Podchod pod třídou Tomáše Bati ve Zlíně podle návrhu Evy Jiřičné a jejího

Podchod pod třídou Tomáše Bati ve Zlíně podle návrhu Evy Jiřičné a jejího studia Al Design. Nahoře je pohled zvenku, dole je interiér podchodu. | foto: Vizualizace: Al Design

Bývalá zlínská primátorka se zastala vyřazených návrhů od Jiřičné

  • 9
Dalo se to čekat. Zveřejnění návrhu od známé architektky Evy Jiřičné na úpravu náměstí Práce ve Zlíně, které vyvěsila na internetu radnice, vyvolalo řadu reakcí. MF DNES se ozvala bývalá primátorka Irena Ondrová, která kritizuje nové architektonické soutěže na proměnu centra. Studie od Jiřičné se líbí víc než ty vítězné také čtenářům, kteří hlasují v anketě iDNES.cz.

Ondrová redakci napsala, že návrhy Jiřičné jsou kvalitnější než ty, které vzešly z architektonických soutěží, jež vypsalo současné vedení radnice.

Irena Ondrová (ODS)

"Stejně jako Kongresové centrum (které také navrhla Jiřičná - pozn. red.) mají konečně jiné rysy než typicky uniformní zlínská architektura," píše Ondrová. "Moderní, živé, komplexní, s jednotným rukopisem, obohacující dosavadní šedivost centra města. Zkrátka svěží vítr," myslí si.

Současní radní vypsali tři architektonické soutěže. Na úpravy podchodu u náměstí Práce, Gahurova prospektu a parku Komenského. Jde o větší rozsah zakázky, než měla zpracovat Jiřičná. Ji a další dvě architektonické kanceláře oslovila radnice před lety, kdy ji vedla Ondrová.

"Škoda vyhozených peněz za nové architektonické soutěže. Z výsledků a snad nejvíc právě z podoby podchodu a Gahurova prospektu jsem smutná. Je to malé, všední, neinspirativní," myslí si.

Podchod pod třídou Tomáše Bati ve Zlíně podle návrhu Evy Jiřičné a jejího studia Al Design.

Vítězný návrh podchodu pod třídou Tomáše Bati v centru Zlína od Pavla Chládka a Jaroslava Hoška.

Radní Eva Štauderová z hnutí M. O. R., které architektonickou soutěž prosazovalo, prohlásila, že proti návrhům Jiřičné nic nemá. "Chtěli jsme ale, aby návrhy vzešly z architektonických soutěží. Jde o veřejný prostor a veřejné prostředky," vysvětlila.

Ondrová si ovšem myslí, že tím Zlín právě kvůli hnutí M. O. R. promarnil velkou šanci. "Škoda 120 milionů, které jsme pro dnešní reprezentaci města na tento projekt ušetřili," tvrdí Ondrová. Tyto peníze přešly na úpravy náměstí Práce a jeho okolí ještě z výstavby Kongresového centra.

Na návrhy, jak vítězné, tak i ty od Jiřičné, reagují také čtenáři iDNES.cz. Ve většině případů považují studie od světoznámé architektky za lepší a v anketě pro ně do pátečního rána hlasovalo tři čtvrtě všech respondentů.

Návrhy považují za lepší i ti, kteří Jiřičnou "moc nemusí". "Nelíbí se mi třeba ten mrakodrap, co se staví v Brně a nepěkně vyčnívá nad jinak krásným městem. Ale když jsem se koukl na studie, tak musím říct, že návrh Jiřičné se mi líbí daleko víc než ten vítězný," uvedl třeba diskutér s přezdívkou Fikus.

Líbí se Vám návrhy na přestavbu centra Zlína od Evy Jiřičné?

celkem hlasů: 1720

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 9. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1219
Ne
Ne 375
Líbí se mi jen některé studie
Líbí se mi jen některé studie 126
,