Svědci soudu s lihovými podvody nepomohli, dál řeší vztah s Březinou

  13:23aktualizováno  13:23
Další velcí obchodníci s nelegálním lihem vypovídali v pátek u soudu ve Zlíně při pokračování procesu se Stanislavem Pražanem a jeho synem Stanislavem, kteří jsou obžalovaní z nákupu 1,4 milionu litrů nezdaněného lihu. Nové svědectví proti nim ale nezaznělo, jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík k soudu vůbec nepřišel.

Stanislav Pražan mladší (vpravo) a starší u zlínské soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Za podvody s nezdaněným lihem, který podle žalobce prodali, nebo z něho vyrobili alkohol, hrozí Pražanovým 13 let vězení.

Mezi svědky byl někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, jehož slova znovu potvrdila, že svůj názor během vyšetřování rozsáhlých podvodů účelově mění. Už před měsícem Čaniga před olomouckým soudem, který se zabývá související kauzou, přiznal, že jeho výpověď z loňského května byla nepravdivá, nechtěl si prý tehdy ublížit (více zde).

Fotogalerie

Aktuálně je v jiné kauze stíhaný za to, že měl ještě s dalšími dvěma komplici odebrat od lihového bosse Radka Březiny během deseti let 5 milionu litrů nezdaněného lihu, čímž stát připravili o 1,25 miliardy korun.

„Doznávám to. Akorát to číslo bylo trochu nižší,“ prohlásil Čaniga.

„Takové množství by nebylo technicky možné na výrobních linkách likérky za dané období zpracovat,“ doplnil.

Sedlařík po propuštění z vězení k soudu nepřišel

Žalobce vychází z výpovědi mladšího Březinova bratra Tomáše, jehož tvrzení je hlavním důkazem i v případu otce a syna Pražanových.

„Tomáš Březina Likérku Drak fakticky vedl, Radek Březina ji vlastnil,“ řekl dále Čaniga.

Přitom ještě loni u soudu s Radkem Březinou tvrdil pravý opak. Popřel, že by podnik patřil Radkovi Březinovi.

„Slyším, že se to říká, ale neměl vliv na řízení likérky,“ tvrdil tehdy Čaniga.

Spolu s ním je stíhaný Dominik Nagy, jednatel společnosti Nápoje Cyrano, která distribuovala alkohol. Také on se přiznal, i když zpočátku zapíral. „Dneska už to doznávám,“ řekl Nagy.

Také on tvrdil, že lihu nakupili od Březiny méně. „Měli jsme účetní evidenci i nelegální evidenci. Nevím už, jak to bylo přesně,“ tvrdil Nagy.

Vypovídat v pátek měl i poslední z trojice obviněných, kterým je bývalý výhradní distributor Likérky Drak Robert Sedlařík. Jednatel firmy Verdana z Bystřice pod Hostýnem ale k soudu nepřišel.

Přitom byl teprve nedávno podmínečně propuštěn z vězení, kde si od loňska odpykával pětiletý trest za daňové úniky, který mu byl letos v květnu o půl roku zvýšen za podíl na metanolové kauze - odebral otrávený alkohol, který se ale nedostal ke spotřebiteli.

Nový důkaz proti Pražanovým nepřibyl

Mírný rozruch v soudní síni naopak způsobil majitel likérky RDP Spirit z Bystřice pod Hostýnem Pavel Křivánek, který až po několika otázkách soudkyně a státního zástupce doznal, že před domovní prohlídkou policie před pár lety se snažil zbavit lihu.

„Měl jsem doma asi 30 až 50 litrů denaturovaného lihu na umývání auta a do ostřikovačů. Před prohlídkou jsem ho v tom zmatku vypustil,“ řekl Křivánek.

Tím ale ohrozil i svoji rodinu a policisty, protože téměř stoprocentní líh je vysoce hořlavý.

Křivánek, který stíhaný není, přiznal, že nakupoval líh i z hrobické firmy Morávia-Chem, která patřila Radku Březinovi.

Žádný ze svědků ale nepřinesl nový důkaz proti Pražanovým, kteří svoji vinu popírají. Podle obžaloby líh koupili od Radka Březiny, tvrdí to jeho mladší sourozenec Tomáš.

„Oni (Pražanovi - pozn. red.) byli překupníci s lihem a bratr nebyl jejich jediný dodavatel. Vytvářeli na něho velký tlak kvůli ceně, od jiných dodavatelů měli o 5 až 8 korun levnější líh,“ popsal při jednom z minulých hlavních líčení Tomáš Březina.

„Osobně bratry Březinovy neznám. Žádné aktivity jsem s nimi neprovozoval,“ hájil se Pražan starší. Jeho syn zase tvrdil, že s Březinovi jen hrávali nohejbal (více zde).

Podle něho a jeho syna jde o mstu bratrů Březinových za to, že od nich naopak nechtěli líh odebírat.

Autor:

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Ať Zlín žádá vrácení vodáren žalobou, radí radnici senátor

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Podle zlínského senátora Tomáše Goláně by mělo vedení Vodovodů a kanalizací Zlín podat žalobu, aby získalo firmu zpět...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz