(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tyran rozdal dívce desítky zákazů, soud mu dal dva roky

  • 109
Vězení na necelé dva roky kombinované s ústavní léčbou. S takovým trestem odešel od soudu S. Ch. ze Zlína, který podle obžaloby zcela zmanipuloval a týral mladou dívku. Podle odborníků je v zajetí svého bludného systému.

Čtyřiatřicetiletý muž, který často mění svá jména, se u soudu zpovídal z vydírání, nebezpečného vyhrožování a pokusu o ublížení na zdraví dřívější přítelkyni, která je o téměř čtrnáct let mladší.

Hrozilo mu vězení na pět až dvanáct let. Rozsudek není pravomocný, na místě se odvolal státní zástupce i S. Ch.

„Moje čest mi nedovoluje trest přijmout. Jsem nevinný,“ sdělil soudu odsouzený muž, kterého verdikt poslal na 21 měsíců vězení v kombinaci s ochranným psychiatrickým léčením v ústavní formě. Poškozené dívce také musí zaplatit škodu ve výši 400 tisíc korun.

Státní zástupce Roman Kafka se také odvolal. Navrhoval sice vězení pod dolní hranicí sazby, ale určený trest mu připadl až příliš nízký.

„Je to jeden z ukázkových případů, kdy by měla být především posílena nutnost léčby. Ale trest by současně vzhledem k délce činnosti a dopadům na poškozenou neměl být nevýznamný. Tady by většinu trestu pokryla dosavadní vazba,“ uvedl Kafka.

Těhotné dívce řekl, že se postará, aby zase potratila

S. Ch. se s dívkou ze Zlína seznámil v době, kdy jí bylo teprve čtrnáct let. A do jejího života přinesl seznam sedmdesátky „přikázání“.

Dívka měla zakázáno třeba jezdit veřejnou dopravou, chodit k lékaři, mít v pokoji odtemněné žaluzie, nosit krátké sukně a tričko na ramínka, bavit se s rodiči, mluvit s jinými muži či dokonce krmit kačeny, pokud jsou poblíž kačeři (o zákazech čtěte více zde).

Žili spolu čtyři roky, on se ji snažil zcela odtrhnout od okolního světa. Bezproblémová dívka, která ve škole do té doby výborně prospívala, například trávila všechny přestávky telefonováním s S. Ch. Na gymnáziu se rodičům ve spolupráci s pracovnicemi oddělení sociálně-právní ochrany dětí zlínského magistrátu podařilo dívku udržet jen hrozbou, že bude jinak umístěna do diagnostického ústavu.

„Kromě verbálních útoků S. Ch. dívku opakovaně fyzicky napadal, bolestivě ji držel, udeřil ji i do obličeje. Byla také nucena přijmout násilné formy pohlavního styku, kdy jí na krk přikládal nůž,“ prohlásil zlínský soudce Radomír Koudela.

S. Ch. byl odsouzen také za pokus o těžké ublížení na zdraví.

„Na chatě mu dívka řekla, že musí jít k lékaři, protože je asi těhotná, vypočetla si, že je asi v šestém měsíci. On jí řekl, že se postará o to, aby potratila, a vykonal na ní nejméně desetiminutovou soulož velmi hrubým způsobem, nedbal na její pláč a slzy. Musel si být vědomý, že může ohrozit na zdraví dětský plod i poškozenou, která už jednou potratila,“ upozornil soudce.

Všechno si na mě vymyslela, tvrdí

Dívce se nakonec narodila zcela zdravá dcera. Právě v tu dobu získala mladá žena na vztah nadhled a s S. Ch. se po čtyřech letech rozhodla rozejít a vše následně nahlásili policii.

Muž se totiž choval k malému dítěti mimořádně hrubě, při společných procházkách kočárkem úmyslně narážel do lidí. A dívce v e-mailových dopisech například psal, že v jejich dcerce je čisté zlo, které je z něj potřeba dostat. Za zrůdy, které si taky podá, označil i dívčiny rodiče.

„V tom e-mailu jsem použil výrazy, které ona chtěla slyšet, chtěl jsem ji tím utěšit, že všechno dobře dopadne. Všem, koho se to mohlo dotknout jako výhrůžka, jsem se omluvil. Na zbytek obžaloby neexistuje jediný důkaz, nic z toho se nestalo. Všechno si na mě vymyslela moje přítelkyně,“ prohlásil S. Ch.

Podle soudního znalce v oboru psychiatrie Tomáše Nováka je S. Ch. pod vlivem závažné duševní poruchy, bludného systému, který ve vnímání vztahu a souvisejících věcí ovlivňuje jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti.

„Omlouvám se, ale nemůžu dělat nic jiného než dát doporučení na vaši ústavní léčbu, která se vám zřejmě taky nebude zamlouvat. Máte právo s tím nesouhlasit, ale my máme povinnost chránit společnost,“ sdělil Novák obžalovanému muži.

Státní zástupce Roman Kafka sdělil, že od S. Ch. obdržel celkem 62 dopisů a vypořádat se musel také se zhruba sedmdesátkou trestních oznámení podaných obžalovaným mužem.

Soudce Koudelu zase před několika měsíci překvapila žádost S. Ch. o bezplatnou obhajobu, v níž se muž vydával za člena spolku zednářů.

„S takto formulovanou žádostí o bezplatnou obhajobu jsem se za čtvrt století své praxe ještě nesetkal. Ale fungování světa a jeho budoucnost rozkrývat zatím nebudeme, necháme to utajené,“ prohlásil Koudela.