Cena vody ve Zlíně vzroste v příštím roce jen o inflaci. Ilustrační snímek

Cena vody ve Zlíně vzroste v příštím roce jen o inflaci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Drahá voda na Zlínsku zdraží i v příštím roce, naštěstí jen o 2 koruny

  • 4
Cena už tak drahé vody na Zlínsku půjde příští rok opět nahoru. Tentokrát ale pouze o inflaci, tedy o necelé dvě koruny za kubík. Další okresy v kraji budou zdražovat také, jen zatím nerozhodly o kolik.

Čtyřčlenná rodina Roberta Pospíšila z Jižních Svahů ve Zlíně zaplatí příští rok za vodu zhruba o 200 korun víc než letos.

Kolik stojí kubík vody

Vývoj na Zlínsku

  • 2009 - 62,97 Kč
  • 2010 - 71,16 Kč
  • 2011 - 73,15 Kč
  • 2012 - 83,28 Kč
  • 2013 - 84,01 Kč

Cena jinde v kraji

  • Vsetínsko - 74,29 Kč
  • Uherskohradišťsko - 71,41 Kč
  • Kroměřížsko - 67,42 Kč

Cena jinde v Česku

  • Praha - 74,35 Kč
  • Ostrava - 71,66 Kč
  • Brno - 67,61 Kč

Není to dramatické zdražení, zdejší vodné a stočné ale už tak patří dlouhodobě k nejvyšším v Česku i v Evropě. V Brně lidé platí skoro o 20 a v Praze o 10 korun za kubík méně.

"Snažíme se s vodou šetřit. Přiznávám, že když se okoupou děti, tak nevypustíme vanu a ve vodě se umyjeme také my s ženou," přiblížil Pospíšil. "Že je voda zase dražší, nás samozřejmě netěší," dodal.

Nicméně Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) prezentují zdražení, o němž rozhodly tento týden, jako dobrou zprávu. A z jistého úhlu pohledu mají pravdu. Cena stoupne jen o inflaci: tedy o dvě procenta, která určil Český statistický úřad.

Kubík vody tak bude dražší o 1,68 koruny a vyjde na 85,69. Mezi lety 2009 a 2010 přitom cena vyletěla nahoru skoro o deset korun.

"Jdeme cestou, aby bylo zatížení našich občanů co nejnižší. A tento stav se dá udržet delší dobu," naznačil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek.

Pronajali síť, proto nezískali dotace

Na Zlínsku se v minulosti zdražovalo, protože vodárny nedosáhly na evropské dotace určené na modernizaci čističek a kanalizací. Důvodem byl fakt, že zde funguje provozní model, kdy infrastrukturu má v pronájmu Moravská vodárenská.

Vodovody a kanalizace Zlín, jejímiž akcionáři jsou města a obce, si proto musely vzít na investice úvěr 600 milionů, který budou ještě řadu let splácet.

"Rekonstrukce čistíren máme za sebou. Proto voda pravděpodobně zdraží jinde více než u nás, v průměru asi o pět až sedm procent," přiblížil předseda představenstva VaK Jaromír Šebík.

Ostatní okresy v kraji ještě o vodném a stočném nerozhodly. Na Kroměřížsku, kde stojí kubík vody 67 korun, což je nejméně v kraji, chtějí zdražovat jen málo.

"Cena bude maximálně kopírovat inflaci," nastínila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

"Zatím nemáme spočítáno, o kolik vodu zdražíme," reagoval šéf VaK Slovácko Lubomír Trachtulec.

Jak dopadnou žaloby?

Na zmíněném Zlínsku je situace odlišná i v tom, že se kvůli provoznímu modelu stále vedou soudní pře. Některá města a obce v čele s Otrokovicemi napadly žalobami valné hromady VaK, kde se o dělení vodáren bez konkurzu rozhodovalo. A soudy jim postupně dávají za pravdu (více čtěte zde).

"Soukromá firma především vybírá vodné a stočné a VaK nemá na opravy staré infrastruktury," myslí si otrokovický starosta Jaroslav Budek.

Zdražení o inflaci mu nevadí. "Nemám s tím problém," uvedl.

Představenstvo vodáren tento týden rozhodlo také o zvýšení nájemného o dva miliony korun. Moravská vodárenská tak zaplatí 107 milionů za rok.

"Peníze použijeme na umoření dluhu i na investice, ty budou příští rok 37 milionů. Úvěr bychom měli splatit v roce 2018," dodal Šebík.