Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církev by chtěla vrátit zámek v Kroměříži i pozemky pod koupalištěm

  12:10aktualizováno  12:10
Katolická církev se začala v rámci restitucí domáhat navrácení majetku ve Zlínském kraji. Na úřady podala žádosti o navrácení více než sedm tisíc hektarů pozemků, hlavně lesů a polností. Další návrhy připravuje. V Kroměříži má zájem o zámek se slavnými zahradami i o pozemek pod koupalištěm Bajda.

Osud slavných zahrad v Kroměříži je zatím nejasný. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Pozemky, které chce církev vrátit, leží v katastru řady obcí zejména na Kroměřížsku. Katolická církev požaduje i třicet budov. Nadále zůstává ve hře kroměřížský zámek s unikátními zahradami. Kostely jsou už vrácené.

"Zatím jsme požádali o vydání několika tisíců hektarů," potvrdil Vojtěch Tichý z majetkové správy olomouckého arcibiskupství.

Tisíce hektarů lesů

Nejvíce je lesů, asi 7 300 hektarů. Největší lokality jsou v Rajnochovicích, Chvalčově, Halenkovicích a Jankovicích. Někde to obce vítají, jinde naopak.

Co církev chce

O jaký majetek požádala katolická církev ve Zlínském kraji:

  • Zhruba 7 300 hektarů lesů - nejvíce je jich v katastrech obcí Rajnochovice (3 100), Chvalčov (1 200), Halenkovice (800), Košíky (700), Jankovice, (600), Žlutava (190), Kudlovice (30).
  • Přibližně 200 hektarů polností - z toho více než 150 hektarů leží v katastru města Chropyně.
  • Na 30 budov - jde hlavně o hájenky a statky v lesích a na polích.
  • Další majetek bude následovat.

"Doufám, že na lesy budou víc dbát," věří církvím starosta Halenkovic Jaromír Blažek.

"Domnívám se, že se stav lesů ve vlastnictví církví zhorší. Nebudou se o ně starat," obává se starosta Jankovic Josef Žák.

Církev hodlá v lesích hospodařit, jako to dělala před jejich znárodněním. Za tímto účelem založila společnost Arcibiskupské lesy a statky.

"Nevíme jestli jsou to vzrostlé a zdravé lesy, nebo vytěžené holiny. K jejich hodnotě se stejně jako u jiného majetku vyjádříme, až je přebereme," podotkl Tichý.

Polností je také dost

Polností, o které církev zatím požádala, je kolem 200 hektarů. Přes polovinu leží v Chropyni a okolí. Na nich dnes hospodaří například zemědělská družstva Agroječmínek.

"Teoreticky by se nás to týkat mohlo, žádné bližší informace ale nemáme," řekl stručně ředitel Agroječmínku Petr Nevařil.

Pokud církev získá větší celky polí, pokusí se na nich v budoucnu také hospodařit. Mohla by opět zakládat statky, jež by se zabývaly živočišnou a rostlinnou výrobou.

"V Chropyni by se o tom dalo uvažovat," naznačil Tichý. "V první fázi ale budeme polnosti zřejmě pronajímat," dodal.

Budov jsou tři desítky

Na první pohled mohou být nejatraktivnějším majetkem budovy. Ale ty, které zatím církev požaduje, zřejmě tak cenné nebudou. V drtivé většině jde o hájenky a hospodářské budovy v lesích či na polích.

"Nejsou asi v takovém stavu, abychom se do nich mohli hned nastěhovat. Některé může čekat demolice," poznamenal Tichý.

Církev žádá o vydání majetku Státní pozemkový úřad i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ty nechtějí okolnosti jednotlivých případů komentovat.

Církev zatím zpracovala jen část žádostí o navrácení majetku. Do konce září by jich chtěla podat asi 90 procent.

Co čeká kroměřížský zámek, zahrady a koupaliště?

Týkat se budou i majetku na Velehradě a v Kroměříži. Na Velehradě půjde o 1 500 hektarů pozemků, V Kroměříži o plochy a pět či šest budov.

Tichý vzkázal, že to nebudou "honosné stavby", blíže o nich však mluvit nechtěl. Potvrdil ovšem, že církev zažádá o pozemky, které leží pod kroměřížským koupalištěm Bajda.

"Budeme dělat vše pro to, aby nám Bajda zůstala. Takže budeme o odkoupení pozemků jednat," reagovala starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

"Nedovedu si představit, že bychom v tomto případě prosazovali projekt, který by současné využití ploch znemožnil," řekl Tichý.

Nejasný dál zůstává osud kroměřížského zámku i s ceněnými zahradami. Církev si je jistá, že na něho má nárok, nicméně se ještě nerozhodla, zda o jeho vydání požádá.

"Pokud by byl vrácen, nastaly by problémy s udržením projektů placených z Evropské unie," obává se šéf Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz