Bílé Karpaty, kraj bohyní i vzácných orchidejí, jsou chráněné už 35 let

  9:26aktualizováno  9:26
Před 35 lety vznikla chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty. Nabízí lázeňskou atmosféru se stavbami Dušana Jurkoviče v Luhačovicích, zříceninu románského hradu Brumov, vzácné orchidejové louky na Valašsku a Slovácku nebo skanzen ve Strážnici. A hlavně podmanivou přírodu.

Cesta vedoucí do obce Žítková v srdci Bílých Karpat. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Moravsko-slovenské pomezí nabízí řadu atraktivních míst, kam se lidé rádi vracejí. Zároveň je ale třeba je chránit. Také proto existuje od 3. listopadu 1980 CHKO Bílé Karpaty. Zařazení na prestižní seznam pomáhá regionu zejména v posledních letech se získáváním státních i evropských peněz. Ty slouží k zachovávání unikátního krajinného rázu Bílých Karpat.

CHKO Bílé Karpaty

Vznik: 3. listopadu 1980

Rozloha: 746,6 kilometru čtverečního

Nejvyšší bod: Velká Javořina (970 metrů), další vrcholy: Velký Lopeník (911 metrů), Průklesy (836 metrů)

Památky a turistické cíle: větrný mlýn v Kuželově, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích, památky lidové architektury na Horňácku a Uherskobrodsku, zřícenina románského hradu v Brumově, skanzen ve Strážnici

Ocenění: od roku 1996 je součástí seznamu biosférických rezervací UNESCO

„Daří se nám čistit louky od náletových dřevin nebo udržovat mokřady. Také lidé, kteří na místní půdě hospodaří, mohou díky financím využívat ruční práci, a ne ničit některé lokality například vjížděním traktorů,“ popsala botanička CHKO Ivana Jongepierová.

Právě šetrné zemědělství přispívá k neobyčejnému rostlinnému i zvířecímu bohatství příhraniční oblasti. Zejména orchidejové louky na Valašskokloboucku nebo v okolí Malé Vrbky a Radějova jsou významné z celoevropského hlediska. Potvrzuje to i jejich zařazení na seznam biosférických rezervací UNESCO v roce 1996.

„Na loukách se vyskytují vzácné orchideje jako toříč čmelákovitý nebo střevíčník pantoflíček. Lesy jsou typické svými karpatskými bučinami, roste v nich i jedle bělokorá. Registrujeme také ojedinělý výskyt rysů, vlků a medvědů, letos máme potvrzený pohyb kočky divoké,“ vyjmenoval Miroslav Janík, předseda ZO ČSOP Kosenka z Valašských Klobouk.

Bílé Karpaty, které se rozkládají na území Zlínska, Uherskohradišťska a Hodonínska, jsou nesmírně pestré také z etnografického hlediska.

„Valašsko, Kopanice i Horňácko jsou oblasti se svébytnou tradiční kulturou. Každá z nich se výrazně liší v krojích, muzice, tancích i architektuře,“ nastínil etnograf Karel Pavlištík.

Bílé Karpaty jsou méně turiticky vytížené než Beskydy

Tamějšímu životu se věnuje řada umělců, kteří přímo z Bílých Karpat pocházeli nebo se do nich alespoň často vraceli. Patřili mezi ně malíř Joža Uprka, skladatel Leoš Janáček, pracemi o lidových zvycích a obyčejích proslul František Bartoš.

„Uprku na Horňácku navštívil dokonce slavný francouzský sochař Auguste Rodin,“ uvedl Pavlištík.

Dnes jsou Bílé Karpaty oblíbeným cílem turistů. Láká je právě ryzí příroda, zajímavé památky i velké folklorní události. Ať už jde o mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, Kopaničárské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo fašank ve Strání.

„Zásluhou jejich odlehlosti jezdí do Bílých Karpat spíše fajnšmekři. Ve srovnání s nedalekými Beskydy nejsou tolik vytěžované, nehrozí, že v nich narazíte na davy návštěvníků. Je dobře, že tu něco takového máme,“ ocenil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Návštěvnosti pomáhá i publicita, která se strhla po vydání románu Kateřiny Tučkové o žítkovských bohyních.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Zlínský kraj a město k sobě mají blíž, vládnou jim stejné strany

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Už několik let k sobě neměla vedení zlínské radnice a Zlínského kraje tak blízko jako teď, pokud jde o zastoupení stran...

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Najdete na iDNES.cz