Vedoucí správy majetku olomouckého arcibiskupství Václav Tichý (vlevo) převzal od kastelána kroměřížského zámku Martina Krčmy klíče od Mincovny a Knížecího domu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Církev převzala v Kroměříži první dvě budovy, vrátí se jí i další památky

  • 0
Památkáři už v Kroměříži předali klíče od Mincovny a Knížecího domu zástupcům olomouckého arcibiskupství. Fakticky tak začal proces navrácení Arcibiskupského zámku, který má skončit příští rok. V rukách státu byly památky od začátku 50. let.

Tomu, že se v kroměřížské ulici Na Sladovnách právě odehrává historický okamžik, nenasvědčuje vůbec nic. Jen malá skupinka lidí stojí na chodníku před Mincovnou a Knížecím domem, dva muži si předají klíče od budov a potřesou si rukama.

Tak to vypadá, když stát vrací majetek, který na začátku 50. let zabavil církvi.

„Je to skutečně mezník, pro nás je Kroměříž srdeční záležitost, bývalo to sídlo arcibiskupů,“ reagoval šéf správy majetku arcibiskupství Václav Tichý. „Pro návštěvníky se tímto okamžikem nemění vůbec nic. Dál bude fungovat expozice mincovnictví i Galerie Orlovna,“ ujistil.

Obě budovy, které změnily majitele, jsou jen předvojem pro převod mnohem většího objemu majetku.

V průběhu příštího roku totéž čeká samotný Arcibiskupský zámek a Podzámeckou zahradu, která k němu přiléhá. A tady už jde o zhruba 40 nemovitostí (více zde).

„Jsou to všechny altány, mosty a stavby v zahradě,“ upozornil kastelán zámku Martin Krčma.

Galerie Orlovna chce o svém pokračování jednat

Na páteční den se památkáři připravovali několik týdnů. V praxi to vypadalo jako běžná inventura majetku, kterou památkáři dělají i několikrát do roka.

Mincovnu i Knížecí dům, v němž bývaly byty biskupských úředníků a dnes je prakticky prázdný, prošli od sklepa po střechu. Zdokumentovali všechno od technického stavu po údaj na elektroměru.

Sbírkové předměty v expozici o mincovnictví patří Národnímu památkovému ústavu a tak to i zůstane, další prostory si pronajímá Galerie Orlovna, která vznikla před sedmi lety a pořádá výstavy výtvarného umění. S památkáři má smlouvu i na příští sezonu, tu nyní musí aktualizovat.

„Se zástupci arcibiskupství se sejdeme v nejbližších dnech,“ uvedl Aleš Vrtal z galerie.

Připravenou už mají třeba rozsáhlou výstavu stovky českých výtvarníků, kteří vytvořili variace na nejslavnější dílo zdejší arcibiskupské sbírky obrazů – Tizianova Apollona a Marsya.

Lesy a pozemky v kraji už má církev zpět

O tom, že návštěvníky nečeká žádné překvapení, mluvilo arcibiskupství už dlouho dopředu. Ostatně připravuje smlouvu o tom, že památkáři dál budou objekty dlouhodobě užívat.

„To bude bezplatné, ale s povinností starat se jako správný hospodář,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Takové řešení chválí i představitelé české pobočky UNESCO.

Zámek společně s Podzámeckou a Květnou zahradou je na seznamu kulturního dědictví zapsaný od roku 1998 jako komplex tří objektů. Ačkoliv mu nyní hrozí rozdělení na dva majitele, vliv na zápis to mít nebude.

Květnou zahradu totiž stát vydat odmítl, podle památkářů jsou v ní novostavby, a proto není možné ji v rámci zákona o restitucích vrátit. Jednání tím ale nekončí. „Podáme žádost o přezkoumání,“ uvedl Graubner.

V horním patře Mincovny budou spíš byty

Další využití volných prostor je zatím nejasné. V přízemí Mincovny by se mohl rozrůst výstavní prostor. „Patro ale bude spíše bytového charakteru,“ řekl Tichý.

Totéž platí i o Knížecím domě. Historicky tam byty byly a jeden z nich má nájemníka i dnes.

Mezi restitučními nároky olomouckého arcibiskupství má kroměřížský zámek a zahrady výjimečné postavení. Zbytek tvoří lesy a pozemky. Na území Zlínského kraje už jsou předány prakticky všechny, k dořešení zbývají ještě lesy na Jesenicku.