Od silnic ve Zlínském kraji zmizely bez náhrady další stovky stromů

  14:50aktualizováno  14:50
Na dvanáct vykácených stromů jeden vysazený. Údaje za loňský rok, které zveřejnil spolek Arnika, pro Zlínský kraj nevyznívají vůbec lichotivě a potvrzují dlouhodobý trend: stromy od silnic v regionu nenávratně mizí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Loni tu nechali silničáři vykácet 642 stromů a vysázeli 51 nových. Horší situace byla už jen v Plzeňském kraji, kde poměr vykácených a obnovených stromů činil dokonce 24:1.

„Zlínský kraj je v záporných číslech dlouhodobě. Samozřejmě neznáme podrobnější důvody a není to jen o číslech. Ale mělo by dojít ke změně celkového přístupu,“ nastínila vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.

Ochránci přírody kritizují Zlínský kraj za špatnou obnovu silničních stromořadí dlouhodobě. Naopak vedení kraje, silničáři i odborníci na bezpečnost dopravy tento postup hájí.

„Nic není černobílé. Pokud máme u cest přestárlé jabloně, z nichž padají na cestu větve a shnilá jablka, je na místě je pokácet,“ hájil postup silničářů krajský radní pro dopravu Pavel Botek.

Podle něj je zásadní, že žádné stromy se nekácejí bezdůvodně.

Ředitelství silnic a dálnic uvádí, že se musí řídit schválenou strategií bezpečnosti silničního provozu – tedy nevytvářet nové pevné překážky, které by mohly zhoršit následky dopravních nehod.

„Stromy u silnic rozhodně nejsou vhodným prvkem, jde o překážku, která může být při nehodách smrtící,“ upozornil krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

Silničáři se snaží hledat vhodné cesty pro výsadbu stromořadí

Kritici kácení naopak argumentují, že stromy nejsou viníky dopravních nehod.

„To bychom u silnic nemohli mít ani sloupy, ploty či domky,“ nesouhlasí Klemensová, podle níž mají silniční stromořadí naopak mimořádně příznivý vliv na mikroklima a vozovku chrání před přírodními vlivy.

Silničáři už loni přislíbili, že budou vytipovávat vhodné komunikace pro výsadbu stromořadí a dřeviny k silnicím ve spolupráci s policií a dalšími úřady postupně vracet.

„Je nutno si ale uvědomit, že kraj většinou vlastní jen úzký pozemek podél silnice, jako je krajnice či příkop, a umísťování stromoví vyvolává tedy i majetkoprávní projednání s dotčenými vlastníky,“ uvedl šéf krajských silničářů Bronislav Malý.

Řada vykácených stromů se podle něj navíc zpětně vysadí, ale jinam – například na obecní pozemky u polních cest či místních komunikací, kde nevytvářejí pevné překážky silničního provozu.

„To je dobře, ale neřeší to problém mizejících stromořadí u silnic,“ upozornila Klemensová, podle níž by bylo nejlepší vytvořit skupinu, která by spojila zástupce kraje i odborníky na životní prostředí, aby se domluvili na co nejschůdnějším postupu.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Na Vsetínsku brzy ráno auto srazilo chodce, ten utrpěl vážná zranění

V Liptále u základní škole srazilo auto chodce (21. října 2018).

V brzkých ranních hodinách zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u nehody v Liptále na Vsetínsku....

Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

Ilustrační snímek

Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho...

Najdete na iDNES.cz