Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři pruhy ze Zlína vedou zatím jen po nákupní centra

  14:30aktualizováno  14:30
Nové pruhy už v sobotu rozšíří hlavní zlínskou silnici v Malenovicích. Dva pruhy v každém směru povedou od sídliště po křižovatku u nákupních center. Od Otrokovic k Makru se však pojede ve třech pruzích.

Zácpy končí. Silnice v Malenovicích má jeden jízdní pruh navíc. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čtyři ministři dopravy se stihli vystřídat v křesle za tu dobu, co se rozšiřoval poslední úsek silnice I/49 v Malenovicích.

Párkrát to s ní vypadalo hodně nahnutě. Přesto už v sobotu mohou řidiči projet další otevřenou částí a čtyřmi pruhy ve směru od Zlína až po křižovatku u nákupních center.

Silnice, po které denně cestuje přes třicet tisíc vozů, byla často zacpaná a auta tam stála v dlouhých kolonách. "Předpokládáme, že už se nebudou tvořit zácpy, jak tady bylo posledních dvacet let zvykem," věří šéf krajské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Rozšíření silnice v Malenovicích

Přetížená silnice I/49 ze Zlína do Otrokovic se rozšiřuje už dvacet let, úsek v Malenovicích je poslední část, kterou zbývá dokončit. Stavba začala v červnu 2010, potýkala se s nedostatkem peněz i obtížným výkupem pozemků.

Hotový je druhý úsek mezi malenovickým sídlištěm a křižovatkou k nákupním centrům, průjezdný bude v sobotu 29. září.

Dokončený měl touto dobou být i třetí úsek od křižovatky dál směrem na Otrokovice. Tam vedou jen tři pruhy, čtvrtý se dostaví do konce roku.

Nepovede však původní trasou, kvůli papírové válce s majitelem jednoho pozemku to zatím možné není.

Cesta stála 825 milionů včetně výkupů pozemků a dalších prací.

S tím souhlasí i zlínský primátor Miroslav Adámek. "Jako jeden ze zlínských řidičů se na čtyři pruhy v Malenovicích těším opravdu hodně," ocenil Adámek. "Je to letitý problém a jsem rád, že bude odstraněn," podotkl primátor.

Radost mají i zástupci městské hromadné dopravy. "Očekáváme, že se výrazně zmenší počty či délka zpoždění na linkách MHD, které tudy vedou," konstatoval hlavní dispečer Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Josef Polách.

Lidi, kteří na nákupy nejezdí autem, také potěší nová trolejbusová zastávka poblíž nákupních center.

K naprosté spokojenosti však pořád něco chybí. Původně se totiž měly na konci září otevřít čtyři pruhy až do Otrokovic. Poslední úsek dlouhý pár set metrů však auta svede jen do tří pruhů, do dvou jen ve směru od Otrokovic.

Způsobily to potíže s majitelem pozemku v sousedství čerpací stanice Unicorn. Ten se odvolal proti stavebnímu povolení a silničáři kvůli tomu nemohli vystavět cestu u pumpy tak, jak byla naplánovaná. Museli vymyslet alternativu, což způsobilo zdržení.

Do konce roku čtyři pruhy budou, ale provizorní

"Od benzinky Unicorn se jezdí ve třech pruzích, tak to bude do konce listopadu. Během podzimu by měl přibýt čtvrtý," slíbil Chudárek.

Tato cesta však nebude definitivní. Silničáři chtějí přes zimu vyřídit "papírovou válku" s problémovým majitelem pozemku. "Pak dostavíme ten kousíček podle projektu," ujistil Chudárek. Zatím však není schopen říct, kdy to bude.

Kromě silničářů nejsou z komplikací nadšení ani krajští politici. "Myslel jsem, že touto dobou už se bude jezdit po čtyřech pruzích," přiznal náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš. "S takovými obtížemi se ale musí u silničních staveb počítat," dodal.

Ostatně u rozšiřování cesty v Malenovicích nejsou komplikace žádnou novinkou. Projekt se rodil velmi obtížně a kvůli tomu, že se stavební práce týkaly i obyvatel malenovického sídliště, neměl na začátku příliš mnoho příznivců.

Nepomohly mu ani časté změny na ministerstvu dopravy. "Sotva jsme se na začátku června 2010 rozjeli, nastoupil na ministerstvo pan Bárta a stavbu ihned pozastavil," vzpomíná na krizové situace Chudárek. V tu chvíli začala stavba nabírat skluz, který se jí nakonec nepodařilo dohnat.

Zácpy nebudou, slibuje šéf „silnic“

Silnice I/49 byla dlouhá léta doslova Achillovou patou Zlínského kraje. I kvůli ní totiž krajské město nemělo důstojné silniční spojení s Prahou. Jako jediné v zemi. "Do konce roku čtyři pruhy budou," ujistil šéf zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Není to polovičaté, když cestu otvíráte už teď?
Otevíráme úsek, po kterém se dá jezdit naplno čtyřmi pruhy. Bude mít kompletní značení a světla.

A nezačnou se auta opět "štosovat" za křižovatkou u nákupních center, když v těch místech povedou zatím pouze tři pruhy?
Předpokládáme, že kolony už by se tvořit neměly. Nechali jsme si totiž udělat sčítání, které ukázalo, že víc než polovina aut na té silnici končí v obchodních centrech. A k nim už čtyři pruhy budou plně zprovozněné.

Připomeňme ještě ty komplikace s pozemky, kdo za ně mohl?
To je takový specifický problém. Tady máme jednoho člověka, který se tím živí desítky let. Skupuje pozemky v místech, kde mají být významné infrastrukturní stavby. S ním bojujeme na několika stavbách. Vyvlastnili jsme ho a pozemek je již náš. Když jsme požádali o stavební povolení, vydal ho městský úřad. Dotyčný se jako účastník řízení proti tomu odvolal. A tak to leží u odvolacího orgánu.

Jak to dopadne?
To nevím, výsledek neznám.

Jak osobně hodnotíte stavbu a přípravu páteřní silnice I/49?
Byl to náš nejnáročnější projekt. Připravovali jsme to deset let a bylo to velmi obtížné, protože je to práce ve městě. Navíc i na místě, kde neexistuje objízdná trasa. K obtížným výkupům pozemků ještě přidejte složité přeložky sítí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic, říká lídr lidovců

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby ve Zlíně je právník Aleš Dufek.

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Aleš Dufek,...

Opilý senior stál uprostřed silnice a po autech házel kameny

Opilý senior ve Zlíně házel na jedoucí auta kamení

Opilý, agresivní muž, který se pohyboval po vozovce ve zlínské části Malenovice, ohrožoval projíždějící řidiče. Než jej...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

Najdete na iDNES.cz