Archeolog Moravského zemského muzea Luděk Galuška v Centru slovanské...

Archeolog Moravského zemského muzea Luděk Galuška v Centru slovanské archeologie v Uherském Hradišti. Na snímku ukazuje nově nalezené unikátní náušnice. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Archeologové začnou ukazovat přímo v Hradišti čerstvé lokální objevy

  • 1
Nové Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti bude unikátním místem. Moravské zemské muzeum začne přímo na půdě někdejší Velkomoravské říše jako první ukazovat známé i nejnovější objevy z tohoto místa. Až pak je předvede jinde.

Pro archeology na Uherskohradišťsku je to významný krok. Po tři čtvrtě století výzkumů a unikátních objevů, a navíc v roce jubilejního výročí příchodu slovanských věrozvěstů na území Moravy se dočkali speciálního pracoviště. A to v místech, která úzce souvisejí s Cyrilem, Metodějem a Velkou Moravou.

Galuška: Slovanským ženám nevadilo, že nosí stejné věci

S archeologickými objevy na Uherskohradišťsku je spojený třicet let. Luděk Galuška nyní povede Centrum slovanské archeologie, které mimo jiné ukazuje nejnovější objevy. "Jsou to unikátní náušnice, které opravdu nenacházíme každý rok. Každá je jiná, jedna čtyřbubínková, druhá sedmibubínková, obě stříbrné," líčí Galuška.

Kdo je podle vás nosil?
Žena, která téměř jistě žila ve druhé polovině 9. století. V té době se podle mého mínění na Velké Moravě právě tvořila móda. Protože dříve slovanští velmoži a jejich ženy teprve hledali, co se jim bude líbit. Až později se to sjednotilo a v hrobech nacházíme totožné šperky.

Ženy tehdy nosily stejné věci?
Ano a nevadilo jim to. Jako by dneska nikomu nevadilo, že nosí rifle. Našly jsme je náhodou na jižním okraji Starého Města, když tam vodárny dělaly nový trakt.

Ale nalezišť, na kterých se stále zkoumá, je kolem tohoto města více. Je to tak?
Ano. Právě nedávno jsme našli velmi zajímavé sídlištní objekty v blízkosti nového kostela sv. Ducha. Už v minulosti jsme tam odhalili desítky kostrových hrobů patřících velkomoravskému pohřebišti. Ale nedostali jsme se všude, až letos.

A co jste našli?
V jednom objektu byla silně propálená hlína, popel, množství propálených kamenů, ale i zvířecí kosti, dokonce celé kravské lebky. Mezi nimi i lidské kosti. A ukazuje se, že objekt byl součástí pohřebiště. Existovalo tady tedy něco, co na tomto místě hořívalo. A poblíž tohoto místa jsou navíc pozůstatky pozoruhodných hrobů.

Jakých?
V jednom je třeba starší žena, leží na zádech, ve výrazně skrčené poloze, jakoby do kozelce. Druhá ležela v rituální poloze, asi to byl muž, měl podél stehna nůž, ale celá horní polovina kostry byla vystavena silnému žáru.

Jak si to vysvětlujete?
Po vložení do hrobu musel někdo založit oheň. Takže muž byl za života výjimečný nebo se něco stalo během pohřbívání. Co, to je velmi složité říct. Mohla se přihnat náhlá bouřka, třeba nad ním přeletěl krkavec. A Slované to mohli brát jako špatné znamení. Proto ho zapálili, protože oheň pro ně měl očistnou formu. Je to ale jen dohad.

Až skončíte se zkoumáním, dostanou se nálezy sem?
Určitě ano.

"Skončili jsme tím zásadní etapu existence muzea v tomto regionu," uvedl ředitel brněnského Moravského zemského muzea Martin Reissner.

"Konečně můžeme naše prostory zpřístupnit veřejnosti a ukázat naši práci," doplnil.

V budově mezi sídlem uherskohradišťských policistů a gymnáziem tak vzniklo Centrum slovanské archeologie. Tedy místo, kde budou archeologové prezentovat své objevy. Podobných míst má Moravské zemské muzeum v republice jen pár.

Odborníci tam mají depozitář, kde budou hlídat a zkoumat své objevy, mají k dispozici přednáškovou místnost i dva výstavní sály.

Centrum povede Galuška

A čekali na to dlouho. "Kořeny našeho bádání jsou tady hluboké a sahají až do předminulého století a podobné pracoviště sem prostě patří," připomněl Luděk Galuška.

Právě Galuška, který v archeologickém ústavu Moravského zemského muzea (MZM) pracuje už tři desítky let a je žákem významného odborníka Viléma Hrubého, povede nové centrum.

Pro obdivovatele Velké Moravy z celé republiky, které unikátní objevy lákají, znamená otevření pobočky mnohé. Například to, že právě v Hradišti uvidí nálezy archeologů jako první.

"Nejprve se objevy představí tady a pak teprve poputují na jiná místa," slíbil Reissner.

Dosud archeologické nálezy z této oblasti končily na výstavách v jiných objektech MZM, případně v expozicích Slováckého muzea ve Starém Městě nebo na jiných místech.

K vidění budou Stupavská falza i čerstvé nálezy

Nově otevřené centrum však svou hlavní myšlenku, tedy přiblížit se veřejnosti, splňuje už teď. Odborníci v něm zpřístupnili výstavu věnovanou Cyrilu a Metodějovi.

"Možná se někomu zdá, že už je přemetodějováno, ale faktem je, že tady byl Veligrad, tady oba působili, a navíc přišli právě v tomto období, ne v červenci," upozornil Galuška.

Návštěvníkům výstava představuje známé nálezy, patří k nim třeba takzvaná Stupavská falza, tedy originální kameny objevené nedaleko obce Stupava v Chřibech, které před více než osmdesáti lety vizionářka Klementina Maštalířová označila za součást hrobu svatého Metoděje, což později archeologové vyvrátili (více zde).

Vůbec poprvé tam návštěvníci mohou obdivovat i stříbrné náušnice z 9. století.

"Objevili jsme je teprve nedávno," potvrdil Galuška. "A jsou to opravdu unikátní náušnice ze skupiny honosných šperků," zdůraznil význam objevu.

V budoucnu význam Centra slovanské archeologie ještě vzroste. Časem by se totiž právě na toto místo měly seskupit sbírky z jiných míst.