Ve Zlíně se děti s autismem dočkají od podzimu pomoci ve specializovaném centru. Ilustrační snímek.

Ve Zlíně se děti s autismem dočkají od podzimu pomoci ve specializovaném centru. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Ve Zlíně bude první české centrum pro děti s autismem, nabídne i školku

  • 1
Vůbec první české centrum pro děti s autismem začne od podzimu fungovat v bývalé škole ve zlínské části Prštné. Dětí s autismem jsou jen ve Zlínském kraji téměř čtyři sta, v celé zemi žije s touto diagnózou sto tisíc lidí.

Jejich postižení na nich není na první pohled patrné. Ve společnosti, ve které žijí, to ale není zrovna výhoda.

"Děti s autismem mají stále nálepku nevychovaných a dokonce ani učitelé a lékaři nevědí, jak s nimi pracovat," tvrdí Marta Hrůzová Pečeňová.

Sama je matkou dvou chlapců s Aspergerovým syndromem, který patří mezi poruchy autistického spektra.

A právě bariéry, na které při jejich výchově narážela, ji přivedly až k založení vůbec prvního Vzdělávacího a aktivačního centra v České republice. "Informací o autistech a jejich projevech je ale stále zoufale málo," tvrdí Hrůzová Pečeňová.

Autista se dá zjednodušeně popsat jako člověk, který nerozumí tomu, co vidí a slyší, vše chápe doslovně, má potíže s komunikací, některým vadí i doteky. A lpí na rituálech.

"Ve skutečnosti to znamená, že třeba nenasedne do jiného auta, než na jaké je zvyklý. Problém je i to, pokud mu spolužák ve škole zasedne místo," naznačila Hrůzová Pečeňová.

Chce propojit jednotlivé autistické organizace

A vázne i péče o ně. Právě to má centrum napravit. Na jednom místě tam bude poradenství pro rodiče i pedagogy, psychoterapie nebo třeba logopedie.

Zároveň bude i hlavním sídlem právě vznikající platformy Naděje pro autismus. Ta má spojit jednotlivé organizace v zemi, které lidem s autismem pomáhají.

Dosáhnout chce toho, aby byla péče o autisty propojená podobně, jako péče o lidi s tělesným handicapem.

V budově v Prštném bude sídlit i školka pro 24 dětí, z toho pět bude s některou z poruch autistického spektra.

"Pokud se na poruchu přijde včas a dítě se správně vede, je velká naděje, že zvládne běžnou školu i normální život," říká Hrůzová Pečeňová.

Pokud například dostane dítě s autismem asistenta pedagoga už ve školce, školu může zvládnout samo nebo jen s minimální pomocí. Některé autistické poruchy s sebou totiž nesou i mimořádně nadprůměrnou inteligenci. Na diagnózu se přitom v současnosti čeká i rok a půl.

Lidi s autismem podpoří ve středu 2. dubna celosvětová akce Rozsviťme se modře, během níž budou nasvícené některé budovy. Ve Zlínském kraji se k ní připojilo zatím nejvíc institucí z celé země (více o akci čtěte zde).