ČSSD slibuje ve Zlíně levnější vodu, před rokem byla u jejího zdražování. Ilustrační foto

ČSSD slibuje ve Zlíně levnější vodu, před rokem byla u jejího zdražování. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

ČSSD slibuje ve Zlíně levnější vodu, sama se podílela na jejím zdražení

  • 7
Ve Zlíně lidé platí už přes 70 korun za kubík vody. To je více než v Brně a Praze, a cena se šplhá k celorepublikovému maximu. ČSSD jako člen radniční koalice teď před volbami slibuje, že zdražování zastaví. Na růstu cen se ale na konci roku 2009 sama spolupodílela.

Po více než půl roce přišla sociální demokracie s tím, že je zdražování vody nehorázné a je třeba ho zastavit. Nabídla i recept, jak to udělat. Je to jeden ze slibů, na který před volbami láká voliče.

Vodovody a kanalizace Zlín, které o ceně rozhodují, vlastní z 90 procent krajské město a několik obcí. Zlín má v představenstvu podniku 3 zástupce, okolní obce 4.

"Je třeba po volbách tento poměr změnit, aby měl Zlín většinu. Město by pak nominovalo své lidi, kteří by byli vázaní tím, že se cena vody zdraží pouze o inflaci," vysvětlil náměstek zlínské primátorky Martin Janečka.

Je to pokrytectví, tvrdí kandidát za TOP 09

Některým politickým stranám ale vadí, že ČSSD je v koalici radnice a má svého zástupce i v představenstvu vodovodů. A s řešením problému přichází právě teď. "ČSSD ve Zlíně se na růstu cen spolupodílela. Je to pokrytectví nejhrubšího zrna. Oni vlastně kritizují sami sebe," řekl Aleš Dufek, dvojka kandidátky TOP 09 a hnutí Starostové a Nezávislí.

Zlínský lídr lidovců Miroslav Kašný zase před časem prohlásil: "Slibovat něco, co jsem měl dělat čtyři roky, bych se styděl."

Sociální demokraté říkají, že v představenstvu Vodovodů a kanalizací je Zlín v menšině. Tudíž neměl sílu na změnu.

Dnes se při tvorbě ceny uplatňuje takzvaný solidární systém místo nákladového. Proto voda stojí všude stejně. Pokud by lidé platili podle nákladů na zpracování, byla by cena vody ve Zlíně kolem 55 korun, v některých obcích pak až kolem 90 korun.

"Uplatnění solidární ceny umožňuje lépe kompenzovat výkyvy nákladů," hájil ještě nedávno tento systém předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Zlín Milan Soldán.

O doplatcích na okolní obce by rozhodlo referendum

ČSSD by ale ráda vypsala ve Zlíně referendum, ve kterém by se ptala lidí, jestli chtějí doplácet na menší obce. "Tak by se cena vody mohla snížit," řekl Janečka.

Podle něj by mohla být dnes na úrovní 60 korun za kubík, pokud by se každý rok zvedala pouze o inflaci. To se však nestalo, přestože jak ČSSD, tak ODS měla v představenstvu své zástupce. "Byl bych rád, kdyby se cena vody zastavila," říká náměstek primátorky Miroslav Hladík z ODS.

Někteří politici si myslí, že ceny vody jsou tak vysoké proto, že se před šesti lety Vodovody a kanalizace rozdělily. Což prosazoval především Zlín. Část majetku koupila a infrastrukturu podniku získala do pronájmu Moravská vodárenská, kterou vlastní Veolia Water.

"Už tehdy jsem říkal, že ceny vody porostou. Bohužel se to potvrdilo. VaKu teď chybí zdroje na údržbu infrastruktury, musí je někde získat," řekl tehdejší starosta Otrokovic a současný zlínský hejtman Stanislav Mišák.

Janečka to odmítá. Dělení podniku podle něj nemělo na cenu vody vliv.

,