Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Restituce váznou, církev stále nezískala kroměřížské zahrady a zámek

  12:16aktualizováno  12:33
Pomalé tempo restitucí ve Zlínském kraji komplikuje církvím život. Brání jim při tvoření dlouhodobých finančních plánů. Žalobu ale zatím nechystají. Nevyřízené jsou nadále třeba památky UNESCO v Kroměříži.

Zámek v Kroměříži, který společně se zahradami patří mezi památky UNESCO. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Stát prozatím vydal olomouckému arcibiskupství ve Zlínském kraji méně než polovinu požadovaného majetku. Stále nevyřízená zůstává především žádost o navrácení zámku a vzácné Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži.

„Dodali jsme všechny materiály, o něž jsme byli dodatečně požádáni, ale oficiální stanovisko ke stavu žádosti jsme zatím nedostali,“ potvrdil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Fotogalerie

Kroměřížské památky, zapsané na prestižním seznamu UNESCO, spravuje Národní památkový ústav. Každoročně je navštíví desetitisíce turistů, navíc Květná zahrada má za sebou náročnou obnovu za stamiliony korun. Také proto se vyřízení žádosti táhne, i když výzvu k jejich vydání podalo arcibiskupství už předloni v prosinci.

„Kauza je rozsáhlá a komplikovaná, museli jsme prostudovat a posoudit stovky stran dokumentů. Z toho důvodu si netroufáme předvídat ani výsledek, ani termín rozhodnutí,“ sdělila za památkáře Simona Juračková.

Doposud se arcibiskupství díky restitucím podařilo ve Zlínském kraji získat čtyři tisíce hektarů lesů a asi 50 hektarů zemědělské půdy.

Církevní restituce ve Zlínském kraji

Do současné doby vydal stát na území Zlínského kraje církvím a náboženským společnostem celkem 1 164 pozemků o celkové výměře 699 hektarů, 12 budov a staveb a 1 459 lesních pozemků o výměře 6 724 hektarů. Například olomoucké arcibiskupství získalo čtyři tisíce hektarů lesů a asi 50 hektarů zemědělské půdy. Jde namátkou o pozemky kolem Kroměříže, mezi Bystřicí pod Hostýnem a Rajnochovicemi a také kolem Velehradu. Nepředstavuje to ani polovinu celkového majetku. Mimo jiné stále čeká na vydání Arcibiskupského zámku v Kroměříži a tamních zahrad.

Jde například o pozemky kolem Kroměříže, mezi Bystřicí pod Hostýnem a Rajnochovicemi a také kolem Velehradu. „Je to ale stále méně než polovina požadovaného majetku,“ potvrdil Gračka.

Komplikuje jim to život

Arcibiskupství proto není se zdlouhavým vypořádáváním restitucí spokojeno.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi totiž pevně stanovil jasné lhůty jak pro podání výzev, tak pro uzavření dohod o vydání majetku. Zatímco však církve ve stanovené lhůtě výzvy bez možnosti posunutí termínu předložily, příslušné úřady, které se restitucemi zabývají, podle církevních hodnostářů zákonné lhůty pro uzavření dohod nedodržují a výrazně je překračují.

„Chápeme sice, že proces je náročný a státní úřady jsou jím plně vytíženy, přesto nám nedodržení termínů a z nich vyplývající komplikace pro vytváření našich dlouhodobějších finančních plánů ztěžují život,“ doplnil Gračka.

K žalobě se však arcibiskupství prozatím uchylovat nechce.

Vyčkávají i menší církve

Kritika míří především na Státní pozemkový úřad. Právě tato instituce je v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi odpovědná za nevratné vydávání státního majetku.

„Z toho důvodu je kladen velký důraz na kvalitní prověření veškerých dohledatelných dokladů a údajů tak, aby rozhodnutí o vydání bylo jednoznačné a v souladu se zákonem. U některých výzev je tento proces obzvláště časově náročný,“ vysvětlila mluvčí úřadu Monika Machtová.

K žalobě zatím nesáhly ani další, menší církve, které o majetek v regionu usilují. Patří mezi ně například Opatství Staré Brno řádu svatého Augustina, které si nárokuje část takzvaného valašského Balatonu, vodní nádrže u Nového Hrozenkova.

Kromě toho chtějí augustiniáni získat zpět i desítky hektarů půdy a lesních pozemků v Novém Hrozenkově, Velkých Karlovicích a Halenkově. Ve věci restitucí však opatství s médii už nějakou dobu nekomunikuje.

Do současné doby vydal stát na území Zlínského kraje církvím a náboženským společnostem celkem 1 164 pozemků o celkové výměře 699 hektarů, 12 budov a staveb a 1 459 lesních pozemků o výměře 6 724 hektarů.
Nejčtenější

Sparta končí, Liberec vyhrál i v Praze a jde na Hradec. Olomouc vede

Liberecký trenér Filip Pešán v zápalu během předkola play off se Spartou

Hokejové Spartě skončila sezona. Jeden z hlavních favoritů extraligy nestačil v předkole play off na Liberec a vypadl...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Další z rubriky

Obhájce muže obžalovaného z loupeže u soudu zpochybnil pachové stopy

Z ozbrojeného loupežného přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti jsou...

Obhájce jednoho ze dvou mužů, kteří jsou souzení za ozbrojené loupežné přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti,...

VIDEO: Průjezd Zlínem zmodral, na cestu se vylila tiskařská barva

Modrá tiskařská barva znečistila silnici na třídě Tomáše Bati u divadla v...

Několik desítek metrů silnice první třídy v centru Zlína mělo dopoledne modrou barvu. Vylila se z projíždějícího...

VIDEO: Filharmonici přizvali na pódium studenty, zahráli na své mobily

Takhle zní koncert smartphonů

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů předvedla unikátní vystoupení, na němž se spojila symfonická hudba s chytrými...

Najdete na iDNES.cz