Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exhejtman Lukáš už ODS nepovede, pomáhá Valentovi se Stranou soukromníků

  9:23aktualizováno  9:23
Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš už je pouze řadovým členem ODS. V regionu se teď objevuje po boku senátora a podnikatele Iva Valenty, který podporuje Stranu soukromníků.

Libor Lukáš (zcela vlevo) doprovází Iva Valentu (druhý zprava) v jeho vrtulníku na řadu akcí. | foto: Facebook Iva Valenty

V regionu byl dlouhá léta symbolem ODS, vedl krajský úřad a stál za klíčovými rozhodnutími o stavbě průmyslové zóny v Holešově nebo vzniku Baťova institutu.

Lukáš: Každý člověk někam chodí do práce

Ještě před třemi lety vedl ODS do krajských voleb, loni bojoval o senátorské křeslo. Teď se Libor Lukáš zbavil všech politických funkcí.

Bylo to vaše rozhodnutí, nebo reakce na diskuse uvnitř ODS?
Ve stranických funkcích jsem pracoval poměrně dlouhou dobu, vedle mě vyrostlo mnoho zajímavých osobností a v současné chvíli cítím za přínosné, aby se tito noví lidé mohli ve své politické angažovanosti rozvíjet a ukázali, co umějí.

Vyzval vás někdo z kolegů, abyste zvážil zrušení členství?
Po celou dobu mé politické angažovanosti jsem zaznamenával i kritické hlasy k mé práci. Pokud to bylo od lidí, za nimiž byla pozitivní životní stopa, tak jsem o tom vážně přemýšlel, jinak jsem to házel za hlavu a nemíním na tom ani v současnosti nic měnit.

Nevidíte problém v tom, že se objevujete na akcích pořádaných Stranou soukromníků? Nemyslíte, že tím ODS škodíte?
Uznáte snad, že každý normální člověk chodí někam do práce, a to je i můj případ. Pan senátor mě požádal o manažerskou spolupráci, dostal jsem určité zadání a plním pracovní povinnosti. Bylo by mnohem konstruktivnější, kdyby se vedla vážnější debata ve směru, co nás spojuje, než co nás rozděluje.

Spojení ODS se Stranou soukromníků si dokážete představit?
Určitě a rád bych si společný pravicový blok dokázal představit. Společným jmenovatelem může být ochrana lidských svobod, odmítnutí sílící regulace a byrokratizace samospráv a zvýšená podpora investic v kraji

Jenže politická kariéra Libora Lukáše u občanských demokratů teď zřejmě končí. Na konci září skončil jako předseda klubu krajských zastupitelů ODS a vzdal se i předsednictví místní organizace v rodných Bojkovicích. Je z něj „jen“ řadový člen strany.

„Je to rozumné rozhodnutí, že nyní nezastává žádnou politickou funkci,“ reagoval krajský šéf ODS a hradišťský starosta Stanislav Blaha.

Lukáš však z politiky úplně nemizí. Už delší dobu pracuje pro senátora a hazardního krále Iva Valentu. Oficiální funkci nemá, ale doprovází ho při různých jednáních (více zde).

„Spolupracuji s ním v rámci výkonu své senátorské funkce. Považuji ho za zkušeného manažera v řadě oblastí,“ vysvětlil Valenta.

Majitel holdingu Synot navíc podporuje Stranu soukromníků, která už začala s masivní kampaní do krajských voleb, jež se uskuteční příští rok na podzim. Před pár dny Lukáš dorazil na debatu pořádanou jejími členy ve Zlíně.

„Pan senátor mě požádal o manažerskou spolupráci, dostal jsem určité zadání a plním pracovní povinnosti,“ vysvětlil Lukáš, který chtěl odpovídat pouze přes e-mail.

Oba muži k sobě mají blízko dlouhodobě - už z doby, kdy Lukáš působil na kraji. Že by ho chtěl zařadit do kandidátky Strany soukromníků do krajských voleb, ale Valenta popírá.

ODS hledá nové tváře

Pozice Lukáše v ODS je nyní kvůli angažmá u Valenty oslabená.

„Měl by si vybrat a být ve svých rozhodnutích radikálnější,“ oznámil místostarosta Uherského Brodu a člen regionální rady Jan Hrdý.

„Je to jeho zaměstnání, to je pravda. Na druhou stranu jde o konkurenční projekt,“ zhodnotil Blaha.

Boj o nového hejtmana Zlínského kraje startuje, strany hledají lídry

Podle kuloárních informací chtěli někteří členové dokonce hlasovat o jeho odchodu z ODS. Důležité postavy strany v regionu to ale odmítají a k jeho aktivitám u Valenty jsou spíše smířliví.

„Je to jeho osobní věc, oficiálně jsme se o tom v regionální radě vůbec nebavili,“ doplnil krajský místopředseda ODS Jiří Částečka.

I když ODS ztrácela, Lukáš na lidi fungoval

Otevřená kritika nezaznívá možná i proto, že Lukáš pořád představuje nejvýraznější tvář občanských demokratů.

Od voličů ODS dostal v minulých krajských volbách 18 procent preferenčních hlasů své strany, celkem 3165, což byl pátý nejvyšší počet ze všech zastupitelů kraje (lépe na tom byli jen lidovci Jiří Čunek a Ludvík Hovorka, sociální demokrat Stanislav Mišák a Petr Gazdík z TOP 09/STAN).

I loňské senátní volby v obvodu zahrnujícím Uherskobrodsko a část Zlínska ukázaly, že má pořád řadu příznivců.

A když před třemi lety ODS ve volbách do hejtmanství pohořela a skončila v opozici, Lukáše jeho kolegové potvrdili v roli krajského šéfa strany.

Teď ale zaznívá i jiný názor. „Podporu strany ztratil. A také reprezentuje starou ODS, přičemž my chceme stavět na nových tvářích,“ oznámil člen oblastní rady Jan Zapletal.

S tím, že by Lukáš vedl ODS do nadcházejících voleb, už strana nepočítá. On sám nechtěl říct, jestli má vůbec zájem být na kandidátce.

Lídrem přitom byl třikrát v řadě, od roku 2004 byl čtyři roky hejtmanem a další období pracoval jako krajský náměstek.

ODS stále neví, jestli do voleb půjde sama, nebo s některou z menších pravicových stran (více zde). Ve hře jsou prozatím Svobodní, TOP 09 a zřejmě i právě Soukromníci výrazně podporovaní Valentou a Lukášem. Krajský šéf ODS Blaha v tom chce mít jasno do konce listopadu.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Najdete na iDNES.cz