Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek ve Zlíně čerstvě provozuje rodinný pivovar. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zadlužený Čechmánek uznal nároky svých známých, firmám platit nechce

  • 129
Věřitelé zadluženého podnikatele a bývalého hokejisty Romana Čechmánka prodávají své pohledávky pod cenou. Došla jim trpělivost a zůstal jen vztek. Čechmánek všechny dluhy odmítá uznat.

Některé menší firmy, kterým zkrachovalý podnikatel a bývalý hokejový šampion Roman Čechmánek dluží spoustu peněz, prodávají za nízké ceny své pohledávky.

Nevěří totiž, že by dluh na někdejší hokejové ikoně vymohly. Už proto, že řadu pohledávek Čechmánek odmítá uznat, i když pro něho společnosti stavěly například pivovar s restaurací ve Zlíně.

„Nepopřeli jsme odvedenou práci, ale to, jak byla pohledávka přihlášená,“ naznačil Čechmánkův právník Petr Bernátek.

„Dílo nebylo předáno panu Čechmánkovi, nýbrž technickému dozoru stavby. A fakturace může proběhnout až po předání díla. Byla to jejich chyba,“ doplnil právník.

Takové vysvětlení ovšem menší dodavatelské firmy neuspokojuje. Žádají peníze za práci, kterou odvedly.

„To jsou jen právnické kličky. Myslím si, že pan Čechmánek věděl už nejméně v polovině prací, že nám nezaplatí,“ reagoval Petr Strnad, jehož firma dělala na pivovaru stavební úpravy. Strnad chtěl zaplatit přes půl milionu korun.

Pohledávky odkoupila firma spřátelená s jeho právníkem

Čechmánka vyšetřuje policie kvůli podezření z podvodu, jehož se mohl dopustit tím, že dodavatele zneužil. Případ ještě neuzavřela.

„Po všech peripetiích jsem došel k závěru, že bude lepší pohledávku prodat. A nebyl jsem jediný. Dostali jsme za ně od 15 do 40 procent,“ popsal Strnad.

Další věřitelé naopak ve svém boji hodlají vytrvat, i když je neuznání pohledávek vytáčí a kroku Čechmánka se ironicky smějí.

„Mám od něj navíc všechno podepsané. I převzetí kompletního díla. Nechápu, proč to odmítá uznat,“ zmínil věřitel, jehož firma na pivovaru také pracovala a požaduje přes půl milionu korun. Zatím nechce odtajnit své jméno, redakce MF DNES ho však zná.

Podobné částky jsou relativně malé, pro menší firmy ale zásadní. Proto o ně bojují už tři roky.

Zajímavé přitom je, že některé pohledávky odkoupila zlínská společnost Passvilan plus, která se zabývala výrobou hokejek. Před časem převzala pohledávky za více než třicet milionů od bank a patří mezi největší Čechmánkovy věřitele.

Vlastníkem společnosti je Karel Evják, který byl před patnácti lety Bernátkův společník. Čechmánek dluhy vůči ní uznává.

Stejně tak i vůči někdejšímu šéfovi vsetínského hokeje Oldřichu Šteflovi, od něhož si půjčil dvacet milionů korun. Někteří věřitelé ovšem naznačili, že může jít o fiktivní částku, aby se na ně nedostalo. Mezi Čechmánkovými věřiteli jsou také známí hokejisté Petr Čajánek či Miroslav Blaťák.

Investoval v Chorvatsku i Prostějově

Někdejší slavný reprezentační brankář, který si i díky kariéře v NHL vydělal čtvrt miliardy korun, nasekal dluhy za sto milionů.

Než spadl kvůli předlužení do konkurzu, vlastnil hodně nemovitého majetku. Ten bude konkurzní správce postupně zpeněžovat, aby uspokojil věřitele. Na všechny se ale téměř jistě nedostane.

Bernátek argumentuje, že jeho klient nechtěl nikoho napálit, ale doplatil na nezkušenost. „Chyba byla v tom, že špatně investoval,“ tvrdí právník.

Ještě zhruba 10 až 12 milionů bude podle Bernátka potřeba na dostavbu bytového domu v Holešově a až dva miliony spolkne pivovar, který byl povolený jen na dočasný provoz.

Čechmánek vlastní i polovinu statku v Chorvatsku, z něhož měl vzniknout penzion, nebo bývalý domov důchodců v Prostějově.

O provoz pivovaru má zájem hazardní holding Synot podnikatele a senátora Ivo Valenty, který se snažil Čechmánka zachránit (více zde).

„V regionálním pivovaru vidíme velký potenciál,“ naznačila mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.