Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždící metanolová směs může stále obíhat, schází dva tisíce litrů

  9:42aktualizováno  9:42
Policii se stále nedaří dohledat přes dva tisíce litrů metanolové směsi, která by po požití zabila až 40 tisíc lidí. Muž, který ji měl převzít a distribuovat, při výpovědi u soudu ve Zlíně vše popřel. Podle odborníků se navíc mohou komplikace u některých konzumentů objevit až po několika letech.

O dalším osudu 2 200 litrů otráveného alkoholu od Jiřího Vaculy (vlevo) stále není úplně jasno. | foto: Zdeněk NěmecČTK

K soudu ve středu dorazil klíčový muž, který mohl nebezpečnou hádanku, kde je 2 200 litrů vraždící lihové směsi, vyřešit. Jmenuje se Zdeněk Kopl a je z Vizovic.

Právě on měl na podzim 2012 převzít kontaminovaný líh od hlavního distributora Jiřího Vaculy. Co se dělo se směsí dál, policie neví.

Chytřejší není ani po středě. Kopl sice dorazil, k lihu však nic neřekl. Dokonce popřel, že by ho kdy převzal. "Nevím, proč jsem do toho zamontovaný," ohradil se Kopl.

Nenechal se obměkčit ani výpisy z telefonních hovorů, které ukázaly, že si s Vaculou během letních prázdnin 2012, tedy před vypuknutím metanolové aféry, více než dvousetkrát volal. Připustil pouze, že ho zná, to bylo vše.

Konfrontace Kopla a Vaculy

Soudce proto přistoupil ke konfrontaci obou mužů, jejichž role v případu jsou zásadní. Znamenalo to, že si mezi sebou měli před soudním senátem, žalobcem i obhájci vyříkat rozpory z očí do očí.

"Dodal jsem ti přes dva tisíce litrů lihu. Ty se teď dohledávají," tvrdil Vacula vedle stojícímu Koplovi.

"Nevím, žes mi něco předával, potřebuješ psychiatra," bránil se Kopl. "Mrzí mě, že jsi zavinil smrt tolika lidí, ale mě sis spletl," dodal.

"Nespletl. Řekl jsem, co jsem věděl," reagoval Vacula.

Právě na jeho výpovědi obžaloba z velké části stojí.

Vacula věrohodně popsal, že deset tisíc litrů metanolové směsi převzal od míchačů Rudofa Fiana a Tomáše Křepely a pak ji se ziskem distribuoval dál (více jsme psali zde).

Označil konkrétní překupníky a obchodníky s lihem, kteří teď spolu s ním sedí na lavici obžalovaných. Jedním z nich je Kopl, jehož roli posuzuje jiný soud, ve Zlíně vypovídal jako svědek.

"Vacula svoji výpověď při konfrontaci ustál. Kopl je jediný z obžalovaných, který ji popírá," shrnul žalobce Roman Kafka.

Obchodník spáchal po otravách sebevraždu

Státní zástupce také potvrdil, že od Kopla nevedou cesty k dalším distributorům či prodejcům. Jediný obchodník s nelegálním lihem, který by ho mohl usvědčit, krátce po prvních otravách spáchal sebevraždu. Zastřelil se na vedlejší cestě u Vizovic (více jsme o případu psali zde).

Zanechal po sobě dopis, v němž píše, že jeho žena a děti nemají s alkoholem nic společného.

U Kopla se ale ztrácí také stopa jedovatého lihu, který policie marně hledá.

"Nevíme, jak bylo s touto směsí naloženo. Předpokládáme, že byla její valná část zničena, nelze ale vyloučit, že část jí může být v oběhu," upozornil Kafka.

Zdůraznil, že jde zhruba o pětinu celkového množství směsi, která měla padesátiprocentní obsah metanolu. Tudíž byla extrémně toxická a 2 200 litrů by podle Kafky dokázalo usmrtit až 40 tisíc lidí.

Zdravotní komplikace mohou přijít i po letech

Její destruktivní účinky na lidské tělo rozebral tým odborníků, který vypracoval posudky obětí, těch mrtvých i přeživších.

"Byl to mimořádný případ, se kterým se často nesetkáváme," naznačil Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství královéhradecké lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Upřesnil, že metanol umí zničit zrak, trávicí systém, nervovou soustavu, játra, plíce i jícen. První příznaky se mohou objevit po osmi hodinách. Zdravotní komplikace se ale dají očekávat i mnohem později, za několik měsíců, případně let.

Znalec Miroslav Šafr také připomněl metanolové kauzy, které se odehrály před lety v Norsku a v Estonsku, kde pančovaný alkohol také zabíjel. V Estonsku ze 190 otrávených zemřelo 88 lidí, v Norsku sedmnáct z padesáti devíti. V Česku jich zemřelo padesát.

Etikety likérky zřejmě někdo zneužil

Ve Zlíně ve středu jako svědci vypovídali i další obžalování, jejichž případy řeší jiné soudy. Většina z nich ale odmítla cokoliv říct, protože by jim to mohlo přitížit.

Martin Posládek z Karviné, který měl podle obžaloby zprostředkovaně od Vaculy koupit a dál prodat 2 300 litrů už vyrobeného alkoholu, byl sice sdílnější, svoji vinu však popřel.

"Alkohol jsem dostával pouze z likérky HP premium. A bylo zjištěno, že byl nezávadný," řekl Posládek.

Z minulých hlavních líčení ale vyplynulo, že etikety likérky se objevily zřejmě bez jejího vědomí i na pančovaném alkoholu. Několik lidí, kteří od Posládka koupili pití, se otrávilo, čtyři zemřeli.

Autor:Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Smrt tří lidí ve zlínském domě nezavinil nikdo další, řekla policie

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Tři mrtví členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně začátkem února podle všeho nezemřeli vinou někoho...Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

VIDEO: Opilý řidič pronásledovaný policisty se řítil obcemi stodesítkou

Řidič nadýchal 1,3 promile, přes obec jel 110 km/h

Opilý řidič ujížděl policistům, kteří ho chtěli zkontrolovat při noční službě ve Zlíně. Přestože vezl i dva pasažéry, v...

Další z rubriky

Otrokovice vyvlastnily pozemky pro obchvat, majitelé se odvolali

D55 Otrokovice, obchvat JV

Otrokovická radnice vyvlastnila pozemky, které bránily budování další části dálnice D55, jíž má být dostavba dálničního...

Kde je rys Jiří? Stopaři procházejí Beskydy a pátrají po šelmách

František Šulgan při mapování šelem v CHKO Beskydy

Fotopast v oblasti Pindula nedaleko Rožnova pod Radhoštěm je ukrytá pod skalou asi kilometr od hlavní silnice. Dostat...

V Kanadě zemřela Sonja Baťová, vdově po Tomáši Baťovi mladším bylo 91 let

Sonja Baťová se narodila v roce 1926 ve švýcarském Curychu ve významné rodině...

V nemocnici v Kanadě zemřela v noci na středu Sonja Baťová. Vdově po Tomáši Baťovi mladším, synovi zakladatele původně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz