Ředitel Petr Sládek ukazuje chirurgický sál. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Hradiště se mění v nemocnici 21. století, má nejmodernější operační sály

  • 18
Nemocnice v Uherském Hradišti převzala od stavbařů hotový centrální pavilon za 400 milionů korun. A lékaři přiznávají, že je po přestěhování ze současných podmínek čeká společně s pacienty skok o jedno století dál.

"Teď pracujeme a léčíme v prostředí padesát let starém. Posun, který nás čeká, bude nesrovnatelný," naznačil ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

Stavbaři v areálu nemocnice právě dokončili nový centrální pavilon. Pětipatrová budova soustředí na jedno místo všechny chirurgické obory.

Nemocnice, která je z hlediska hospodaření jedinou ziskovou ve Zlínském kraji, tak bude mít nejmodernější operační chirurgické sály v regionu. To vše i se stavbou a vybavením za 400 milionů korun.

První pacienty by tady lékaři měli přijmout letos v listopadu. Budou to všichni, kteří potřebují léčbu na chirurgii, ortopedii, traumatologii, ORL, urologii, očním oddělení, ARO, iktovém centru nebo jednotce intenzivní péče.

Pokoje jen pro dvě osoby

Dohromady se pacientů na pokoje vejde 150. Ať budou ležet na jakémkoliv oddělení, pokaždé budou mít vedle sebe jediného spolupacienta. Pokoje jsou totiž maximálně dvoulůžkové, s vlastním sociálním zařízením a sprchou.

"Všechno, co pacienti uvidí a co budou používat, kupujeme nové," podotkl Sládek. Ze současných oddělení se do centrálního pavilonu pacientská lůžka, stolky ani skříňky nestěhují.

Největší pohyb lidí bude zřejmě v přízemí, kde jsou ambulance chirurgických oborů. Tam by se denně mohlo vystřídat až 900 pacientů. K dispozici budou mít kavárnu, lékárnu i prostorné čekárny.

Zásadní změnu přinese centrální budova také pro lékaře. Operovat budou v šesti sálech postavených vedle sebe v nejvyšším, pátém patře. Tedy mimo nemocniční ruch.

Střídat se budou v šesti sálech s novými operačními světly, ovládáním vlhkosti a teploty, speciálním podáváním sterilizovaných nástrojů i velkou obrazovkou, která umožní prohlížení rentgenových snímků pacienta, jeho magnetické rezonance a další zdravotnické dokumentace.

Podobný komfort bude i na anesteziologicko-resuscitačním oddělení s osmi lůžky, přičemž každé bude v samostatném boxu. Chirurgická jednotka intenzivní péče bude mít 28 lůžek. Lékaři se mohou těšit na nové přístroje, které nahradí ty dosluhující.

Na řadu přijde nová interna

Pokud pacienta přivezou záchranáři, nebudou už kličkovat po areálu mezi budovami, ale předají ho na jediném urgentním příjmu.

"Je to první vlaštovka kvalitního urgentního příjmu tak, jak má ve 21. století vypadat," zhodnotil lékař záchranky Dorián Pfeifer.

Rychlejší a jednodušší bude díky tomu i elektronická komunikace mezi sanitkou a nemocnicí. "Jde tady o čas, takže to bude obrovský posun," zdůraznil Pfeifer.

Tím ale hradišťská nemocnice v modernizaci nekončí. Už teď má centrální pavilon propojený spojovací chodbou třeba s oddělením neurologie a gynekologie. Vedle nového pavilonu plánuje postavit novou internu a nahradit tak současnou nevyhovující.

"Pak bychom měli akutní obory pod jednou střechou," vysvětlil ekonomicko-provozní náměstek Vlastimil Vajdák.

Peníze by na ni nemocnice vzala z vlastních zdrojů a z prodeje nevyužívané části areálu.