Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemní bydlení je ve Zlínském kraji drahé, lidé platí až 60 procent příjmů

  15:10aktualizováno  15:10
Obyvatelé Zlínského kraje dostávají druhou nejnižší mzdu v republice a současně platí pátý nejvyšší nájem za bydlení. Bytů ke koupi přitom v regionu není moc a jejich ceny jsou rovněž vysoké.
(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Koupit si vlastní byt chce čím dál více lidí. Po letech, kdy to z různých důvodů odkládali, přišly výhodné hypotéky a zájem prudce stoupl. A to i ve Zlínském kraji, kde k tomu nejsou zrovna příznivé podmínky.

Ze statistik developerských společností totiž vyplývá, že za nájem i nákup bytu tady lidé zaplatí jedny z nejvyšších částek v Česku, přičemž jejich mzdy naopak dlouhodobě patří k nejnižším.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

„Ceny jsou teď opravdu vysoké. Nové byty se v kraji příliš nestaví a staré stojí až o třicet procent více než dříve,“ popsal Pavel Dočkal ze zlínské pobočky realitní společnosti Century 21.

Nový třípokojový byt se dá ve Zlíně pořídit za neuvěřitelných 3,5 až 4 miliony korun i více. Starší pak za 2 až 2,5 milionu. Potvrzují to srovnávací čísla z různých realitních společností. Podle nich se přepočítaná cena za metr čtvereční u třípokojového bytu pohybuje mezi 30 až 40 tisíci korunami.

Ceny se sice mění podle velikosti města, pracovních možností i vzdálenosti od Zlína, ale i tak jsou vysoké.

„Ve Zlínském kraji je ve srovnání s jinými velice nízká nabídka – v řádu desítek bytů. Proto jsou ceny vyšší. Jednoduše řečeno, čeho je méně, to bývá mnohdy dražší,“ řekl Radek Polák z developerské společnosti Trigema.

Získat stavební povolení pro bytový dům trvá až tři roky

Například v Uherském Hradišti není možné koupit kompletně zrekonstruovaný třípokojový byt pod dva miliony. A nový v nabídce zcela chybí. Poptávka po bytech tu za poslední roky stoupla o sto procent, přitom nové se nestaví, i když už jsou naplánované. Například u řeky Moravy místo bývalých jatek má vyrůst dům s 35 byty, na sídlišti Východ dalších 120 bytů.

Podle developerů to souvisí s pomalým udělováním stavebních povolení, které může trvat i tři roky.

Průměrná cena za metr čtvereční pronajatého bytu

 • Jihomoravský: 217 Kč
 • Středočeský: 185 Kč
 • Královehradecký: 180 Kč
 • Zlínský 174 Kč
 • Pardubický 174 Kč
 • Olomoucký 172 Kč
 • Plzeňský 164 Kč
 • Vysočina 162 Kč
 • Jihočeský 157 Kč
 • Karlovarský 148 Kč
 • Liberecký 144 Kč
 • Moravskoslezský 142 Kč
 • Ústecký 142 Kč

Zdroj: Trigema

„Od zahájení stavby jsme schopní nastěhovat klienty do roku a půl. Ale hlavní problém je dlouhá doba předtím,“ vysvětlil Petr Kvapil mladší ze společnosti ST development.

Podle odhadů realitek je ve Zlínském kraji momentálně volných pouze kolem 550 bytů. „Nabídka je nedostatečná a během dvou až tří let to bude stejné, ne-li horší,“ upozornil ředitel realitní kanceláře Real Moravia Filip Turecký.

Byt jako dobrá investice

Ceny tlačí nahoru i trend z posledních dvou let, kdy se byty stávají zajímavou investicí. Obzvlášť ty menší. Makléři počítají, že takto je využitá třetina, možná až polovina nově dostavěných bytů v kraji.

„Zdědil jsem po babičce starý domek na vesnici, ale starat jsme se o něj nemohli. A když jsme ho prodali, byly dvě možnosti. Buď za to zaplatit část svých půjček, nebo koupit byt a pronajímat ho,“ líčí Oldřich Zubíček ze Zlína.

Zvítězila druhá možnost, kterou volí nejen velcí investoři, ale i běžní obyvatelé, kteří mají k dispozici vyšší částku peněz.

Například garsonka se ve Zlíně dá pořídit za 1,3 milionu a pronajmout za sedm tisíc měsíčně. Dvoupokojový byt, který preferují mladé páry či senioři, je sice dražší, ale nájem je také vyšší. Mít ho jako přilepšení k platu je tedy výhodné.

Společnost Trigema zjistila, že hlavně u nových bytů s rozlohou kolem 65 metrů čtverečních se nájemné ve Zlínském kraji šplhá dokonce až přes 11 tisíc korun. To je pátá nejvyšší částka v zemi.

Poměr čisté mzdy a nájemného ovšem posunuje obyvatele Zlínského kraje až na třetí příčku odzadu. Za nájem v nových bytech totiž zaplatí až 60 procent svých příjmů.

Za vyšší ceny mohou rovněž studenti. Na Univerzitě Tomáše Bati je jich zapsaných asi 14 tisíc. „Když se do bytu nastěhují čtyři, rozdělí si nájem a nemají problém ani s vyšší cenou,“ vysvětlil Dočkal.

Problém je, že z investorských bytů se časem stávají „domy duchů“. Majitelé ani nájemníci se o fungování bytového domu nestarají, nechodí na schůzky a neřeší nepořádek na chodbách. To podle některých realitek vede k tomu, že byty v těchto místech získávají špatnou pověst a nejsou tak atraktivní.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Najdete na iDNES.cz