Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chemička Deza zveřejní, co dýchají lidé v okolí Valašského Meziříčí

  10:58aktualizováno  10:58
Chemička Deza ve Valašském Meziříčí chce utišit kritiky ze sousedního Rožnova pod Radhoštěm. Tamním zastupitelům vadí, že od závodu nemají k dispozici přesné údaje o tom, jak chemička ovlivňuje životní prostředí a hlavně ovzduší. Firma proto do dvou měsíců vypracuje rozptylovou studii.

Chemička Deza ve Valašském Meziříčí | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Deza je v Rožnově terčem vytrvalé kritiky některých zastupitelů. Na minulém jednání zastupitelstva chemička předložila přehled toxických látek, které do ovzduší na Rožnovsku vypouští. Jenže výčet nebyl kompletní.

"Poslali informaci o polétavém prachu, kysličníku siřičitém, oxidu dusíku a tvářili se, že je všechno v pořádku. Údaje o látkách, které znečišťují životní prostředí, jsou všeobecně známé. Já jsem požadoval vypracování rozptylové studie, to je odlišná věc," uvedl František Šulgan, rožnovský zastupitel a bývalý specialista na ochranu ovzduší.

V Rožnově chtějí znát přesně, jakým způsobem chemička Deza, vzdálená asi 15 kilometrů, ovlivňuje život lidí. Právě rozptylová studie vytvořená přímo pro město Rožnov by měla tuto otázku zodpovědět.

Mluvili o vodě, o ovzduší ne, vadí kritikům

Jde především o aktuální hodnoty rakovinotvorných látek a emisí, které ovlivňují plodnost.

"Když představitelé Dezy na zastupitelstvu prezentovali, kolik investují peněz do ekologie, mluvili především o vodě. K čistotě ovzduší se příliš nevyjadřovali. Chceme znát přímo, jaký je vliv této konkrétní společnosti na naše obyvatele," podotkl další zastupitel Petr Jelínek.

Aktuální čísla by totiž mohla usnadnit také rozhodování o tom, jestli povolit na území města další průmyslové podniky, nebo ne. Následovat by pak mohla další opatření, která by zlepšila životní prostředí.

Vliv emisí na zdraví

Oxid siřičitý 
Působí dráždivě na sliznice dýchacích cest. Podporuje záněty průdušek a astma.

Polétavý prach PM10, PM2,5
Způsobuje kardiovaskulární onemocnění, choroby dýchacích cest, zkracuje délku života a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. V důsledku navázaných těkavých látek může způsobovat rakovinu.

Oxidy dusíku
V plicích se oxid dusičitý dostává do krve, kde je přeměněn na dusitany a dusičnany. Dráždí také sliznice dýchacích cest.

Benzen
Má negativní vliv na krev. Může vést ke snížení počtu červených krvinek vedoucí až k anémii či leukémii. Zvyšuje krvácivost a oslabuje imunitní systém člověka.

Zdroj: Arnika

"Vypracování přesné studie je teprve začátek, ona prokáže, kde je situace nejhorší. Podle toho se mohou v těchto místech začít provádět kontrolní měření. Pak by se dalo vytipovat vhodné místo pro měřicí stanici," upozornil Šulgan.

Deza se rozhodla na nátlak rožnovských zastupitelů novou rozptylovou studii vypracovat. "Chceme ukončit neopodstatněné spekulace o nadměrném zatěžování kvality ovzduší v Rožnově pod Radhoštěm emisemi z podniku Deza. Studie bude naprosto aktuální, proto jako podklad použijeme emise za rok 2011," uvedl její mluvčí Jaroslav Obermajer.

Současné studie a použité modely totiž zpracovávají dopady ze všech zdrojů, průmyslových, lokálních topenišť a dopravy na celá města nebo oblasti. Nový materiál přinese informaci o podílu znečištění z Dezy přímo na Rožnov pod Radhoštěm.

"Bude zpracován model rozptylu emisí organických škodlivin, včetně vysoce rizikových látek. Půjde také o benzen a benzo(a)pyren, které do této kategorie spadají," ujistil Obermajer. Studií a měření zpracovala Deza pro různé účely v minulých letech několik. Většinou ale popisovaly jen nejbližší okolí výrobního areálu.

Valašské Meziříčí Deza netrápí

Zatímco v Rožnově chtějí znát aktuální stav a představitelé Dezy jsou na jednáních zastupitelstev častými hosty, paradoxně přímo v Meziříčí činnost chemičky nikdo výrazně neřeší. "Za poslední dva roky se veřejně na jednání zastupitelstva o problematice Dezy nehovořilo. Předpokládám, že vedení radnice má o jejich činnosti přehled," uvedla mluvčí meziříčské radnice Vendula Králová.

Deza patří už několik let k největším znečišťovatelům v republice, veškeré limity dané Krajským úřadem Zlínského kraje ale splňuje. Je zároveň jedním z největších zaměstnavatelů ve vsetínském regionu a každá třetí investovaná koruna je určena na ochranu životního prostředí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Otrokovice před volbami řeší bezdomovce, dopravu i stárnutí obyvatel

BAŤOVSKÁ ARCHITEKTURA. Společenský dům v Otrokovicích vznikl podle návrhu...

Jak zlepšit život v Otrokovicích? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Hradiště před volbami řeší dopravu, úbytek lidí i uvolněný areál nemocnice

Historická kašna na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Jak zlepšit život v Uherském Hradišti? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Za dlužníky musejí v bytových družstvech platit i jejich sousedé

Ilustrační snímek

Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří dluží za bydlení, ať už městům, nebo v rámci bytových družstev. A aktuálně...

Najdete na iDNES.cz