Novou lisovnu pneumatik ve firmě Continental Barum v Otrokovicích, která svými rozměry připomíná hokejový stadion, obsluhují jenom dva lidé jezdící na koloběžkách.

Novou lisovnu pneumatik ve firmě Continental Barum v Otrokovicích, která svými rozměry připomíná hokejový stadion, obsluhují jenom dva lidé jezdící na koloběžkách. | foto: Jan Salač, MAFRA

Firmy dávají stále více práce robotům. I kvůli nedostatku zaměstnanců

  • 4
Říká se jí čtvrtá průmyslová revoluce. Nový trend, který zavádí digitalizaci, automatizaci a robotizaci, zná i stále více českých firem. Mají chytřejší stroje i samostatnější počítačové systémy.

Ještě před pár lety stálo u jedné montážní linky slušovické firmy TNS Servis pět lidí, kteří do ní instalovali jednotlivé součástky. Dnes jejich práci zastanou dva roboti. I tímto způsobem se projevuje tzv. čtvrtá průmyslová revoluce.

„Nemůžeme dlouhodobě sehnat personál, tak nám nezbývá nic jiného, než ho nahradit stroji,“ vysvětlil David Vajdík, vedoucí konstrukce firmy TNS Servis, která se zabývá sériovou výrobou pro automobilový a elektronický průmysl.

Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce nebo Industry 4.0 je nový pojem v celé Evropě, který ve zjednodušené verzi znamená více digitalizace, mechanizace, robotizace, automatizace i zpracování dat.

Zatím se týká výrobních firem, kde už teď fungují stroje, které ovládá počítač, samy vyrábějí a umějí lépe než člověk zpracovat množství informací. Revoluce jde ale ještě dál.

„Například Kvalita 4.0 znamená, že stroje budou hlídat samy sebe navzájem. Zcela bez přítomnosti člověka,“ naznačil Petr Bilavčík z uherskobrodské společnosti Prima Bilavčík, která dodává měřicí přístroje a metrologické služby českým i slovenským zákazníkům.

Regionální firmy musí na novinky ve vývoji reagovat

Systém výroby je díky novinkám levnější, propracovanější, rychlejší a přizpůsobivější. A „chytrých“ firem v Česku přibývá. Automatizaci zavádějí v otrokovické pneumatikárně Continental Barum i ve firmě Avex Steel Products, jež patří ke světovým výrobcům palet, včetně robotických.

„Jsme tradičně průmyslový region, a kdyby firmy na novinky ve vývoji nereagovaly, nebyly by životaschopné,“ poukázala předsedkyně hospodářské komory ve Zlínském kraji Ivona Huňková.

I to je jeden z důvodů, proč se o čtvrté průmyslové revoluci mluví čím dál víc.

„V Česku je tlak velmi silný, protože průmyslová výroba tvoří vysoké procento HDP, snad i více než v Německu. A když nám tento trend uteče, tak to pro nás bude velké minus,“ upozornil Zdeněk Haumer, vedoucí technického oddělení firmy Festo.

Německá společnost, která má své pobočky po celém světě a ve Zlíně funguje její Automatizační středisko, je v revoluci velmi daleko. Už proto, že v Německu spolupracuje s vládou v projektu Industry 4.0. Právě ona pro firmy dodává a vyvíjí nové systémy a řešení.

„Špatně se to vysvětluje, ale jde vlastně o propojení virtuálního neviditelného světa s reálným,“ přiblížil Haumer.

Průzkum: Firmy bez automatizace ztrácejí 15 procent zisku

Proto třeba otrokovický Avex Steel Products už před pár lety vyměnil papíry za iPady. Stohy dokumentů, které musel někdo v minulosti vytisknout a roznést po jednotlivých pracovištích, vystřídal moderní software.

„Díky tomu jsme dokázali zjednodušit a zrychlit plánování, výrobu i logistiku. Zapojením iPadů jsme snížili potřebu tisknutí papírové dokumentace a získáváme také on-line informace o postupu výroby,“ popsal nový systém ředitel společnosti Jiří Gistr.

Letos začnou v Avexu používat robotickou svařovací linku za 60 milionů korun. „Zvýší produkci bez toho, že bychom museli zaměstnávat zahraniční pracovníky. Naopak vytvoří pracovní pozice pro odborníky v IT a robotizaci,“ doplnil ředitel.

Fakt, že strojírenské firmy mají dlouhodobě problém najít zaměstnance, má na zásadní změny ve výrobě také vliv. Třeba Zlínský kraj se v minulém měsíci dostal na své historické minimum, kdy se nezaměstnanost nedotkla ani čtyř procent, a podniky tak nemají chybějící pracovníky kde brát.

Aby ani menší společnosti na Moravě nezůstaly v revoluci pozadu, pomáhají jim workshopy pořádané i ve Zlínském kraji.

„Měření ukazuje, že firmy, které neautomatizují, ztrácejí ročně oproti konkurenci asi patnáct procent zisků. Což za pár let může znamenat faktický konec tradičních firem,“ varoval projektový manažer firmy Ce-Pa Libor Smital.

Barum otevřel novou halu za miliardy, výrobu hlídají koloběžkáři (více zde):