji pohonu legendární Slovenské strely, jednodílného vlaku, kde vagon byl zároveň lokomotivou. V letech 1927 až 1938 byl i starostou Vsetína.

Zatímco města nebo senátoři mají na zasílání návrhů na vyznamenání ještě několik týdnů, veřejnost mohla kandidáty navrhovat do konce března.

Mezi více než čtyřmi desítkami jmen, která ve formě hlasů dorazila do parlamentu, nechybí ani bojovník proti fašismu Alois Dubec.

Rodák z Vlachovy Lhoty na Zlínsku je známý především díky svému působení v britském královském letectvu za druhé světové války.