Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dánsko je perlou dětského filmu, říká bývalý šéf zlínského festivalu

  13:20aktualizováno  13:20
Petr Koliha dlouhá léta šéfoval dětskému filmovému festivalu, letos poprvé přijel v roli diváka. Za dlouholetou propagaci Zlína v zahraničí dostal od primátora Miroslava Adámka cenu. Koliha teď vede nový dětský televizní kanál Déčko, který Česká televize spustí v srpnu.

Petr Koliha s herečkou Stanou Katicovou na archivním snímku z filmového festivalu pro děti a mládež v roce 2011. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Petr Koliha stál v čele zlínského festivalu devět let a přivezl sem velké filmové hvězdy: oscarového Kolju Andreje Chalimona, herečky Annie Girardotovou, Ornellu Mutiovou či herce Michaela Yorka a Christophera Leeho.

Fotogalerie

Na konci srpna spustí Česká televize nový dětský kanál nazvaný Déčko a jeho ředitelem bude právě Koliha (více čtěte zde). Mimochodem, v soutěžních kategoriích letošního festivalu jsou i filmy České televize.

"Přeju jim, aby se prolomila tradice, že český film se tady těžko probojovává. Nicméně i kdyby ne, pořád platí, že český divák má domácí snímky rád," říká Koliha.

Ale zase tolik možností vybírat si nemá. Myslím vzhledem k tomu, že dětských filmů se u nás zase tolik netočí. Souhlasíte?
Teď v tomto směru nastává obrat ve výrobě České televize, protože klademe větší důraz na dětské pořady. A díky tomu se možná vrátí i doba, kdy budou naše filmy oceňované na mezinárodních festivalech.

Petr Koliha

  • Český filmový pedagog, režisér a producent se narodil 5. července 1956 v Praze.
  • Vystudoval režii na Filmové a televizní fakultě FAMU.
  • Zfilmoval román Michaela Viewegha Výchova dívek v Čechách (1997) a knihu Bohumila Hrabala Něžný barbar (1989).
  • Dlouhodobě působí jako pedagog FAMU.
  • V letech 2003-2012 byl uměleckým ředitelem zlínského festivalu filmů pro děti a mládež.
  • Nyní je ředitelem chystané dětské stanice Déčko v České televizi.

Vybrali organizátoři dobře?
Myslím, že ano. Kovář z Podlesí je zbrusu nová pohádka. Klukovina je zase televizní film uvedený v cyklu Nevinné lži. Měl obrovská čísla sledovanosti, z čehož je jasné, že toto téma diváky zaujalo. Co se týče animací, v soutěži jsou nové řady večerníčků, které by mohly být také velmi oblíbené.

Devět let jste vybíral festivalové snímky vy. Co říkáte na letošní nabídku?
O dánské kinematografii jsme mluvili už loni, když jsem byl ještě součástí týmu. Je to jedna z nejlepších zemí, co se týče dětského filmu. Perla mezi zeměmi. Jen letos si odvezli velké množství cen z různých přehlídek. Ale na výběru filmů pro festival už jsem se tentokrát nepodílel, nyní zápasím s rozjezdem nového dětského kanálu.

Jak se cítíte ve Zlíně poprvé po devíti letech v roli diváka, a ne jako pořadatel?
Do Zlína jsem si vlastně jen odskočil. A musím přiznat, že jsem lehce dojatý. Je to velká změna. Když jsem přijížděl, rozbušilo se mi srdce a roli hraje i určitá nostalgie. Zlín jsem si zamiloval a strávil jsem tady obrovský kus svého života. A s týmem jsem ušel úžasnou cestu. Myslím, že se festival dostal na opravdu mezinárodní úroveň.

Stihnete se podívat na některá představení?
Doufám, že ano. Dříve jsem filmy vždy viděl v předvýběrech, což znamená asi dvě stě filmů během roku. Ale jako ředitel už jsem se pak při festivalu musel věnovat jiným věcem. Teď už jsem jen v roli diváka, takže se určitě podívat půjdu.

Na druhou stranu teď zase hodně sledujete dětské televizní filmy. Je to tak?
Ano, protože nový kanál Déčko je taková velká televize v malém. Máme tam všechny žánry, protože děti mají své idoly, zábavu, humor, hudbu. Teď se hodně probíráme i nakupovanými pořady ze zahraničí. Práce je opravdu moc.

Znamená to, že se u nás budou více točit české filmy a seriály pro děti?
Budeme na to tlačit. Teď máme třeba k vysílání připravené dva nové seriály, z nichž jeden natáčel režisér Karel Smyczek. A myslím, že také mohou vejít do zlatého portfolia České televize. Máme i čtyři nové večerníčky. A nezapomínáme ani na vzdělávání, takže chystáme sportovní pořady, publicistiku nebo dokumenty.

Ptám se i proto, že rodiče dětí, které teď míří na festival, pamatují televizi plnou českých filmů. A mnoho z nich vznikalo tady ve Zlíně.
To je pravda. Tato tradice bohužel po revoluci zanikla. Mou ambicí je, aby se obnovila. Už jen to, že vznikla nová televize, která bude dětské pořady a filmy poptávat, je krok k tomu, aby se to podařilo. Navíc chceme hrát i mezinárodní roli, nebo minimálně evropskou. To znamená spolupracovat se zahraničními televizemi a prodávat jim naše pořady a filmy.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

VIDEO: Králičí parkur má deset překážek, skokan někdy potřebuje postrčit

Závody ve skoku králíků přes překážku na kroměřížském výstavišti Floria (24....

Ušatí závodníci změřili v sobotu formu na kroměřížském výstavišti Floria. Konaly se tam závody ve skoku králíků přes...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Najdete na iDNES.cz