Martin Janečka

Martin Janečka | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chtějí mého klienta kriminalizovat, tvrdí právník stíhaného exnáměstka

  • 14
Zlínská policie zhruba před dvěma týdny obvinila zastupitele za ČSSD Martina Janečku a fotbalového funkcionáře Dalibora Kučeru z korupce. Od té doby oba až do středy mlčeli. Jejich právník napadl práci žalobce a tvrdí, že oba vyjednávali o snížení dluhu své firmy legálně a neupláceli při tom.

Právník obou mužů Lukáš Eichinger se v článku na serveru Aktuálně.cz ostře pustil do státního zástupce, který případ dozoruje. Eichinger mu vyčetl několik pochybení a v podstatě řekl, že jeho klienti jen poctivě vyjednávali o snížení velkého dluhu své firmy Square Transaction. "Je to snaha mé klienty kriminalizovat," řekl Eichinger. MF DNES se jej ve středu kontaktovat nepodařilo.

Square Transaction

Akciová společnost podle údajů obchodního rejstříku sídlí v Brně a byla do něj zapsána 20. ledna 2006.

Předsedou představenstva je Martin Janečka, místopředsedou jeho švagr Dalibor Kučera.

Předmětem činnosti firmy je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Žalobce Jan Petrásek jeho tvrzení odmítá. Připouští sice dílčí nepřesnosti, ale o podstatě trestného činu nepochybuje. K předání úplatku jednoznačně došlo. "Pan Janečka je významný člen ČSSD, takže chápu, že jeho obhájce je aktivnější než v jiných případech," naznačil Petrásek. Právě on řídil policii v tomto případě korupce, který se začal odvíjet v první půlce minulého roku.

Právník Square Transaction Radek Dvořák chtěl pomocí úplatku 750 tisíc korun snížit její dluhy. Krachující společnost Arching Group totiž po ní chtěla 30 milionů korun a úplatek měl posloužit insolvenčnímu správci Petru Dokládalovi jako odměna za to, že dluh sníží v rámci mimosoudního vyrovnání na šest milionů.

Přišli věřitelé o 24 milionů?

Klíčovou schůzku, na které loni v červnu Dvořák předal Dokládalovi obálku s penězi výměnou za podepsání dohody, monitorovala policie. Dvořáka pak zatkla a obvinila z korupce. Letos v lednu trestní stíhání rozšířila na Janečku a Kučeru. Eichinger ale tvrdí, že neprávem.

Argumentuje tím, že Petrásek před policejním zátahem kvůli možným nejasnostem vydal takzvané povolení k předstíranému převodu, tedy jakési potvrzení, že dohoda je jen hraná. Uvedl v ní jako aktéry Dokládala a Dvořáka. Podle Eichingera bylo ale skutečné vyrovnání uzavřeno mezi Dokládalem a Square Transaction.

"Naše stanovisko, že smlouva platí, potvrzuje i právní rozbor, který nám k celé věci vystavili odborníci z právnické fakulty jedné prestižní univerzity," sdělil Eichinger. Pokud by měl pravdu, věřitelé firmy Arching Group by tak přišli o 24 milionů korun.

O stížnosti proti stíhání žalobce už rozhodl

Dvořák měl dostat za sjednání dohody odměnu 1,2 milionu korun a je otázkou, zda 750 tisíc z této částky použil jako úplatek. Když ale Dokládal případ oznámil policii, řekl, že ze slov Dovářka jasně vyplývalo, že je pouze kurýr.

"Je evidentní, že advokát asi nedával svoje peníze," sdělil Dokládal. Petrásek obhajobu považuje spíš za hru se slovy. "Pro mě není ani tak podstatné, zda je dohoda platná, či ne. Hlavní je, že došlo k předání peněz," je přesvědčený Petrásek.

Žalobce tento týden rozhodl o stížnosti, kterou podali Janečka a Kučera proti svému stíhání. Dříve než rozhodnutí dostanou, ho ale nechtěl zveřejnit. Oba obvinění Petráska nařkli z podjatosti. Také o tom už rozhodl, ale zatím odmítá říct jak.

Janečka krátce po svém obvinění přerušil členství v ČSSD. Zlínská koalice na radnici ho pak vyzvala, aby rezignoval na post zastupitele. Kučera působí jako místopředseda Fotbalové asociace ČR a také ve vedení zlínského klubu FC Tescoma. To v jeho případě zatím ctí presumpci neviny. Janečka ani Kučera se k případu od jeho zveřejnění nechtějí vyjadřovat.