Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek se stavbou pivovaru ve Zlíně dostal do finančních potíží.

Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek se stavbou pivovaru ve Zlíně dostal do finančních potíží. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čechmánka zřejmě čeká konkurz, soud se obával „nepoctivého záměru“

  • 19
Dluhy bývalého hokejisty a podnikatele Romana Čechmánka ze Zlína zřejmě vyřeší až konkurz. Rozhodl o tom soud, který zamítl jeho reorganizační plán. Chyběla v něm řada skutečností nebo popis majetku.

Drobní věřitelé jsou spokojení, i když ještě nemají úplně vyhráno. Krajský soud v Brně totiž před pár dny poslal zadluženého bývalého hokejistu a olympijského vítěze Romana Čechmánka do konkurzu.

„V tomto případě je to jediné možné řešení,“ uvedla ve svém usnesení soudkyně Vlasta Bruknerová.

Podle původního plánu se přitom Čechmánek chtěl na zaplacení osmdesátimilionových dluhů domluvit s věřiteli mimosoudně. Nyní tak hrozí rozprodej jeho majetku přes konkurzního správce.

„Překvapilo nás to a proti rozhodnutí se odvoláme,“ prohlásil Čechmánkův právník Petr Bernátek.

Bývalý hokejista dluží kolem 80 milionů korun například firmám, které pro něj opravovaly nebo stavěly zlínský pivovar s restaurací či bytovku v Holešově. Peníze od něj ale zpátky chtějí i banky nebo hokejisté Petr Čajánek a Miroslav Blaťák (více zde).

Plán reorganizace měl trhliny

Problémy chtěl vyřešit reorganizačním plánem, v němž navrhl, kolik komu a z čeho peníze vrátí. Z plánu ale vyplývá, že stoprocentně se se všemi nevyrovná.

Podle soudkyně má právě tento plán zásadní formální i faktické trhliny. Chybí v něm například podrobný popis Čechmánkova majetku, jeho ekonomické možnosti i podíl firmy Synot na oddlužení.

Loterijní společnost se totiž nabídla, že Čechmánkovi finančně pomůže. Počítá s 50 miliony, které investuje do dostavby pivovaru i domu v Holešově (více zde).

Bruknerová navíc mimo jiné naznačuje totéž, co zmiňovali i někteří drobní věřitelé: oddlužení není úplně spravedlivé. „Nelze vyloučit, že tímto plánem není sledován nepoctivý záměr,“ upozornila soudkyně.

A vypočítává, že Čechmánkův majetek stačí na absolutní zaplacení všech dluhů, tedy nejen na některé.

„Navržené uspokojení nezajištěných věřitelů ve výši dvanácti procent je tudíž podhodnoceno,“ zdůvodnila.

Bernátek ale na plánu nic nepoctivého nevidí. „Účetní hodnota majetku je jedna věc, ale reálná cena, za kterou je prodejný, je o dost nižší,“ prohlásil právník.

Podle něj mají nemovitosti hodnotu zhruba poloviční. „Jednali jsme s možnými kupci domu v Holešově a nikdo za něj více než dvacet milionů nenabízí,“ řekl Bernátek.

Stavba přitom stála 50 milionů a dalších asi 12 milionů bude potřeba na dostavbu.

Věřitel: Radovat se budu, až dostanu peníze na účet

Čechmánek dluží zhruba 37 milionů korun zajištěným věřitelům, kteří mají zástavní práva na jeho nemovitostech, jde především o banky.

Zbytek jsou nezajištění věřitelé, kterým má podle plánu připadnout zmíněných dvanáct procent z dlužné částky. Právě s tím ale drobnější věřitelé nesouhlasí a doufají, že díky konkurzu se jim vrátí víc.

„Konkurz je určitě dobrá cesta, ale radovat se budeme, až budeme mít peníze na účtu,“ reagoval jeden z nich, Petr Strnad.

Právě jeho firma dělala stavební úpravy na pivovaru a nezaplacená částka je zhruba 570 tisíc korun. Zpět chce celou sumu.

Podle Bernátka si ale věřitelé nijak nepomohou. Spíš naopak.

„Výtěžnost konkurzních řízení je podle mých zkušeností pro nezajištěné věřitele pět procent, a není výjimkou ani nula,“ poznamenal.

Do rozhodnutí o konkurzu může kromě odvolání zasáhnout ještě i říjnové hlasování věřitelů o reorganizačním plánu.

Pivovar Čechmánek s restaurací je sice otevřený už od loňska, ale několik měsíců fungoval „načerno“. Aktuálně má povolený jen dočasný provoz do jara příštího roku.