Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Budova zlínské radnice na náměstí Míru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalé vedení Zlína zbytečně utrácelo za cestování, kritizuje koalice

  • 11
Vedení zlínské radnice po roce "vlády" vytáhlo první silnou kartu proti svým předchůdcům. Bývalá primátorka Irena Ondrová a její náměstci podle současné radniční koalice ročně zbytečně utráceli statisíce korun za zahraniční cesty, které pro město nebyly nijak užitečné.

Nynější radní si nechali sečíst zahraniční služební cesty politiků za posledních osm let. Z výsledků vyplývá, že ze Zlína se v té době hodně cestovalo do Španělska, Francie, Itálie, ale také do Finska, Brazílie, Dubaje nebo Izraele.

Za peníze z městské kasy jezdila do zahraničí bývalá primátorka Irena Ondrová i náměstci Martin Janečka nebo Hynek Steska.

"Máme vážné pochybnosti o tom, že šlo o efektivně vynaložené prostředky," konstatovala radní Alena Zubalíková. Každý rok tak město podle propočtů koalice TOP 09/STAN (Hnutí Starostové a Nezavíslí) přišlo o statisícové částky.

Podle Ondrové, kterou současná koalice označila za jednoho z největších cestovatelů, je jejich obvinění 'vařením z vody'. "Všechny cesty schvalovala rada a jsou popsané ve zprávách. Byly jednoznačně odůvodněné a nikdy nebyly zpochybněné, a to ani opozicí," řekla ČTK bývalá primátorka. Podle ní se řada cest vztahovala k partnerským městům, se kterými podle Adámka hodlá udržovat kontakt i současné vedení Zlína.

"Třeba v New Yorku jsme byli kvůli projektu na prezentaci Zlína a v Brazílii na průlomové návštěvě za rodinou Jana Antonína Bati. Zajímavé je, že nezmiňují například cestu pana Kašného (Miroslava, KDU-ČSL, bývalého i současného náměstka primátora) do Vatikánu, kam jel předat pozvánku do papežské kanceláře," doplnila Ondrová.

Koalici se nelíbí ani zakázky pro firmu manžela Ondrové

Radnice chce navíc v nejbližších dnech přijít na to, jestli byl v minulosti v pořádku prodej majetku města, převody pozemků a nemovitostí i dlouhodobé výpůjčky. Proto nechají zpracovat audit hospodaření radnice v posledních dvou volebních obdobích.

"Máme důvodné podezření, že v řadě případů se s prostředky a majetkem nehospodařilo ve prospěch obyvatel," upozornil primátor Miroslav Adámek.

Zároveň nové vedení kritizovalo fakt, že v minulosti magistrát dával zakázky firmě EC-invest. V ní totiž jako jednatel a společník figuruje manžel exprimátorky Ladislav Ondra.

"Vzbuzuje to dojem, zda nemohlo dojít ke střetu zájmů," upozornila Zubalíková. Během sedmi let takto radnice zaplatila za stavební a elektroinstalatérské práce téměř 8 milionů korun.

"Přes orgán, kde jsem seděla já, to jest přes Radu města Zlína, žádné rozhodování o zakázce pro firmu mého manžela neprošlo. Tečka," citovala ČTK reakci bývalé primátorky.