Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exhejtman Lukáš už ODS nepovede, pomáhá Valentovi se Stranou soukromníků

  9:23aktualizováno  9:23
Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš už je pouze řadovým členem ODS. V regionu se teď objevuje po boku senátora a podnikatele Iva Valenty, který podporuje Stranu soukromníků.

Libor Lukáš (zcela vlevo) doprovází Iva Valentu (druhý zprava) v jeho vrtulníku na řadu akcí. | foto: Facebook Iva Valenty

V regionu byl dlouhá léta symbolem ODS, vedl krajský úřad a stál za klíčovými rozhodnutími o stavbě průmyslové zóny v Holešově nebo vzniku Baťova institutu.

Lukáš: Každý člověk někam chodí do práce

Ještě před třemi lety vedl ODS do krajských voleb, loni bojoval o senátorské křeslo. Teď se Libor Lukáš zbavil všech politických funkcí.

Bylo to vaše rozhodnutí, nebo reakce na diskuse uvnitř ODS?
Ve stranických funkcích jsem pracoval poměrně dlouhou dobu, vedle mě vyrostlo mnoho zajímavých osobností a v současné chvíli cítím za přínosné, aby se tito noví lidé mohli ve své politické angažovanosti rozvíjet a ukázali, co umějí.

Vyzval vás někdo z kolegů, abyste zvážil zrušení členství?
Po celou dobu mé politické angažovanosti jsem zaznamenával i kritické hlasy k mé práci. Pokud to bylo od lidí, za nimiž byla pozitivní životní stopa, tak jsem o tom vážně přemýšlel, jinak jsem to házel za hlavu a nemíním na tom ani v současnosti nic měnit.

Nevidíte problém v tom, že se objevujete na akcích pořádaných Stranou soukromníků? Nemyslíte, že tím ODS škodíte?
Uznáte snad, že každý normální člověk chodí někam do práce, a to je i můj případ. Pan senátor mě požádal o manažerskou spolupráci, dostal jsem určité zadání a plním pracovní povinnosti. Bylo by mnohem konstruktivnější, kdyby se vedla vážnější debata ve směru, co nás spojuje, než co nás rozděluje.

Spojení ODS se Stranou soukromníků si dokážete představit?
Určitě a rád bych si společný pravicový blok dokázal představit. Společným jmenovatelem může být ochrana lidských svobod, odmítnutí sílící regulace a byrokratizace samospráv a zvýšená podpora investic v kraji

Jenže politická kariéra Libora Lukáše u občanských demokratů teď zřejmě končí. Na konci září skončil jako předseda klubu krajských zastupitelů ODS a vzdal se i předsednictví místní organizace v rodných Bojkovicích. Je z něj „jen“ řadový člen strany.

„Je to rozumné rozhodnutí, že nyní nezastává žádnou politickou funkci,“ reagoval krajský šéf ODS a hradišťský starosta Stanislav Blaha.

Lukáš však z politiky úplně nemizí. Už delší dobu pracuje pro senátora a hazardního krále Iva Valentu. Oficiální funkci nemá, ale doprovází ho při různých jednáních (více zde).

„Spolupracuji s ním v rámci výkonu své senátorské funkce. Považuji ho za zkušeného manažera v řadě oblastí,“ vysvětlil Valenta.

Majitel holdingu Synot navíc podporuje Stranu soukromníků, která už začala s masivní kampaní do krajských voleb, jež se uskuteční příští rok na podzim. Před pár dny Lukáš dorazil na debatu pořádanou jejími členy ve Zlíně.

„Pan senátor mě požádal o manažerskou spolupráci, dostal jsem určité zadání a plním pracovní povinnosti,“ vysvětlil Lukáš, který chtěl odpovídat pouze přes e-mail.

Oba muži k sobě mají blízko dlouhodobě - už z doby, kdy Lukáš působil na kraji. Že by ho chtěl zařadit do kandidátky Strany soukromníků do krajských voleb, ale Valenta popírá.

ODS hledá nové tváře

Pozice Lukáše v ODS je nyní kvůli angažmá u Valenty oslabená.

„Měl by si vybrat a být ve svých rozhodnutích radikálnější,“ oznámil místostarosta Uherského Brodu a člen regionální rady Jan Hrdý.

„Je to jeho zaměstnání, to je pravda. Na druhou stranu jde o konkurenční projekt,“ zhodnotil Blaha.

Boj o nového hejtmana Zlínského kraje startuje, strany hledají lídry

Podle kuloárních informací chtěli někteří členové dokonce hlasovat o jeho odchodu z ODS. Důležité postavy strany v regionu to ale odmítají a k jeho aktivitám u Valenty jsou spíše smířliví.

„Je to jeho osobní věc, oficiálně jsme se o tom v regionální radě vůbec nebavili,“ doplnil krajský místopředseda ODS Jiří Částečka.

I když ODS ztrácela, Lukáš na lidi fungoval

Otevřená kritika nezaznívá možná i proto, že Lukáš pořád představuje nejvýraznější tvář občanských demokratů.

Od voličů ODS dostal v minulých krajských volbách 18 procent preferenčních hlasů své strany, celkem 3165, což byl pátý nejvyšší počet ze všech zastupitelů kraje (lépe na tom byli jen lidovci Jiří Čunek a Ludvík Hovorka, sociální demokrat Stanislav Mišák a Petr Gazdík z TOP 09/STAN).

I loňské senátní volby v obvodu zahrnujícím Uherskobrodsko a část Zlínska ukázaly, že má pořád řadu příznivců.

A když před třemi lety ODS ve volbách do hejtmanství pohořela a skončila v opozici, Lukáše jeho kolegové potvrdili v roli krajského šéfa strany.

Teď ale zaznívá i jiný názor. „Podporu strany ztratil. A také reprezentuje starou ODS, přičemž my chceme stavět na nových tvářích,“ oznámil člen oblastní rady Jan Zapletal.

S tím, že by Lukáš vedl ODS do nadcházejících voleb, už strana nepočítá. On sám nechtěl říct, jestli má vůbec zájem být na kandidátce.

Lídrem přitom byl třikrát v řadě, od roku 2004 byl čtyři roky hejtmanem a další období pracoval jako krajský náměstek.

ODS stále neví, jestli do voleb půjde sama, nebo s některou z menších pravicových stran (více zde). Ve hře jsou prozatím Svobodní, TOP 09 a zřejmě i právě Soukromníci výrazně podporovaní Valentou a Lukášem. Krajský šéf ODS Blaha v tom chce mít jasno do konce listopadu.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

Najdete na iDNES.cz