(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Valašská města řeší bytovou krizi, pro mladé těžce shánějí bydlení

  • 2
Radnice na Valašsku přemýšlejí, jak získat nové obyvatele. Rožnov pod Radhoštěm chce více startovacích bytů, Valašské Meziříčí jedná o přestavbě ubytovny. Větší šance na získání bydlení od radnice je ve Vsetíně.

Láká je snadno dostupná práce či hezké prostředí. Lidé, kteří se chtějí stěhovat na Valašsko, však narážejí na zásadní problém – sehnat dostupné bydlení je takřka nemožné.

„Je to podobné v Rožnově i Valašském Meziříčí. Volných bytů je minimum. Ty, co jsou v nabídkách, jsou nesmyslně drahé,“ shrnul majitel rožnovské realitní kanceláře Tomáš Kocourek.

Sám tvrdí, že pokud by měl padesát volných bytů, udal by je během pár dní. „Jenže my jich tam máme s bídou deset,“ povzdychl si.

Složitou situaci si uvědomují i radnice. A chtějí pomoct ji vyřešit. „Je to problém. Máme necelých sedmnáct tisíc obyvatel, ale je tu předpoklad mít jich o tisíc víc,“ je přesvědčený rožnovský místostarosta Jan Kučera.

Rožnov zpřísní podmínky

Lidé, kteří se chtějí přistěhovat, by potřebovali střechu nad hlavou za rozumné peníze. I proto Rožnov plánuje úpravy v bytové politice. Dodnes totiž pro mladé rodiny s dětmi a nízkými příjmy nemá žádné bydlení vyčleněné.

„Chtěli bychom část z našeho bytového fondu vyhradit právě na tyto takzvané startovací byty,“ zmínil Kučera.

Město má k dispozici zhruba 330 bytů, necelých 100 lidí čeká v pořadnících. A některé nájemníky budou čekat přísnější podmínky.

„Část lidí totiž spoléhá na to, že bude mít dobré a levné bydlení. Tím ale neřešíme problém těch, kteří byty skutečně potřebují,“ upozornil starosta Radim Holiš s tím, že město bude v nacházejících letech investovat do velkých ploch, které jsou určené k zástavbě, a zároveň spoléhat na developerské projekty.

Například v rámci projektu Eden Rožnov by mělo v lokalitě Písečné vyrůst hned několik bytových komplexů s desítkami bytů.

Meziříčí chce přebudovat budovu bývalé sklářské školy

Ještě větší problém řeší Valašské Meziříčí, které žádné startovací byty nemá a nemá ani z čeho je vyčlenit. K dispozici tu je sice přes 400 bytů, ale ty slouží jen seniorům a sociálně slabším.

„Jednáme se Zlínským krajem o převodu ubytovny K1 na Zašovské ulici, kde dříve sídlila sklářská škola. Teď je to prázdná budova, kde bychom byty pro mladé rodiny chtěli vybudovat,“ nastínil starosta Robert Stržínek.

Víc možností město podle něj nemá a spoléhá na soukromé investory. Ti plánují moderní bytovky například v bývalém areálu Křižanovy pily.

„Byl bych rád, kdyby bylo víc možností. Je tu vysoká koncentrace podniků, možnost získat práci se slušnou mzdou. Ale kdykoliv se objeví volný byt, hned je pryč,“ dodal Stržínek.

Ve Vsetíně je větší šance

Naopak benevolentnější jsou vůči žadatelům o byt ve Vsetíně. Aby vyšli vstříc novým zájemcům, mají od loňska možnost žádat o byt i lidé, kteří zde nemají trvalé bydliště.

„Chceme tak ulevit těm, kteří do Vsetína musejí dojíždět. Podmínkou je, aby si sem přehlásili trvalé bydliště a byli to manželé či samoživitelé ve věku do 35 let,“ informovala vedoucí odboru sociálních věcí Anna Blechová.

Ve Vsetíně mají 35 startovacích bytů a šance na jejich zisk je větší než jinde. Pořadníky nevedou, zájemců jsou jen jednotky.

Vsetín navíc nabízí i 34 takzvaných profesních bytů. Ty si od města objednávají firmy pro pracovníky. Poptávka je velká, nejvíc z nich využívají zaměstnanci nemocnice.

Motivace získat městské byty je jasná. Nájemné za byt 3+1 je na Valašsku kolem 10 tisíc, 2+1 je k mání za 7 až 8 tisíc, za garsonku dají lidé 5 tisíc měsíčně. Městské byty vyjdou na méně než 75 procent této ceny.

Pro srovnání – ještě vyšší rozdíl je v krajském Zlíně. Kvůli obrovskému zájmu o bydlení se tu cena za pronájem třípokojového bytu pohybuje v průměru okolo 12 tisíc, městský byt je k mání i za polovinu. Také zde jsou ovšem startovací byty i klasické městské byty zcela obsazené a město před dvěma lety zpřísnilo podmínky pro jejich vydání.