Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Restituce váznou, církev stále nezískala kroměřížské zahrady a zámek

  12:16aktualizováno  12:33
Pomalé tempo restitucí ve Zlínském kraji komplikuje církvím život. Brání jim při tvoření dlouhodobých finančních plánů. Žalobu ale zatím nechystají. Nevyřízené jsou nadále třeba památky UNESCO v Kroměříži.

Zámek v Kroměříži, který společně se zahradami patří mezi památky UNESCO. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Stát prozatím vydal olomouckému arcibiskupství ve Zlínském kraji méně než polovinu požadovaného majetku. Stále nevyřízená zůstává především žádost o navrácení zámku a vzácné Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži.

„Dodali jsme všechny materiály, o něž jsme byli dodatečně požádáni, ale oficiální stanovisko ke stavu žádosti jsme zatím nedostali,“ potvrdil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Fotogalerie

Kroměřížské památky, zapsané na prestižním seznamu UNESCO, spravuje Národní památkový ústav. Každoročně je navštíví desetitisíce turistů, navíc Květná zahrada má za sebou náročnou obnovu za stamiliony korun. Také proto se vyřízení žádosti táhne, i když výzvu k jejich vydání podalo arcibiskupství už předloni v prosinci.

„Kauza je rozsáhlá a komplikovaná, museli jsme prostudovat a posoudit stovky stran dokumentů. Z toho důvodu si netroufáme předvídat ani výsledek, ani termín rozhodnutí,“ sdělila za památkáře Simona Juračková.

Doposud se arcibiskupství díky restitucím podařilo ve Zlínském kraji získat čtyři tisíce hektarů lesů a asi 50 hektarů zemědělské půdy.

Církevní restituce ve Zlínském kraji

Do současné doby vydal stát na území Zlínského kraje církvím a náboženským společnostem celkem 1 164 pozemků o celkové výměře 699 hektarů, 12 budov a staveb a 1 459 lesních pozemků o výměře 6 724 hektarů. Například olomoucké arcibiskupství získalo čtyři tisíce hektarů lesů a asi 50 hektarů zemědělské půdy. Jde namátkou o pozemky kolem Kroměříže, mezi Bystřicí pod Hostýnem a Rajnochovicemi a také kolem Velehradu. Nepředstavuje to ani polovinu celkového majetku. Mimo jiné stále čeká na vydání Arcibiskupského zámku v Kroměříži a tamních zahrad.

Jde například o pozemky kolem Kroměříže, mezi Bystřicí pod Hostýnem a Rajnochovicemi a také kolem Velehradu. „Je to ale stále méně než polovina požadovaného majetku,“ potvrdil Gračka.

Komplikuje jim to život

Arcibiskupství proto není se zdlouhavým vypořádáváním restitucí spokojeno.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi totiž pevně stanovil jasné lhůty jak pro podání výzev, tak pro uzavření dohod o vydání majetku. Zatímco však církve ve stanovené lhůtě výzvy bez možnosti posunutí termínu předložily, příslušné úřady, které se restitucemi zabývají, podle církevních hodnostářů zákonné lhůty pro uzavření dohod nedodržují a výrazně je překračují.

„Chápeme sice, že proces je náročný a státní úřady jsou jím plně vytíženy, přesto nám nedodržení termínů a z nich vyplývající komplikace pro vytváření našich dlouhodobějších finančních plánů ztěžují život,“ doplnil Gračka.

K žalobě se však arcibiskupství prozatím uchylovat nechce.

Vyčkávají i menší církve

Kritika míří především na Státní pozemkový úřad. Právě tato instituce je v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi odpovědná za nevratné vydávání státního majetku.

„Z toho důvodu je kladen velký důraz na kvalitní prověření veškerých dohledatelných dokladů a údajů tak, aby rozhodnutí o vydání bylo jednoznačné a v souladu se zákonem. U některých výzev je tento proces obzvláště časově náročný,“ vysvětlila mluvčí úřadu Monika Machtová.

K žalobě zatím nesáhly ani další, menší církve, které o majetek v regionu usilují. Patří mezi ně například Opatství Staré Brno řádu svatého Augustina, které si nárokuje část takzvaného valašského Balatonu, vodní nádrže u Nového Hrozenkova.

Kromě toho chtějí augustiniáni získat zpět i desítky hektarů půdy a lesních pozemků v Novém Hrozenkově, Velkých Karlovicích a Halenkově. Ve věci restitucí však opatství s médii už nějakou dobu nekomunikuje.

Do současné doby vydal stát na území Zlínského kraje církvím a náboženským společnostem celkem 1 164 pozemků o celkové výměře 699 hektarů, 12 budov a staveb a 1 459 lesních pozemků o výměře 6 724 hektarů.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Najdete na iDNES.cz