Od silnic ve Zlínském kraji zmizely bez náhrady další stovky stromů

  14:50aktualizováno  14:50
Na dvanáct vykácených stromů jeden vysazený. Údaje za loňský rok, které zveřejnil spolek Arnika, pro Zlínský kraj nevyznívají vůbec lichotivě a potvrzují dlouhodobý trend: stromy od silnic v regionu nenávratně mizí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Loni tu nechali silničáři vykácet 642 stromů a vysázeli 51 nových. Horší situace byla už jen v Plzeňském kraji, kde poměr vykácených a obnovených stromů činil dokonce 24:1.

„Zlínský kraj je v záporných číslech dlouhodobě. Samozřejmě neznáme podrobnější důvody a není to jen o číslech. Ale mělo by dojít ke změně celkového přístupu,“ nastínila vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.

Ochránci přírody kritizují Zlínský kraj za špatnou obnovu silničních stromořadí dlouhodobě. Naopak vedení kraje, silničáři i odborníci na bezpečnost dopravy tento postup hájí.

„Nic není černobílé. Pokud máme u cest přestárlé jabloně, z nichž padají na cestu větve a shnilá jablka, je na místě je pokácet,“ hájil postup silničářů krajský radní pro dopravu Pavel Botek.

Podle něj je zásadní, že žádné stromy se nekácejí bezdůvodně.

Ředitelství silnic a dálnic uvádí, že se musí řídit schválenou strategií bezpečnosti silničního provozu – tedy nevytvářet nové pevné překážky, které by mohly zhoršit následky dopravních nehod.

„Stromy u silnic rozhodně nejsou vhodným prvkem, jde o překážku, která může být při nehodách smrtící,“ upozornil krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

Silničáři se snaží hledat vhodné cesty pro výsadbu stromořadí

Kritici kácení naopak argumentují, že stromy nejsou viníky dopravních nehod.

„To bychom u silnic nemohli mít ani sloupy, ploty či domky,“ nesouhlasí Klemensová, podle níž mají silniční stromořadí naopak mimořádně příznivý vliv na mikroklima a vozovku chrání před přírodními vlivy.

Silničáři už loni přislíbili, že budou vytipovávat vhodné komunikace pro výsadbu stromořadí a dřeviny k silnicím ve spolupráci s policií a dalšími úřady postupně vracet.

„Je nutno si ale uvědomit, že kraj většinou vlastní jen úzký pozemek podél silnice, jako je krajnice či příkop, a umísťování stromoví vyvolává tedy i majetkoprávní projednání s dotčenými vlastníky,“ uvedl šéf krajských silničářů Bronislav Malý.

Řada vykácených stromů se podle něj navíc zpětně vysadí, ale jinam – například na obecní pozemky u polních cest či místních komunikací, kde nevytvářejí pevné překážky silničního provozu.

„To je dobře, ale neřeší to problém mizejících stromořadí u silnic,“ upozornila Klemensová, podle níž by bylo nejlepší vytvořit skupinu, která by spojila zástupce kraje i odborníky na životní prostředí, aby se domluvili na co nejschůdnějším postupu.

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Skanzeny z celé země se sjednotí, pomohou jim i odborníci z Rožnova

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm.

Skupina nejvýznamnějších kulturních institucí, které nesou v názvu slovo národní, se rozroste. Od 1. ledna 2019 vznikne...

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Kroměříž byla měsíce centrem rakouské říše, před 170 lety přivítala elitu

Arcibiskupský zámek zachycuje obrázek uveřejněný v novinách Illustrierte...

V Kroměříži se před 170 lety odehrála jedna z nejdůležitějších událostí moderních dějin, císař do města na konci roku...

Najdete na iDNES.cz