Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždící metanolová směs může stále obíhat, schází dva tisíce litrů

  9:42aktualizováno  9:42
Policii se stále nedaří dohledat přes dva tisíce litrů metanolové směsi, která by po požití zabila až 40 tisíc lidí. Muž, který ji měl převzít a distribuovat, při výpovědi u soudu ve Zlíně vše popřel. Podle odborníků se navíc mohou komplikace u některých konzumentů objevit až po několika letech.

O dalším osudu 2 200 litrů otráveného alkoholu od Jiřího Vaculy (vlevo) stále není úplně jasno. | foto: Zdeněk NěmecČTK

K soudu ve středu dorazil klíčový muž, který mohl nebezpečnou hádanku, kde je 2 200 litrů vraždící lihové směsi, vyřešit. Jmenuje se Zdeněk Kopl a je z Vizovic.

Právě on měl na podzim 2012 převzít kontaminovaný líh od hlavního distributora Jiřího Vaculy. Co se dělo se směsí dál, policie neví.

Chytřejší není ani po středě. Kopl sice dorazil, k lihu však nic neřekl. Dokonce popřel, že by ho kdy převzal. "Nevím, proč jsem do toho zamontovaný," ohradil se Kopl.

Nenechal se obměkčit ani výpisy z telefonních hovorů, které ukázaly, že si s Vaculou během letních prázdnin 2012, tedy před vypuknutím metanolové aféry, více než dvousetkrát volal. Připustil pouze, že ho zná, to bylo vše.

Konfrontace Kopla a Vaculy

Soudce proto přistoupil ke konfrontaci obou mužů, jejichž role v případu jsou zásadní. Znamenalo to, že si mezi sebou měli před soudním senátem, žalobcem i obhájci vyříkat rozpory z očí do očí.

"Dodal jsem ti přes dva tisíce litrů lihu. Ty se teď dohledávají," tvrdil Vacula vedle stojícímu Koplovi.

"Nevím, žes mi něco předával, potřebuješ psychiatra," bránil se Kopl. "Mrzí mě, že jsi zavinil smrt tolika lidí, ale mě sis spletl," dodal.

"Nespletl. Řekl jsem, co jsem věděl," reagoval Vacula.

Právě na jeho výpovědi obžaloba z velké části stojí.

Vacula věrohodně popsal, že deset tisíc litrů metanolové směsi převzal od míchačů Rudofa Fiana a Tomáše Křepely a pak ji se ziskem distribuoval dál (více jsme psali zde).

Označil konkrétní překupníky a obchodníky s lihem, kteří teď spolu s ním sedí na lavici obžalovaných. Jedním z nich je Kopl, jehož roli posuzuje jiný soud, ve Zlíně vypovídal jako svědek.

"Vacula svoji výpověď při konfrontaci ustál. Kopl je jediný z obžalovaných, který ji popírá," shrnul žalobce Roman Kafka.

Obchodník spáchal po otravách sebevraždu

Státní zástupce také potvrdil, že od Kopla nevedou cesty k dalším distributorům či prodejcům. Jediný obchodník s nelegálním lihem, který by ho mohl usvědčit, krátce po prvních otravách spáchal sebevraždu. Zastřelil se na vedlejší cestě u Vizovic (více jsme o případu psali zde).

Zanechal po sobě dopis, v němž píše, že jeho žena a děti nemají s alkoholem nic společného.

U Kopla se ale ztrácí také stopa jedovatého lihu, který policie marně hledá.

"Nevíme, jak bylo s touto směsí naloženo. Předpokládáme, že byla její valná část zničena, nelze ale vyloučit, že část jí může být v oběhu," upozornil Kafka.

Zdůraznil, že jde zhruba o pětinu celkového množství směsi, která měla padesátiprocentní obsah metanolu. Tudíž byla extrémně toxická a 2 200 litrů by podle Kafky dokázalo usmrtit až 40 tisíc lidí.

Zdravotní komplikace mohou přijít i po letech

Její destruktivní účinky na lidské tělo rozebral tým odborníků, který vypracoval posudky obětí, těch mrtvých i přeživších.

"Byl to mimořádný případ, se kterým se často nesetkáváme," naznačil Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství královéhradecké lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Upřesnil, že metanol umí zničit zrak, trávicí systém, nervovou soustavu, játra, plíce i jícen. První příznaky se mohou objevit po osmi hodinách. Zdravotní komplikace se ale dají očekávat i mnohem později, za několik měsíců, případně let.

Znalec Miroslav Šafr také připomněl metanolové kauzy, které se odehrály před lety v Norsku a v Estonsku, kde pančovaný alkohol také zabíjel. V Estonsku ze 190 otrávených zemřelo 88 lidí, v Norsku sedmnáct z padesáti devíti. V Česku jich zemřelo padesát.

Etikety likérky zřejmě někdo zneužil

Ve Zlíně ve středu jako svědci vypovídali i další obžalování, jejichž případy řeší jiné soudy. Většina z nich ale odmítla cokoliv říct, protože by jim to mohlo přitížit.

Martin Posládek z Karviné, který měl podle obžaloby zprostředkovaně od Vaculy koupit a dál prodat 2 300 litrů už vyrobeného alkoholu, byl sice sdílnější, svoji vinu však popřel.

"Alkohol jsem dostával pouze z likérky HP premium. A bylo zjištěno, že byl nezávadný," řekl Posládek.

Z minulých hlavních líčení ale vyplynulo, že etikety likérky se objevily zřejmě bez jejího vědomí i na pančovaném alkoholu. Několik lidí, kteří od Posládka koupili pití, se otrávilo, čtyři zemřeli.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Samopaly z Vrbětic kradlo více lidí, policie rozšířila obvinění

Při domovních prohlídkách policisté zajistili zbraně z Vrbětic.

Osm lidí místo původních dvou nakonec obvinili policisté v souvislosti s loňskými krádežemi poškozených zbraní z areálu...

KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Další z rubriky

Rušnou křižovatku v Otrokovicích blokovala nehoda kamionu s hašeným vápnem

Nehoda nákladního auta převážejícího hašené vápno na křižovatce v otrokovické...

Na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve Zlínském kraji v Kvítkovicích se v úterý srazil kamion s osobním...

Bývalou advokátku soudí za to, že podváděla klienty. Škoda je 99 milionů

Zlínská advokátka Marcela Tobolová u krajského soudu.

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ Marcely Tobolové, která je obžalovaná, že jako advokátka podváděla své...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Najdete na iDNES.cz