Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodloužení Baťova kanálu potrvá, za rok nad vodou vznikne lanový park

  11:09aktualizováno  11:09
Vodní cesta napříč Zlínským krajem a částí Jihomoravského kraje přilákala v letošní sezoně 70 tisíc lidí. Provozovatelé přístavišť chystají na příští rok novinky. Kroměříž a Hodonín si ale na připojení k Baťovu kanálu musí ještě několik let počkat.

Přístaviště ve Spytihněvi už má s divadlem na vodě zkušenosti, za rok bude představení po celé délce Baťova kanálu víc. | foto: Luděk OvesnýMF DNES

Odvezli lodě, zavřeli občerstvení a zamávali posledním vodákům. Na Baťově kanále tím ukončili sezonu a symbolicky zamkli unikátní vodní cestu.

"I tak nás letošní počasí překvapilo, v šestnácti stupních jsme sezonu dlouho nezavírali," sdělil Lukáš Habarta z přístavu ve Veselí nad Moravou.

Baťův kanál přilákal od května do konce října na 70 tisíc návštěvníků. Ti se plavili v motorových člunech, kajutových lodích, hausbótech i velkých výletních lodích. Do přístavů a přístavišť přijeli autem, vlakem, pěšky i na kolech. A častěji než loni si vybírali pravidelné plavby i pobyty na kajutových lodích.

Provozovatelé půjčoven lodí, přístavišť a občerstvení přiznali, že je musejí přilákat. "Už to není tak, že přijedou na člunu, zaparkují v křoví a hotovo. Chtějí zábavu a servis," prohlásil Michal Hampala z přístaviště ve Spytihněvi.

Zmodernizovaná loď Danaj

Proto provozovatelé chystají na příští sezonu novinky. Například pravidelné divadlo na vodě. V malém ho znají návštěvníci už z letoška. Mělo úspěch a na představení ve Spytihněvi přišlo i dvě stě lidí.

Teď už se staví nová loď speciálně uzpůsobená pro herecký ansámbl. Aby se měli kde převléct, měli k dispozici sprchy i sociální zařízení a mohli se na ní v pořádku přeplavit k dalšímu přístavu. Všechny by měli objet během týdne a okruh zopakují několikrát za sezonu.

Loď Danaj na Baťově kanále.

Loď Danaj na Baťově kanále.

Změna čeká i loď Danaj, která je největším plavidlem na Baťově kanále. Převeze více než sto pasažérů, ale příští rok už bude zmodernizovaná. "Teď vlastně nemá okna, střechou zatéká a interiér také potřebuje úpravy," vypočítal Habarta.

Ve Veselí nad Moravou navíc přibude unikátní lanové centrum. Nebude pro děti, ale spíše pro starší mládež a dospělé. Na čtrnáctimetrových sloupech bude rozvěšených šest stanovišť a z jednoho povede lanovka přímo přes vodní cestu. "Zhoupnout se nad kanálem bude jedinečný zážitek," slibuje Habarta.

Projekty na prodloužení jdou pomalu

Další změny už tak rychlé nebudou. Roky plánované prodloužení vodní cesty na severní straně do Kroměříže a na jižní do Hodonína totiž potrvá ještě několik let.

"Oba projekty se posunují, ale pomalu," konstatoval ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.

Aby se turisté na lodích dostali ze slovenské Skalice do Hodonína, je potřeba vykoupit pozemky od jejich vlastníků. Pak budou následovat studie, projekty a další dokumenty. Ministerstvo dopravy už na to uvolnilo zhruba sedm milionů korun. Upravovat řeku tak, aby byla splavná, ale začnou stavebníci až za dva roky.

Kdy se začne stavět plavební komora na jezu Bělov u Otrokovic, díky které by se cesta prodloužila až do Kroměříže, také není jisté.

Proti stavbě totiž mají námitky ekologové z hnutí Děti Země. Vadí jim například to, že Ředitelství vodních cest v plánech neřeší žádnou ochranu vodních živočichů. "Například migraci ryb přes jez nebo vhodné napojení přítoků řeky Moravy," vysvětlil předseda Dětí Země Miroslav Patrik (více čtěte zde).

Úředníci z Krajského úřadu ve Zlíně však tvrdí, že podle odborných posudků není žádné nové zařízení kvůli rybám potřeba. Do dvou týdnů chtějí vydat nové rozhodnutí.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz