Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chemička Deza zveřejní, co dýchají lidé v okolí Valašského Meziříčí

  10:58aktualizováno  10:58
Chemička Deza ve Valašském Meziříčí chce utišit kritiky ze sousedního Rožnova pod Radhoštěm. Tamním zastupitelům vadí, že od závodu nemají k dispozici přesné údaje o tom, jak chemička ovlivňuje životní prostředí a hlavně ovzduší. Firma proto do dvou měsíců vypracuje rozptylovou studii.

Chemička Deza ve Valašském Meziříčí | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Deza je v Rožnově terčem vytrvalé kritiky některých zastupitelů. Na minulém jednání zastupitelstva chemička předložila přehled toxických látek, které do ovzduší na Rožnovsku vypouští. Jenže výčet nebyl kompletní.

"Poslali informaci o polétavém prachu, kysličníku siřičitém, oxidu dusíku a tvářili se, že je všechno v pořádku. Údaje o látkách, které znečišťují životní prostředí, jsou všeobecně známé. Já jsem požadoval vypracování rozptylové studie, to je odlišná věc," uvedl František Šulgan, rožnovský zastupitel a bývalý specialista na ochranu ovzduší.

V Rožnově chtějí znát přesně, jakým způsobem chemička Deza, vzdálená asi 15 kilometrů, ovlivňuje život lidí. Právě rozptylová studie vytvořená přímo pro město Rožnov by měla tuto otázku zodpovědět.

Mluvili o vodě, o ovzduší ne, vadí kritikům

Jde především o aktuální hodnoty rakovinotvorných látek a emisí, které ovlivňují plodnost.

"Když představitelé Dezy na zastupitelstvu prezentovali, kolik investují peněz do ekologie, mluvili především o vodě. K čistotě ovzduší se příliš nevyjadřovali. Chceme znát přímo, jaký je vliv této konkrétní společnosti na naše obyvatele," podotkl další zastupitel Petr Jelínek.

Aktuální čísla by totiž mohla usnadnit také rozhodování o tom, jestli povolit na území města další průmyslové podniky, nebo ne. Následovat by pak mohla další opatření, která by zlepšila životní prostředí.

Vliv emisí na zdraví

Oxid siřičitý 
Působí dráždivě na sliznice dýchacích cest. Podporuje záněty průdušek a astma.

Polétavý prach PM10, PM2,5
Způsobuje kardiovaskulární onemocnění, choroby dýchacích cest, zkracuje délku života a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. V důsledku navázaných těkavých látek může způsobovat rakovinu.

Oxidy dusíku
V plicích se oxid dusičitý dostává do krve, kde je přeměněn na dusitany a dusičnany. Dráždí také sliznice dýchacích cest.

Benzen
Má negativní vliv na krev. Může vést ke snížení počtu červených krvinek vedoucí až k anémii či leukémii. Zvyšuje krvácivost a oslabuje imunitní systém člověka.

Zdroj: Arnika

"Vypracování přesné studie je teprve začátek, ona prokáže, kde je situace nejhorší. Podle toho se mohou v těchto místech začít provádět kontrolní měření. Pak by se dalo vytipovat vhodné místo pro měřicí stanici," upozornil Šulgan.

Deza se rozhodla na nátlak rožnovských zastupitelů novou rozptylovou studii vypracovat. "Chceme ukončit neopodstatněné spekulace o nadměrném zatěžování kvality ovzduší v Rožnově pod Radhoštěm emisemi z podniku Deza. Studie bude naprosto aktuální, proto jako podklad použijeme emise za rok 2011," uvedl její mluvčí Jaroslav Obermajer.

Současné studie a použité modely totiž zpracovávají dopady ze všech zdrojů, průmyslových, lokálních topenišť a dopravy na celá města nebo oblasti. Nový materiál přinese informaci o podílu znečištění z Dezy přímo na Rožnov pod Radhoštěm.

"Bude zpracován model rozptylu emisí organických škodlivin, včetně vysoce rizikových látek. Půjde také o benzen a benzo(a)pyren, které do této kategorie spadají," ujistil Obermajer. Studií a měření zpracovala Deza pro různé účely v minulých letech několik. Většinou ale popisovaly jen nejbližší okolí výrobního areálu.

Valašské Meziříčí Deza netrápí

Zatímco v Rožnově chtějí znát aktuální stav a představitelé Dezy jsou na jednáních zastupitelstev častými hosty, paradoxně přímo v Meziříčí činnost chemičky nikdo výrazně neřeší. "Za poslední dva roky se veřejně na jednání zastupitelstva o problematice Dezy nehovořilo. Předpokládám, že vedení radnice má o jejich činnosti přehled," uvedla mluvčí meziříčské radnice Vendula Králová.

Deza patří už několik let k největším znečišťovatelům v republice, veškeré limity dané Krajským úřadem Zlínského kraje ale splňuje. Je zároveň jedním z největších zaměstnavatelů ve vsetínském regionu a každá třetí investovaná koruna je určena na ochranu životního prostředí.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Najdete na iDNES.cz